. . .

تمام شده نقد و تعیین سطح دلنوشته پیمان با آینه | آلباتروس

تالار نقد شعر و دلنوشته‌ها
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

ARA.O.O

فرازین بازنشسته
شاعر
کاربر منتخب
کاربر طلایی
کاربر نقره‌ای
کاربر ثابت
مدیر بازنشسته
شناسه کاربر
300
تاریخ ثبت‌نام
2021-01-16
آخرین بازدید
موضوعات
519
راه‌حل‌ها
183
پسندها
35,139
امتیازها
1,008

نام اثر: دلنوشته پیمان با آینه
دل نویس: @آلباتروس
ژانر: روانشناختی

مقدمه:
امروز در تاریخ ۱۴۰۰/۶/۲۲ می‌خواهم بازگو کنم، هر چیزی را که در دلم سنگینی می‌کند، هر چیزی که باعث شده من امروز این‌بار از دلم بگویم، نوشتن برایم بهترین زبان و هم‌دردست و من می‌گویم، از بی‌وفایی‌ها، عشق، ظلم، مظلوم، قدرت، ضعف و تمام سکوتم را فریاد می‌زنم.
نمی‌دانم از کجا شروع کنم کدام زنجیره احساسی را پاره کنم؟
چشمانم را می‌بندم و فقط انگشتانم برای نوشتن در حرکت‌اند.
شاید بارها و بارها جمله(قوی باش)را شنیده‌ای؛ اما من می‌خواهم به مفهوم عمیق‌تری اشاره کنم.
پس ای دوست من! من را یار خود بدان، من، تو هستم و تو، من! پله به پله با هم‌دیگر قدم برمی‌داریم، به سوی امید و والایی.
این‌جا نه به پشت‌سر نگاه می‌کنی و نه به پایین پاهانت، این‌جا فقط و فقط حرکت است رو به جلو پرواز کردن و ما همه آلباتروسیم که در حصار تخم‌هایمان اسیریم و کافی‌ست کمی انگیزه و همت به کار ببریم تا این پوسته ضخیم و پوچی را نیست کنیم، تا بتوانیم زیبایی‌های هستی را ببینیم.
هرگز نگذار کسی برای شکوفا شدنت دست درازی کند، حتی به قصد کمک! زیرا تو نخست باید درونی شکوفا شوی و اگر تخم آلباتروس به دست دیگری شکاف بردارد و تو هیچ تلاشی نکنی، بی‌شک این تو خواهی بود که رو به نیستی میروی.
ما همه یک آلباتروسیم با کلی اراده‌ها و شکوفایی!

لینک اثر:

منتقد: @ara.pr.o.o
تاریخ تحویل اثر: 17 مهر 1400
مهلت اتمام نقد: 25 مهر 1400

• لایک
واکنش‌ها[ی پسندها]: 1 user
راه‌حل
♡نقد و تعیین سطح دلنوشته پیمان با آینه♡

☁️نام اثر:
نام یک اثر، از آنجایی که ابتدایی‌‌ترین مورد مقابل نگاه نویسنده است، از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود. نام اثر، باید اندازه‌‌ی مناسبی داشته و با اجزای دلنوشته، از جمله ژانرها و محتوا، هماهنگی داشته باشد. همچنین کلیشه‌‌ای نبودن اسم اثر، از نکات حائز اهمیت است.

خب گلم، نام دلنوشته تو از سه بخش تشکیل شده بود. بخش اول کلمه‌‌ی "پیمان" بخش دوم حرف اضافه "با" و بخش سوم هم کلمه‌‌ی "آینه". پس اسمی که انتخاب کرده بودی، میانه و مناسب بود. از جهت سازگاری با ژانر، انتخاب تو ژانر روانشناختی بود. هرچند روانشناختس ژانر کاملا صحیحی برای اثرهای کتابی نیست و یک زیرمجموعه از ژانر اجتماعیه، اما عنوانت تا حدودی با این تک ژانر در ارتباطه. از جنبه‌‌ی کلیشه، میتونم بگم عنوان خوبی انتخاب کردی و به نظرم...

ARA.O.O

فرازین بازنشسته
شاعر
کاربر منتخب
کاربر طلایی
کاربر نقره‌ای
کاربر ثابت
مدیر بازنشسته
شناسه کاربر
300
تاریخ ثبت‌نام
2021-01-16
آخرین بازدید
موضوعات
519
راه‌حل‌ها
183
پسندها
35,139
امتیازها
1,008

☁️نام اثر:
نام یک اثر، از آنجایی که ابتدایی‌‌ترین مورد مقابل نگاه نویسنده است، از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود. نام اثر، باید اندازه‌‌ی مناسبی داشته و با اجزای دلنوشته، از جمله ژانرها و محتوا، هماهنگی داشته باشد. همچنین کلیشه‌‌ای نبودن اسم اثر، از نکات حائز اهمیت است.

خب گلم، نام دلنوشته تو از سه بخش تشکیل شده بود. بخش اول کلمه‌‌ی "پیمان" بخش دوم حرف اضافه "با" و بخش سوم هم کلمه‌‌ی "آینه". پس اسمی که انتخاب کرده بودی، میانه و مناسب بود. از جهت سازگاری با ژانر، انتخاب تو ژانر روانشناختی بود. هرچند روانشناختس ژانر کاملا صحیحی برای اثرهای کتابی نیست و یک زیرمجموعه از ژانر اجتماعیه، اما عنوانت تا حدودی با این تک ژانر در ارتباطه. از جنبه‌‌ی کلیشه، میتونم بگم عنوان خوبی انتخاب کردی و به نظرم ترکیب اسمی خیلی جذابی بود، اما شایان ذکر هست که واژه‌‌ی "آینه" کمی تکراری محسوب میشه.

📚📚📚

☁️ژانر اثر:
ژانر، چهارچوب و قالب نگارش اثر است. برخی از ژانرهای صحیح عبارتند از: عاشقانه، تراژدی، مذهبی، تخیلی، فانتزی، اجتماعی، پلیسی، معمایی، جنایی و... . همچنین، ترتیب قرارگیری ژانرها، نشان از پررنگ‌‌تر بودنشان در سیر دارد.

ژانر انتخابیت، روانشناختی بود. همونطور که گفتم، شکل صحیح تر این ژانر، اجتماعی هست و به نظرم بهتره جایگزینش کنی. ژانر اثرت، با محتوا کاملاً هماهنگ بود و در تمام سیر، دیده میشد.

📚📚📚

☁️مقدمه اثر:
مقدمه، کلیتی از احساسات اثر را ابراز می‌‌کند و باید، موزون و روان باشد که خوانش آن، حس خوبی به خواننده القا کند.

مقدمه‌‌ات به خوبی فضای اجتماعی و انگیزشی که درون دلنوشته‌‌ات محسوس بود رو نشون داد، اما از لحاظ کاربرد واژه، کمی سطح کلمات معمولی و روزمره بودن. برای یک مقدمه، متن ادبی خاص و آهنگینی لازم هست.

📚📚📚

☁️جلد اثر:
جلد اثر، باید با ایده‌ی‌ رمان دارای همخوانی باشد، کیفیت بالایی داشته باشد و ترکیب رنگی مناسبی دارا باشد.

جلد اثر مذکور در تاپیک، رویت نشد.

📚📚📚

☁️سیر اثر:
سیر یک اثر، باید حالت تعادل داشته باشد و نه چندان توصیفات لبریز شود که سیر حالت کندی بگیرد و خواننده دلزده شود، نه چنان فاقد توصیف و موارد شاخ و برگ دار باشد که اثر، ساده به نظر برسد.

سیر دلنوشته‌‌ات، از اونجایی که با کلمات زیبا و تشریحات خوبی از عشق و عوامل اجتماعی زندگی هر فرد همراه بود، کاملا روون و جذاب محسوب میشد و همچنین، نه تندگویی داشت و نه کندگویی. منتها، با چنین اثر ادبی و ایده‌‌ای، میشد از دایره لغات گسترده تر و شیوا تری برای جذب مخاطب استفاده کرد تا متن، آهنگین تر به نظر بیاید و در شان یک دلنوشته ادبی باشد.

📚📚📚

☁️لحن اثر:
لحن‌‌ها به سه دسته‌‌ی ادبی، محاوره‌‌ای و معیار، تقسیم بندی می‌‌شوند.

لحن اثر، ادبی بوده و مشکلی در کاربرد این لحن، مشاهده نشد.

📚📚📚

☁️اندازه‌‌ی پارت‌‌های اثر:
اندازه‌‌ی پارت‌‌های دلنوشته، حداقل ۴ خط کامل است.

اندازه پارت‌‌های دلنوشته‌‌، مناسب بود.

📚📚📚

☁️اشکالات نگارشی:
رعایت موارد نگارشی در نگارش اثر، جلوه‌‌ی زیبایی به متن داده و در جلب رضایت خواننده، نقش به سزایی دارد.

موارد نگارشی در متن دلنوشته، به خوبی رعایت شده بود. من جمله نیم‌‌فاصله و علائم نگارشی.

🌿با آرزوی موفقیت!🌿
🌲سطح اثر: طلایی🌲

*منتقد: آرا (هستی همتی)*

• جذاب

ARA.O.O

فرازین بازنشسته
شاعر
کاربر منتخب
کاربر طلایی
کاربر نقره‌ای
کاربر ثابت
مدیر بازنشسته
شناسه کاربر
300
تاریخ ثبت‌نام
2021-01-16
آخرین بازدید
موضوعات
519
راه‌حل‌ها
183
پسندها
35,139
امتیازها
1,008

☁️نام اثر:

خب گلم، نام دلنوشته تو از سه بخش تشکیل شده بود. بخش اول کلمه‌‌ی "پیمان" بخش دوم حرف اضافه "با" و بخش سوم هم کلمه‌‌ی "آینه". پس اسمی که انتخاب کرده بودی، میانه و مناسب بود. از جهت سازگاری با ژانر، انتخاب تو ژانر روانشناختی بود. هرچند روانشناختس ژانر کاملا صحیحی برای اثرهای کتابی نیست و یک زیرمجموعه از ژانر اجتماعیه، اما عنوانت تا حدودی با این تک ژانر در ارتباطه. از جنبه‌‌ی کلیشه، میتونم بگم عنوان خوبی انتخاب کردی و به نظرم ترکیب اسمی خیلی جذابی بود، اما شایان ذکر هست که واژه‌‌ی "آینه" کمی تکراری محسوب میشه.

📚📚📚

☁️ژانر اثر:
ژانر، چهارچوب و قالب نگارش اثر است. برخی از ژانرهای صحیح عبارتند از: عاشقانه، تراژدی، مذهبی، تخیلی، فانتزی، اجتماعی، پلیسی، معمایی، جنایی و... . همچنین، ترتیب قرارگیری ژانرها، نشان از پررنگ‌‌تر بودنشان در سیر دارد.

ژانر انتخابیت، روانشناختی بود. همونطور که گفتم، شکل صحیح تر این ژانر، اجتماعی هست و به نظرم بهتره جایگزینش کنی. ژانر اثرت، با محتوا کاملاً هماهنگ بود و در تمام سیر، دیده میشد.

📚📚📚

☁️مقدمه اثر:
مقدمه، کلیتی از احساسات اثر را ابراز می‌‌کند و باید، موزون و روان باشد که خوانش آن، حس خوبی به خواننده القا کند.

مقدمه‌‌ات به خوبی فضای اجتماعی و انگیزشی که درون دلنوشته‌‌ات محسوس بود رو نشون داد، اما از لحاظ کاربرد واژه، کمی سطح کلمات معمولی و روزمره بودن. برای یک مقدمه، متن ادبی خاص و آهنگینی لازم هست.

📚📚📚

☁️جلد اثر:
جلد اثر، باید با ایده‌ی‌ رمان دارای همخوانی باشد، کیفیت بالایی داشته باشد و ترکیب رنگی مناسبی دارا باشد.

جلد اثر مذکور در تاپیک، رویت نشد.

📚📚📚

☁️سیر اثر:
سیر یک اثر، باید حالت تعادل داشته باشد و نه چندان توصیفات لبریز شود که سیر حالت کندی بگیرد و خواننده دلزده شود، نه چنان فاقد توصیف و موارد شاخ و برگ دار باشد که اثر، ساده به نظر برسد.

سیر دلنوشته‌‌ات، از اونجایی که با کلمات زیبا و تشریحات خوبی از عشق و عوامل اجتماعی زندگی هر فرد همراه بود، کاملا روون و جذاب محسوب میشد و همچنین، نه تندگویی داشت و نه کندگویی. منتها، با چنین اثر ادبی و ایده‌‌ای، میشد از دایره لغات گسترده تر و شیوا تری برای جذب مخاطب استفاده کرد تا متن، آهنگین تر به نظر بیاید و در شان یک دلنوشته ادبی باشد.

📚📚📚

☁️لحن اثر:
لحن‌‌ها به سه دسته‌‌ی ادبی، محاوره‌‌ای و معیار، تقسیم بندی می‌‌شوند.

لحن اثر، ادبی بوده و مشکلی در کاربرد این لحن، مشاهده نشد.

📚📚📚

☁️اندازه‌‌ی پارت‌‌های اثر:
اندازه‌‌ی پارت‌‌های دلنوشته، حداقل ۴ خط کامل است.

اندازه پارت‌‌های دلنوشته‌‌، مناسب بود.

📚📚📚

☁️اشکالات نگارشی:
رعایت موارد نگارشی در نگارش اثر، جلوه‌‌ی زیبایی به متن داده و در جلب رضایت خواننده، نقش به سزایی دارد.

موارد نگارشی در متن دلنوشته، به خوبی رعایت شده بود. من جمله نیم‌‌فاصله و علائم نگارشی.

🌿با آرزوی موفقیت!🌿
🌲سطح اثر: طلایی🌲

*منتقد: آرا (هستی همتی)*
@Nilo.ofar_ N
سطح اثر: طلایی
اختصاصی: هست

@آلباتروس

• گل رز
  • لایک
واکنش‌ها[ی پسندها]: 1 users

Miss Nili

مدیریت ارشد
پرسنل مدیریت
مدیر کل
رمانیکی‌نویس
نام هنری
ماهِ نیلگون
انتشاریافته‌ها
4
شناسه کاربر
277
تاریخ ثبت‌نام
2021-01-07
آخرین بازدید
موضوعات
374
راه‌حل‌ها
74
پسندها
32,102
امتیازها
837

• جذاب
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.