. . .

نقد و بررسی نقد و بررسی رمان مستور محجور|Maedeh

تالار نقد خوانندگان آثار

دمیــــــورژ

رمانیکی نقره‌ای
نویسنده ویژه
نویسنده
رمانیکی‌نویس
دل‌نویس
ناظر
منتقد
گوینده
کاربر منتخب
کاربر ثابت
نام هنری
دمیورژ
مقام خاص
منتقدیار
شناسه کاربر
123
تاریخ ثبت‌نام
2020-11-05
آخرین بازدید
موضوعات
259
راه‌حل‌ها
32
پسندها
24,332
امتیازها
698

نویسنده: Maedeh.K
ژانر: عاشقانه، اجتماعی
ساعات پارت گذاری: نا معلوم
هدف: نوشتن و به تصویر کشیدن افکارم

خلاصه: زندگی ای متشکل از دروغ، کینه و نیرنگ! زندگی که تنها یک چیز در آن اولویت دارد... حرص و شره برتری! خواستن برتری نسبت به من، تو، ما، شما و... آه! برتری نسبت به همه! اما در این بین، عاقبت آن دروغ هایی که پنهان گشته اند، چیست؟ سر انجام آن بدخواهی ها و کینه دوزی ها چطور؟ به راستی که آن افترا ها، آن تلخی ها و آن مسائل؛ افشا خواهند گشت؟ یا تا ابد با سرپوش گذاشتن بر رویشان، مستور باقی خواهند ماند؟

مقدمه:

بگذار دوام آوردن هنر تو باشد
تسلیم نشو، مجال داری تو هنوز
برای رسیدن و شروعی دوبـاره،
سایه هایت را بپذیر،
ترس هایت را دفن کن،
بارهایت را رها کن،
دوبـاره پرواز کن.
تسلیم نشو،
حتی اگر سرما بسوزاند،
حتی اگر ترس نیش زند،
حتی اگر خورشید غروب کند،
و بـاد ساکت شود،
هنوز هم در روحت شراره ای وجود دارد،
هنوز هم در رویاهایت زندگی وجود دارد.
چرا که زندگی از آن توست و خواست توست،
زندگی را زندگی کن و چالش را بپذیر!

Delvinak

مدیر طراحی و ادیت
پرسنل مدیریت
مدیر
طراح
ادیتور
انتشاریافته‌ها
1
مدیر کتابدونی
- طراحی
مدیر
طراحی+ادیت
شناسه کاربر
5816
تاریخ ثبت‌نام
2023-07-13
آخرین بازدید
موضوعات
80
راه‌حل‌ها
24
پسندها
1,396
امتیازها
416

سلام عزیزم خیلی زیبا بود خسته نباشید!
چند تا مشکل ویراستاری می‌گم و بعد می‌رم سراغ محتوا.
اولیش این هست که قطعا ناظر ایراد می‌گیره.
قبل از هر دیالوگ باید از خط‌تیره«-» استفاده شه و استفاده از _ + • * و غیره درست نیست.
پس خط اول متن بهتره که درست شه.
+ یکم صبور باش! ماه هیچ‌وقت پشت ابر نمی‌مونه...نگران نباش(:❌
- یکم صبور باش! ماه هیچ‌وقت پشت ابر نمی‌مونه...نگران نباش.❌
دومین که بهتره از :) :( ایموجی و غیره استفاده نکنید چون ما از این‌ها داخل چت استفاده می‌کنیم و این رمانه کاملا با چت فرق داره!
و اخری که با هم ناظر ایراد می‌گیره یا درستش می‌کنه مشکلات نیم‌فاصلست که فعل‌هایی که دارای «می» هستند و یا بعضی از کلمات بهتره از قسمت دوم فعل جدا شوند مثل:
سرگیجه ی❌
سرگیجه‌ی✅
می کند❌
می‌کند✅
چشم هاش❌
چشم‌هاش✅
کمی چرخش قلم هم داشتید که نصف متن رو ادبی و بقیه رو محاوره نوشتع بودید.
یه قسمت نوشته بودید «پلک‌هایش» و قسمت دیگه «چشم‌هاش» این‌جا بهتر بود که «چشم‌هاش» هم «چشم‌هایش» نوشته شه!
در جمله‌ی
سعی کرد نفس بگیرد که بدتر با این احساس این‌که نمی‌تواند نفس بکشد؛ هول شد.
این می‌تونست خیلی زیباتر نوشته شه.
سعی کرد نفسی بگیرد ولی نفس کشیدن برایش دشوار بود!
کلا خیلی اون احساسه بنظرم نیاز به بیان شدن نداشت!
کمی هم توی فعل‌ها مشکل داشتید.
خودش بود... فقط و فقط خودش!❌
فقط و فقط خودش بود!✅
خیلی از سه نقطه استفاده شده بود. ولی سه نقطه فقط نشانه غیره و یا کمی مکث داخل دیالوگه نه‌ مونولوگ.
نیاز به تکرار حروف نبود. چون ذاتا هرگونه کشش و تکرار حروف نشان دهنده احساسات نیست. شما باید احساسات رو با مونولوگ به خاننده بدید.
هووووم❌
هوم✅
مشکلات دیگه‌ای ندیدم؛ محتوا خیلی مشکلی نداشت و تقریباً خوب بود جز احساسات و فضا که حداقل من نتونستم احساست شخص رو درک کنم یا فضا رو توی ذهن خودم بسازم و خیلی جای بهتر شدن داره؛ گرچه همین الان هم زیبایی‌های خودش رو داره!
موفق باشی قشنگم:)💕

فاطره

مدیریت ارشد
پرسنل مدیریت
انجمندار
مدیر
تیم تبلیغات
ناظر
منتقد
کپیست
طراح
تدوینگر
گوینده
هنرجو
نام هنری
فاطره
آزمایشی
منتقد
مقام خاص
مبلغ‌یار
مدیر
هنرجویان
شناسه کاربر
5955
تاریخ ثبت‌نام
2023-07-21
آخرین بازدید
موضوعات
650
راه‌حل‌ها
32
پسندها
4,092
امتیازها
590

سلام و خداقوت.
مقدمه و خلاصه بسیار زیبا و آموزنده بود و خب واقعیت و جنگیدن و موفق شدن رو تو صورتت پخش می‌کرد.
پارت اول رو در مورد قسمتی که نفسش گرفته بود یکمی زیادی توضیح دادی به نظرم یکمی جاهاش نیاز نبود.
از قلمت خوشم اومد وادار میکنی خواننده بره پارت های بعدی رو بخونه و متوجه جریان بشه😂
چون کلمات بعدی چشم‌هاش رو از (هایش) استفاده کردی بهتره <چشم‌هایش> بنویسی.
ماهینی و هیراد، زیبا و خلاقانه اما سخت😁
از اینکه برای توصیف شخصیت ماهینی به جای دیالوگ و گفت‌و‌گوی بد با بقیه، از زبان خودش توضیح داده بودی خیلی خوشم اومد، البته یکمی هم از دیالوگ استفاده کرده بودی که عالی‌تر شد.
اینکه توی قسمت‌های غیراز دیالوگ به جای هیراد نوشتی هیر، به نظرم اوکی نیست.
از گفت‌و‌گو ماهین و هیراد توی #۱۵ خیلی خوشم اومد، چون یه مقدار متفاوت با بقیه رمان ها نوشته بودی و البته زیبا.
در کل بخوام بگم از قلمت خیلی خوشم اومد و لایق مشهور شدن رو داری، اسم رمانت یکمی برام گنگ بود و معنیش رو متوجه نشدم اما خوشم اومد😅
همینطور ادامه بده🌹موفق باشی.

Luna🌙

رمانیکی حامی
نیمچه رمانیکی
نام هنری
دریاچه نقره‌ای
شناسه کاربر
5731
تاریخ ثبت‌نام
2023-07-08
آخرین بازدید
موضوعات
180
راه‌حل‌ها
1
پسندها
1,283
امتیازها
335

سلام بر نویسنده خوش قلم
من واقعا از خلاصه ات خوشم امد برام که یک خواننده ام یه جوری عین واقعیت بود مقدمه همچنان اموزنده و انگیزشی خیلی عالی بود خدایی
اینجاش برام جالب بود که وقتی بهوش امد جای که بود رو به یاد داشت اصلا من توی رمان های قبل که خوندم این رو ندیدم پس برام جذاب بود
یه جاهای که از نیم فاصله استفاده نکرده بودی رو دقت بکنی زیبایی میبخشه
دیگه بگم خدایی این که ماهین و هیراد باهم اخلاق های متفاوتی داشت عین حال خیلی برای هم عزیز بود خود واقعیت بود
من از رمانت همین چند پارت که بود لذت بردم چون برام تازه گی داشت بیان کردنت
فقد این که توی احساساتت بیشتر کار بکنی چون یکم سخت تر میشه فضا سازی کرد توی ذهن
پارت هات رو خیلی دوست داشتم چون یه جوری بود که برای خوندن پارت بعدی خودت مجبور میشدی از حس کنجکاوی بری بقیه پارت هارو هم بخونی
من که از خوندنش لذت بردم
مشتاق بقیه پارت ها هستم و موفق باشی عزیزم

zeinabrostami

رمانیکی فعال
رمانیکی
شناسه کاربر
4912
تاریخ ثبت‌نام
2023-04-25
موضوعات
4
پسندها
1,251
امتیازها
113

سلام علیکم خدمت نویسنده‌ی عزیز.
عاشق کله شقی ماهین خانومم خوب بلده بزنه تو برجک هیراد😅
♥️برعکس خودش که جایگاه اول را در کله‌شقی و سر به هوایی در اختیار داشت♥️ بیا دانای کلم تایید کرده😃

خواستم بگم که رمانت یه دور کامل نیاز به ویراستاری داره. اونقدر زیاد هست که نمی‌تونم اینجا بگم.
"ها" "ی" "می" و... با نیم فاصله به کلمه‌ی قبل از خودشون می‌چسبند. هول ناک❌ هولناک✔️

نکته‌ی بعدی اینه که زیاد از علامت تعجب استفاده می‌کنی. این کار رو نکن چون بسیار به نگارشت ضربه می‌زنه.

برخی از جمله بندی‌هات هم نادرست بود.
خودم مجبور به چیدنش از ته میشم...❌ این رو توی دیالوگ هیراد نوشته بودی. به نظرم باید این‌طوری می‌نوشتی: خودم مجبور میشم از ته بچینمش✔️
افکارش را سعی کرد سر و سامان دهد❌ سعی کرد افکارش را سر و سامان دهد✔️

اسم رمانت رو دوست داشتم در عین حال که می‌دونستم معنیش چیه اما خب یه جورایی کنجکاومم می‌کرد.

هیچی دیگه موفق باشی عزیزم🌹🌸👏

Maedeh

مدیر مخبر
پرسنل مدیریت
مدیر
خبرنگار
کاربر نقره‌ای
کاربر ثابت
نام هنری
Maiy
مدیر
مخبر
شناسه کاربر
91
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-14
آخرین بازدید
موضوعات
442
راه‌حل‌ها
2
پسندها
6,373
امتیازها
463

دوستان؛ قبل از ارسال نقدتون از رمانم مستور محجور میخوام یه نکته ای رو بگم و خواهش ریزی هم بکنم:

1. رمان هنوز ویرایش نشده و ناظری هم تا الان نداشته؛ بنابراین مشکلات نگارشی زیادی داره که خودم هم در جریان شون هستم ولی فقط تایم اصلاح پیدا نکردم هنوز...

2. پس با توجه به اینکه خودم حاکم هستم بهشون، خواهشمندم درنظر بگیرین که من بیشتر نیازمند نظرات تون درباره ی روند و سیر رمانم هستم تا اشکالات نگارشی.

لطفا نظرات تون راجب رمان رو بگین؛
اشکالات نگارشی❌️

در ضمن جا داره که تشکر فراوانی هم بکنم که وقت گذاشتین و لطف کردین خوندین و نقد هم نوشتین:flower-smiley:

zeinabrostami

رمانیکی فعال
رمانیکی
شناسه کاربر
4912
تاریخ ثبت‌نام
2023-04-25
موضوعات
4
پسندها
1,251
امتیازها
113

دوستان؛ قبل از ارسال نقدتون از رمانم مستور محجور میخوام یه نکته ای رو بگم و خواهش ریزی هم بکنم:

1. رمان هنوز ویرایش نشده و ناظری هم تا الان نداشته؛ بنابراین مشکلات نگارشی زیادی داره که خودم هم در جریان شون هستم ولی فقط تایم اصلاح پیدا نکردم هنوز...

2. پس با توجه به اینکه خودم حاکم هستم بهشون، خواهشمندم درنظر بگیرین که من بیشتر نیازمند نظرات تون درباره ی روند و سیر رمانم هستم تا اشکالات نگارشی.

لطفا نظرات تون راجب رمان رو بگین؛
اشکالات نگارشی❌️

در ضمن جا داره که تشکر فراوانی هم بکنم که وقت گذاشتین و لطف کردین خوندین و نقد هم نوشتین:flower-smiley:
اوایل رمان یعنی سه پارت اول هیچ دیالوگی نداشتی و سیرت هم کند بود.
خب طبق چیزایی که من می‌دونم نداشتن دیالوگ باعث خسته شدن مخاطب میشه. اینم یادم رفته بود بهت بگم.

DELA-M

رمانیکی خلاق
تدوینگر
گوینده
شناسه کاربر
5399
تاریخ ثبت‌نام
2023-06-10
آخرین بازدید
موضوعات
7
پسندها
1,143
امتیازها
178

سلام به نویسنده خوش ذوق
خب خب اسمت کنجکاو کننده بود و رابطه نسبتا مستقیمی با خودت محتوا داشت
خلاصه و مقدمه گفته شده بسیار جذاب بود و کوبنده یعنی همون اول به خواننده می گفتی اوضاع از چه قراره، از قسمت نگارشی که خودتون گفتید در جریان هستید چون بیشترین اشکالی که وجود داره داخل همین زمینه بود.
گاهی چرخش قلم احساس میشد مثلا میگفتی چشم هاش دوباره کلمه های بعدی رو جمع میبستی؛ جمله بندی رو گاهی خراب میکردی بچه ها بالا مثال زدن، تکرار کلمات جلوه زیبایی به نوشته ات نمیده بلکه یه ضعف میشه تکرار بیش از حد این کار
و اینکه هیچ دیالوگی داخل پارت های اولیه دیده نمیشه.
به جز اینا نقد دیگه ندیدم
قلمت پایدار