. . .

تمام شده نقد و تعیین سطح دلنوشته من و نوشته ها | پانیک۳۱۵

تالار نقد شعر و دلنوشته‌ها
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

ARA.O.O

فرازین بازنشسته
شاعر
کاربر منتخب
کاربر طلایی
کاربر نقره‌ای
کاربر ثابت
مدیر بازنشسته
شناسه کاربر
300
تاریخ ثبت‌نام
2021-01-16
آخرین بازدید
موضوعات
519
راه‌حل‌ها
183
پسندها
35,139
امتیازها
1,008

نام اثر: دلنوشته من و نوشته هایم
دل‌‌نویس: پانیک ۳۱۵
ژانر: اجتماعی، تراژدی

مقدمه:
می‌نویسم تا روشنایی را بر تاریکی چیره کنم و شعر را به پیروزی برسانم
می‌نویسم تا خوشه‌های گندم بخوانند تا درختان بخوانند
می‌نویسم تا گل سرخ بخواند تا ستاره تا پرنده، گربه، ماهی، صدف مرا بفهمد
می‌نویسم تا واژه‌ها را از تفتیش از بوکشیدن سگ‌ها
از تیغ سانسور برهانم
می‌نویسم تا از او ابری نمبار بسازم
تنها زن و نوشتن
.ما را از مرگ می‌رهاند

― نزار قبانی

لینک:

منتقد:
@ara.pr.o.o

راه‌حل
♡نقد و تعیین سطح دلنوشته من و نوشته ها♡

☁️نام اثر:
نام یک اثر، از آنجایی که ابتدایی‌‌ترین مورد مقابل نگاه نویسنده است، از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود. نام اثر، باید اندازه‌‌ی مناسبی داشته و با اجزای دلنوشته، از جمله ژانرها و محتوا، هماهنگی داشته باشد. همچنین کلیشه‌‌ای نبودن اسم اثر، از نکات حائز اهمیت است. نام این دلنوشته، از دو بخش من و فعل می‌‌نویسم تشکیل شده. اندازه‌‌ی اسم، متوسط و میانه ست اما از جنبه‌‌ی جذابیت، اسم ابداً جالب توجه و جذب کننده نیست‌ به گمانی، سادگی بیان و فکر متوسط دل‌‌نویس رو نشون می‌‌ده. یک عنوان خوب، باید حاوی بار ابهام زیاد و جالبی باشه. کلیشه‌‌ی خاصی هم دروتش دیده نمیشه.

🔥ذکر یک‌ نکته:
در عنوان تاپیک، از اسم من و نوشته‌‌ها استفاده شده بود و روی جلد، از عنوان من می‌‌نویسم! ابن تناقض گیج کننده...

ARA.O.O

فرازین بازنشسته
شاعر
کاربر منتخب
کاربر طلایی
کاربر نقره‌ای
کاربر ثابت
مدیر بازنشسته
شناسه کاربر
300
تاریخ ثبت‌نام
2021-01-16
آخرین بازدید
موضوعات
519
راه‌حل‌ها
183
پسندها
35,139
امتیازها
1,008

♡نقد و تعیین سطح دلنوشته من و نوشته ها♡

☁️نام اثر:
نام یک اثر، از آنجایی که ابتدایی‌‌ترین مورد مقابل نگاه نویسنده است، از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود. نام اثر، باید اندازه‌‌ی مناسبی داشته و با اجزای دلنوشته، از جمله ژانرها و محتوا، هماهنگی داشته باشد. همچنین کلیشه‌‌ای نبودن اسم اثر، از نکات حائز اهمیت است. نام این دلنوشته، از دو بخش من و فعل می‌‌نویسم تشکیل شده. اندازه‌‌ی اسم، متوسط و میانه ست اما از جنبه‌‌ی جذابیت، اسم ابداً جالب توجه و جذب کننده نیست‌ به گمانی، سادگی بیان و فکر متوسط دل‌‌نویس رو نشون می‌‌ده. یک عنوان خوب، باید حاوی بار ابهام زیاد و جالبی باشه. کلیشه‌‌ی خاصی هم دروتش دیده نمیشه.

🔥ذکر یک‌ نکته:
در عنوان تاپیک، از اسم من و نوشته‌‌ها استفاده شده بود و روی جلد، از عنوان من می‌‌نویسم! ابن تناقض گیج کننده ست و مخاطب رو عصبی و دلسرد میکنه، دلیل خاصی داره این تفاوت؟

📚📚📚

☁️ژانر اثر:
ژانر، چهارچوب و قالب نگارش اثر است. برخی از ژانرهای صحیح عبارتند از: عاشقانه، تراژدی، مذهبی، تخیلی، فانتزی، اجتماعی، پلیسی، معمایی، جنایی و... . همچنین، ترتیب قرارگیری ژانرها، نشان از پررنگ‌‌تر بودنشان در سیر دارد. ژانر این دلنوشته شامل اجتماعی، تراژدی و درام بود. اولاً، درام ژاتر کاملاً غلطیه و شکل درستش برای کتاب، تراژدی هست. درام در اصل برای فیلم به کار میره. در بطن دلنوشته هم، دو ژانر تراژدی و اجتماعی محسوس بودن، اما به نظرم حای تراژدی و اجتماعی باید عوض بشن و تراژدی به علت پررنگ تر بودن، شایسته تره که در ابتدا قرار بگیره.

📚📚📚

☁️مقدمه اثر:
مقدمه، کلیتی از احساسات اثر را ابراز می‌‌کند و باید، موزون و روان باشد که خوانش آن، حس خوبی به خواننده القا کند. مقدمه‌‌ی اثر، متن آماده‌‌ای از شخص برجسته، نزار قبانی بود. متن، روان و جذاب بود و اما، با سیر اجتماعی بیشتر از تراژدی، در سازگاری بود.

📚📚📚

☁️جلد اثر:
جلد اثر، باید با ایده‌ی‌ رمان دارای همخوانی باشد، کیفیت بالایی داشته باشد و ترکیب رنگی مناسبی دارا باشد. جلد، ترکیب رنگی روشنی داشت که ابداً ذهن رو به سمت تراژدی هدایت نمیکنه و گرچه اصل عکس و آن مداد و کاغذ با مفهوم متن در یک راستا بود، اما جذابیت کافی رو نداشت. فونت و رنگ قالب جلد که از سلیقه‌‌ی خوب طراح بر اومده بود، جالب بود؛ اما روشنی رنگ، به مفهوم اصلی دلنوشته نمیخورد.

📚📚📚

☁️سیر اثر:
سیر یک اثر، باید حالت تعادل داشته باشد و نه چندان توصیفات لبریز شود که سیر حالت کندی بگیرد و خواننده دلزده شود، نه چنان فاقد توصیف و موارد شاخ و برگ دار باشد که اثر، ساده به نظر برسد. سیر دلنوشته، مناسب بود، اما کیفیت سیر، معمولی و متوسط محسوب میشد. واژگان، معمولی و لغات به کار رفته از کلمات ساده‌‌ای بودند که پیچیدگی لازم برای انتقال احساسات قوی یک دلنوشته رو نداشتن.

📚📚📚

☁️لحن اثر:
لحن‌‌ها به سه دسته‌‌ی ادبی، محاوره‌‌ای و معیار، تقسیم بندی می‌‌شوند. لحن به کار رفته در این اثر، ادبی بود و تمام نکات مربوط به کاربرد این لحن، به جا و شایسته رعایت شده بود‌، اما لازم به ذکره که دلنویس، نتونسته بود هماهنگی بین لحن ادبی و کیفیت جمله رو رعایت کنه. لحن ادبی، کیفیت بالایی از جمله طلب میکنه، اما نویسنده از لحن ادبی در کنار سطح متوسطی از جملات، استفاده کرده بود.

📚📚📚

☁️اندازه‌‌ی پارت‌‌های اثر:
اندازه‌‌ی پارت‌‌های دلنوشته، حداقل ۴ خط کامل است. اندازه پارت‌‌های دلنوشته‌‌، مناسب بود.

📚📚📚

☁️اشکالات نگارشی:
رعایت موارد نگارشی در نگارش اثر، جلوه‌‌ی زیبایی به متن داده و در جلب رضایت خواننده، نقش به سزایی دارد. موارد نگارشی در متن دلنوشته، ابداً خوب رعایت نشده بودن. نیم فاصله‌‌هایی نظیر موارد زیر، عملا به تکرر جا افتاده بودن!
*حرفهایی✖
حرف‌‌هایی✔
*می نویسم✖
می‌‌نویسم✔

تنوین‌‌ها جا افتاده بودن
*واقعا✖
واقعا✔

و مثال‌‌های نگارشی اشتباه خیلی بیشتری.

🌿با آرزوی موفقیت!🌿
🌲سطح اثر: برنزی🌲

*منتقد: آرا (هستی همتی)*

@SHADI315

• گل رز
واکنش‌ها[ی پسندها]: 1 user

ARA.O.O

فرازین بازنشسته
شاعر
کاربر منتخب
کاربر طلایی
کاربر نقره‌ای
کاربر ثابت
مدیر بازنشسته
شناسه کاربر
300
تاریخ ثبت‌نام
2021-01-16
آخرین بازدید
موضوعات
519
راه‌حل‌ها
183
پسندها
35,139
امتیازها
1,008

• گل رز

Miss Nili

مدیریت ارشد
پرسنل مدیریت
معاون
رمانیکی‌نویس
نام هنری
ماهِ نیلگون
انتشاریافته‌ها
4
شناسه کاربر
277
تاریخ ثبت‌نام
2021-01-07
آخرین بازدید
موضوعات
374
راه‌حل‌ها
74
پسندها
32,081
امتیازها
837

• جذاب
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.