. . .

معرفی ماده اصلی کتاب های مونتنی

تالار متفرقه آموزش نویسندگی

ARA.O.O

فرازین بازنشسته
شاعر
کاربر منتخب
کاربر طلایی
کاربر نقره‌ای
کاربر ثابت
مدیر بازنشسته
شناسه کاربر
300
تاریخ ثبت‌نام
2021-01-16
آخرین بازدید
موضوعات
519
راه‌حل‌ها
183
پسندها
35,139
امتیازها
1,008

اینکه خودت را کتابخوان بدانی، اما ادبیات داستانی سهم پُررنگی در سبد کتابخوانی‌ات نداشته باشد، بیش از هر چیز نشانگر این است که هنوز مفهوم کتاب و کتابخوانی را خوب درک نکرده‌ای.
اما خب، گویا بسیاری از ما تازه‌کتابخوان‌ها به این می‌بالیم که فرصتی برای خواندن شعر و رمان نداریم، و بیشتر وقتمان صرف کتاب‌های غیرداستانی می‌شود.
باری، به زور که نمی‌شود کسی را ادبیات‌خوان کرد. اما می‌شود به حال این دسته از افراد افسوس خورد، چرا که خودشان را از لذت ناب و همینطور رشد عمیق و ریشه‌دارِ حاصل از مطالعۀ آثار ادبی محروم کرده‌اند.
خوشبختانه بر خلاف نمونه‌های وطنی، چهر‌ه‌های غیرادبی جهان، پُزِ ادبیات‌ستیزی ندارند، و شعر و خصوصاً رمان بخش مهمی از برنامۀ مطالعۀ آن‌هاست. از جمله، جوزف یوجین استیگلیتز اقتصاددان معاصر آمریکایی و برنده جایزه نوبل اقتصاد، اخیراً از علاقۀ خودش به رمان‌های کلاسیک گفته و دیگران را هم به مطالعۀ شاهکارهای ادبی دعوت کرده است.

ARA.O.O

فرازین بازنشسته
شاعر
کاربر منتخب
کاربر طلایی
کاربر نقره‌ای
کاربر ثابت
مدیر بازنشسته
شناسه کاربر
300
تاریخ ثبت‌نام
2021-01-16
آخرین بازدید
موضوعات
519
راه‌حل‌ها
183
پسندها
35,139
امتیازها
1,008

زمانی در یادداشتی نوشته بودم زن‌ها نویسنده‌ترند. البته آن یادداشت کوتاه بهانه‌ای بود برای نقل بخشی از گفت‌‌وگویی با قاسم هاشمی‌نژاد.
امروز که توی خبرها دیدم شش رمان از زبان‌های مختلف به قلم پنج نویسنده زن و یک مرد به فهرست نهایی نامزدهای جایزه بین‌المللی بوکر سال ۲۰۲۰ راه یافته‌اند. برای بار هزارم بهم ثابت شد که حالا، بیش از هر دورۀ تاریخی دیگری زن‌ها عزم نوشتن کرده‌اند.
در کلاس‌های حضوری من همیشه اکثریت مطلق کلاس با خانم‌‌ها است؛ از نوجوان شانزده‌ای ساله‌ای که در گیرودار امتحانات مدرسه، کیلومترها راه را طی می‌کرد تا خودش را به جلسات هفتگی کلاس برساند، تا خانم هفتاد و شش ساله‌ای که هر هفته با تمرین‌های انجام شده و کامل خودش را به کلاس می‌رساند، همه گواه این بودند که زن ایرانی، فارغ از نسلی که به آن تعلق دارد، مصمم است تا بیش‌ازپیش ذوق و استعداد خودش را جدی بگیرد. و این نه تنها در عرصۀ نویسندگی که در بسیاری از عرصه‌های جامعه نیز نمود روشن و شکوهمندی دارد.
توسعۀ ایران فردا وامدار این زنان خواهد بود.

ARA.O.O

فرازین بازنشسته
شاعر
کاربر منتخب
کاربر طلایی
کاربر نقره‌ای
کاربر ثابت
مدیر بازنشسته
شناسه کاربر
300
تاریخ ثبت‌نام
2021-01-16
آخرین بازدید
موضوعات
519
راه‌حل‌ها
183
پسندها
35,139
امتیازها
1,008

آهنگساز کاربلد، کریستوف پندرسکی هم مرُد.
خوبی یادداشت‌نویسی در اینترنت این است که می‌توانی لینک بدهی و وسط یادداشت، آهنگ‌های درخواستی و غیردرخواستی پخش کنی!

۴.

مونتنی گفته: «خود من مادۀ اصلی کتاب‌هایم هستم.»
بله، بیش از اینکه چشم به بیرون بدوزی، سعی کن توی خودت، آن پایین‌مایین‌ها یا بالامالاها، دنبال چیزهایی برای نوشتن بگردی.
البته اگر آن پایین‌هامایین‌ها یا بالامالاها را با تجربه و مطالعه غنی کرده باشی.