. . .

نقد و بررسی نقد و بررسی رمان پرونده خودم|صبا تهرانی

تالار نقد خوانندگان آثار

دمیــــــورژ

رمانیکی نقره‌ای
نویسنده ویژه
نویسنده
رمانیکی‌نویس
دل‌نویس
ناظر
منتقد
گوینده
کاربر منتخب
کاربر ثابت
نام هنری
دمیورژ
مقام خاص
منتقدیار
شناسه کاربر
123
تاریخ ثبت‌نام
2020-11-05
آخرین بازدید
موضوعات
259
راه‌حل‌ها
32
پسندها
24,332
امتیازها
698

عنوان رمان: پرونده خودم
نویسنده: صبا تهرانی
ژانر: عاشقانه، معمایی، دلهره آور( هیجانی)

خلاصه: دختری که وکیل یک دادگستری است؛ ولی هیچ وقت فکر نمی‌کرد روزی پرونده‌ی خودش روبرویش قرار بگیره.
نقل مکانش به خونه‌ی جدید باعث شد بفهمه فردی زیر نظرش داره اما کم کم با وارد شدن به قضایا فهمید که عده‌ای ادعا میکنن که خیلی مُرده و از دیدنش تعجب میکنن پرونده‌ای گنگ که مقتولش کسی به غیر خودش نیست.
باید برای کشف حقایق تلاش کن
کشف پرونده‌ی خودش...

regle cassée

رمانیکی جذاب
نیمچه رمانیکی
شناسه کاربر
1435
تاریخ ثبت‌نام
2021-12-24
آخرین بازدید
موضوعات
31
راه‌حل‌ها
7
پسندها
3,803
امتیازها
233

سلام صبا خانوم گل:)
از اطلاعات رمانت شروع می‌کنیم.
رمانت موضوعی جذاب داشت و خلاصه‌ای که چیز زیادی از رمان لو نمی‌ده که باعث کنجکاو شدن خواننده میشه و این کنجکاوی، برای پر بازدید شدن عالیه. جاهایی که پارت‌های رمانت رو تموم کردی کاملا باعث کنجکاوی خواننده میشه و جریان کنجکاوی خلاصه‌ات رو ادامه می‌ده. اسم رمانت با ژانر و خلاصه هم‌خوانی داشت و نه خیلی کوتاه بود و نه بیش از حد بلند! ژانر هات با محتوایی که تا الان از متنت خوندم مطابقت داشت و این خیلی خوبه چون بعضی نویسنده‌ها توی ژانر رمانشون اشتباه می‌کنن و باعث کمی ضعیف شدن رمانشون می‌شه چون نوع نوشتنشون رو با ژانر اشتباه مطابقت می‌دن.
حالا می‌ریم توی متن رمانت.
رمانت چون درباره‌ی یه وکیل بود و احساساتش که کمی خشن بود؛ نوع نوشتن ادبی براش عالی بود. احساسات شخصیت اصلی رو از فضا و حالت بدنی خودش خیلی خوب به خواننده انتقال دادی؛ مثلا جایی که شخصیت اصلی استرس داشت و تنش مورمور می‌شد، انقدر توضیحاتت خوب بود که من هم اون مورمور شدن و احساس بد بی‌خبری از اون جریانا رو احساس کردم. مثل بعضی از نویسنده‌ها که می‌نویسن مثلا وقتی وارد شد نمی‌دانست چه اتفاقی در اینده برایش می‌افتد ننوشتی چون این‌جور پیشگویی‌ها باعث لو رفتن کامل محتوا می‌شه و خواننده از خوندن چیزی که خودش می‌دونه خوشش نمیاد. توضیحاتت از فضا نه حوصله‌سر بر بود و نه خیلی کم که خواننده تو گمنامی از شرایط اون لحظه بمونه. اندازه پارت‌هات یه اندازه بود و این خیلی خوبه که توانایی اینو داری که پارت‌های یه اندازه و جذاب بنویسی. تنها مشکلی که من دیدم این بود که حس می‌کنم به خاطر این‌که تند نوشتی؛ بعضی از قواعد رو مثل جای گذاشتن علایم نگارشی و نیم فاصله رو رعایت نکردی که توی نویسنده‌ها یه چیز خیلی خیلی عادیه. یکمم بین حالت ادبی و محاوره‌ای لغزش داشتی اما اصلیتت روی ادبی بود و به نظرم ادبی رو ادامه بده و این لغزش رو از فعل‌هایی مثل بودند که بودن نوشته بودی متوجه شدم. حالا که اولای رمانت هم هستی، یه بار ویرایشش کن؛ عالی می‌شه. در کل، من از قلمت خیلی خوشم اومد. به نظرم ذهنت کاملا توانایی نویسنده مشهور شدن و رمان‌های شاهکار نوشتن رو داره. قواعد رو هم رعایت کردی و چون یک سری جاها از دستت در رفته بود من متوجه شدم که علتش احتمالا تند نوشتن بوده.
جمعا، رمانت خیلی عالی بود و نویسنده رو به خواندن مشتاق می‌کرد.
خیلی دوست دارم رمان‌های دیگه هم ازت بخونم و مطمئنم تو توانایی خلق یه شاهکار رو داری🌸🌸🌸
ببخش اگه خیلی بلند شد عزیز دلم💗
@نویسنده دمیورژ^_^

Saba Tehrani 86

رمانیکی تازه وارد
رمانیکی
شناسه کاربر
5542
تاریخ ثبت‌نام
2023-06-21
آخرین بازدید
موضوعات
1
پسندها
130
امتیازها
33

سلام صبا خانوم گل:)
از اطلاعات رمانت شروع می‌کنیم.
رمانت موضوعی جذاب داشت و خلاصه‌ای که چیز زیادی از رمان لو نمی‌ده که باعث کنجکاو شدن خواننده میشه و این کنجکاوی، برای پر بازدید شدن عالیه. جاهایی که پارت‌های رمانت رو تموم کردی کاملا باعث کنجکاوی خواننده میشه و جریان کنجکاوی خلاصه‌ات رو ادامه می‌ده. اسم رمانت با ژانر و خلاصه هم‌خوانی داشت و نه خیلی کوتاه بود و نه بیش از حد بلند! ژانر هات با محتوایی که تا الان از متنت خوندم مطابقت داشت و این خیلی خوبه چون بعضی نویسنده‌ها توی ژانر رمانشون اشتباه می‌کنن و باعث کمی ضعیف شدن رمانشون می‌شه چون نوع نوشتنشون رو با ژانر اشتباه مطابقت می‌دن.
حالا می‌ریم توی متن رمانت.
رمانت چون درباره‌ی یه وکیل بود و احساساتش که کمی خشن بود؛ نوع نوشتن ادبی براش عالی بود. احساسات شخصیت اصلی رو از فضا و حالت بدنی خودش خیلی خوب به خواننده انتقال دادی؛ مثلا جایی که شخصیت اصلی استرس داشت و تنش مورمور می‌شد، انقدر توضیحاتت خوب بود که من هم اون مورمور شدن و احساس بد بی‌خبری از اون جریانا رو احساس کردم. مثل بعضی از نویسنده‌ها که می‌نویسن مثلا وقتی وارد شد نمی‌دانست چه اتفاقی در اینده برایش می‌افتد ننوشتی چون این‌جور پیشگویی‌ها باعث لو رفتن کامل محتوا می‌شه و خواننده از خوندن چیزی که خودش می‌دونه خوشش نمیاد. توضیحاتت از فضا نه حوصله‌سر بر بود و نه خیلی کم که خواننده تو گمنامی از شرایط اون لحظه بمونه. اندازه پارت‌هات یه اندازه بود و این خیلی خوبه که توانایی اینو داری که پارت‌های یه اندازه و جذاب بنویسی. تنها مشکلی که من دیدم این بود که حس می‌کنم به خاطر این‌که تند نوشتی؛ بعضی از قواعد رو مثل جای گذاشتن علایم نگارشی و نیم فاصله رو رعایت نکردی که توی نویسنده‌ها یه چیز خیلی خیلی عادیه. یکمم بین حالت ادبی و محاوره‌ای لغزش داشتی اما اصلیتت روی ادبی بود و به نظرم ادبی رو ادامه بده و این لغزش رو از فعل‌هایی مثل بودند که بودن نوشته بودی متوجه شدم. حالا که اولای رمانت هم هستی، یه بار ویرایشش کن؛ عالی می‌شه. در کل، من از قلمت خیلی خوشم اومد. به نظرم ذهنت کاملا توانایی نویسنده مشهور شدن و رمان‌های شاهکار نوشتن رو داره. قواعد رو هم رعایت کردی و چون یک سری جاها از دستت در رفته بود من متوجه شدم که علتش احتمالا تند نوشتن بوده.
جمعا، رمانت خیلی عالی بود و نویسنده رو به خواندن مشتاق می‌کرد.
خیلی دوست دارم رمان‌های دیگه هم ازت بخونم و مطمئنم تو توانایی خلق یه شاهکار رو داری🌸🌸🌸
ببخش اگه خیلی بلند شد عزیز دلم💗
@نویسنده دمیورژ^_^
چشم مرسی ازتتت😍

Carmen Sandiego

رمانیکی خلاق
رمانیکی
شناسه کاربر
2320
تاریخ ثبت‌نام
2022-05-26
آخرین بازدید
موضوعات
9
راه‌حل‌ها
9
پسندها
810
امتیازها
208
وب سایت
romanik.ir

سلام صبا جان خسته نباشید می گم بهت امیدوارم با همین روحیه رمانت رو به سر انجام برسونی
خب اول از همه درباره‌ی اسم رمانت میگم که گویای پیچیدگی رمانت هست ژانر رمانت رو درست انتخاب کردی خلاصه و مقدمه رمانت مناسب بود نه بلند بود و نه کوتاه
اما داستانت درباره ی موضوعی بود که من دوست داشتم قشنگ حس یه وکیل رو به تصویر کشیده بودی لحن ادبی رمانت مجذوب کننده بود به خوبی می‌تونستم موقعیت افراد رو توی ذهنم تصویر سازی بکنم نظم نوشتن و پارت‌های به انداره‌ات قلم زیبات همین طور الگوی منظم داستانت خیلی خوب بود
😂
دیگه چی بگم همه رو دوست عزیمون بالا گفته و نیاز به تشریح اضافه نیست
امیدوارم موفق باشی قلمت سبز
@مدیر رمانیکی خوان

شاهزاده آبی مرداد

رمانیکی نقره‌ای
محروم
شناسه کاربر
1221
تاریخ ثبت‌نام
2021-11-20
آخرین بازدید
موضوعات
386
راه‌حل‌ها
1
پسندها
8,452
امتیازها
558

سلام خدمت نویسنده خوش قلم خانوم طهرانی

واقعیت امر من ژانر اثر شما رو کلا نمی‌خونم و این ژانر مورد علاقه ام نیست ولی باز اثر شما رو خوندم . ب نظرم شخصیت اصلی یکمی زیادی خشن ب نظر اومد یجورایی انگار مرد بود ن زن یا دختر
ژانر انتخابی مناسب بود . از نظر املایی ایرادی واقعا نبود و کنجکاو شدم هم اثر شما رو بخونم هم این ژانر رو در ادامه حرف دیگه ای که هست دوست دارم بدونم شما قبلاً اثری نوشتید یا آماتور هستید چون ی جورایی هم پخته هم نپخته قلمتون ، یجورایی گاهی وقت ها خواننده ب جلو پرت میشه بخونه و یه جاهای استپ میشه . به هر حال می ایستم و دست میزنم براتون

Saba Tehrani 86

رمانیکی تازه وارد
رمانیکی
شناسه کاربر
5542
تاریخ ثبت‌نام
2023-06-21
آخرین بازدید
موضوعات
1
پسندها
130
امتیازها
33

سلام صبا جان خسته نباشید می گم بهت امیدوارم با همین روحیه رمانت رو به سر انجام برسونی
خب اول از همه درباره‌ی اسم رمانت میگم که گویای پیچیدگی رمانت هست ژانر رمانت رو درست انتخاب کردی خلاصه و مقدمه رمانت مناسب بود نه بلند بود و نه کوتاه
اما داستانت درباره ی موضوعی بود که من دوست داشتم قشنگ حس یه وکیل رو به تصویر کشیده بودی لحن ادبی رمانت مجذوب کننده بود به خوبی می‌تونستم موقعیت افراد رو توی ذهنم تصویر سازی بکنم نظم نوشتن و پارت‌های به انداره‌ات قلم زیبات همین طور الگوی منظم داستانت خیلی خوب بود
😂
دیگه چی بگم همه رو دوست عزیمون بالا گفته و نیاز به تشریح اضافه نیست
امیدوارم موفق باشی قلمت سبز
@مدیر رمانیکی خوان
ممنون ازت زیبا😍

Saba Tehrani 86

رمانیکی تازه وارد
رمانیکی
شناسه کاربر
5542
تاریخ ثبت‌نام
2023-06-21
آخرین بازدید
موضوعات
1
پسندها
130
امتیازها
33

سلام خدمت نویسنده خوش قلم خانوم طهرانی

واقعیت امر من ژانر اثر شما رو کلا نمی‌خونم و این ژانر مورد علاقه ام نیست ولی باز اثر شما رو خوندم . ب نظرم شخصیت اصلی یکمی زیادی خشن ب نظر اومد یجورایی انگار مرد بود ن زن یا دختر
ژانر انتخابی مناسب بود . از نظر املایی ایرادی واقعا نبود و کنجکاو شدم هم اثر شما رو بخونم هم این ژانر رو در ادامه حرف دیگه ای که هست دوست دارم بدونم شما قبلاً اثری نوشتید یا آماتور هستید چون ی جورایی هم پخته هم نپخته قلمتون ، یجورایی گاهی وقت ها خواننده ب جلو پرت میشه بخونه و یه جاهای استپ میشه . به هر حال می ایستم و دست میزنم براتون
سلام مرسی از نظرات مفیدتون سعی می‌کنم برطرفش ‌کنم❤
بله قبلا چندتا رمان نوشتم اما اولین اثرمه که ادبی تره

شاهزاده آبی مرداد

رمانیکی نقره‌ای
محروم
شناسه کاربر
1221
تاریخ ثبت‌نام
2021-11-20
آخرین بازدید
موضوعات
386
راه‌حل‌ها
1
پسندها
8,452
امتیازها
558

نیکـ

رمانیکی خلاق
رمانیکی
شناسه کاربر
2633
تاریخ ثبت‌نام
2022-07-13
موضوعات
52
راه‌حل‌ها
3
پسندها
998
امتیازها
183

سلام روزتون بخیر🍃
اول از همه بگم ایده رمانتون خیلی برام جذاب بود
تقریبا جدید و نو بود و خب خیلی خوشم اومد
اسم رمانتون در وهله اول تو ذهن خواننده رمانی جنایی و ترسناک ایجاد میکنه برخلاف ژانرهای انتخابی شما
درسته که کلمه پرونده کلیشه و تکراری هست اما تونستید ترکیب اسمی تقریبا جدیدی ایجاد کنید که جذابیت خودش رو حفظ کنه
بریم سراغ ژانرها
عاشقانه معمایی دلهره اور
دلهره‌اور زیر رده ژانر جنایی و ترسناکه
تا اینجای رمان من اپری از دلهره اور به معنای واقعی ندیدم
شما باید ژانر دلهره اور حذف کنی و بجاش جنایی بذاری
چرا؟ چون رمان شما با ژانر جنایی تطابق کامل داره
وقتی رمان با ژانر اصلی تطابق داره چرا میری سراغ ژانر فرعی؟؟!! این اشتباهه کلا
خلاصه رمان شما اصلا استاندارد نبود
خلاصه رمان باید گنگ و نامفهوم باشه اما در عین حال اطلاعاتی کمی از رمان بده
خلاصه شما کل موضوع فاش کرده رسما خواننده فهمیده چخبره
جدا از اون ثبات نثر وجود نداشت
یه قسمت خلاصه ادبی یه قسمت محاوره
باید یکدست باشه
سیر رمانتون گاهی تند گاهی کند
دیالوگ نویسی باید به شیوه زیر باشه
اقای فلانی گفت :
- .....
نه اینکه پشت سرهم
همینطور لحن کل رمانتون بهتره ادبی باشه کلش و دیالوگ محاوره باشه
رمتن شما ایدتون درکل جذاب و جدیده بستکی به قلم شما داره چطوری نگارش کنی
نکات ریز رعایت کنی واقعا رمانت جذابتر میشه
موفق باشی

Saba Tehrani 86

رمانیکی تازه وارد
رمانیکی
شناسه کاربر
5542
تاریخ ثبت‌نام
2023-06-21
آخرین بازدید
موضوعات
1
پسندها
130
امتیازها
33

سلام روزتون بخیر🍃
اول از همه بگم ایده رمانتون خیلی برام جذاب بود
تقریبا جدید و نو بود و خب خیلی خوشم اومد
اسم رمانتون در وهله اول تو ذهن خواننده رمانی جنایی و ترسناک ایجاد میکنه برخلاف ژانرهای انتخابی شما
درسته که کلمه پرونده کلیشه و تکراری هست اما تونستید ترکیب اسمی تقریبا جدیدی ایجاد کنید که جذابیت خودش رو حفظ کنه
بریم سراغ ژانرها
عاشقانه معمایی دلهره اور
دلهره‌اور زیر رده ژانر جنایی و ترسناکه
تا اینجای رمان من اپری از دلهره اور به معنای واقعی ندیدم
شما باید ژانر دلهره اور حذف کنی و بجاش جنایی بذاری
چرا؟ چون رمان شما با ژانر جنایی تطابق کامل داره
وقتی رمان با ژانر اصلی تطابق داره چرا میری سراغ ژانر فرعی؟؟!! این اشتباهه کلا
خلاصه رمان شما اصلا استاندارد نبود
خلاصه رمان باید گنگ و نامفهوم باشه اما در عین حال اطلاعاتی کمی از رمان بده
خلاصه شما کل موضوع فاش کرده رسما خواننده فهمیده چخبره
جدا از اون ثبات نثر وجود نداشت
یه قسمت خلاصه ادبی یه قسمت محاوره