. . .

تمام شده نقد و تعیین سطح داستان خواب در واقعیت | آرمیتا حسینی

تالار نقد رمان و داستان
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

ARA.O.O

فرازین بازنشسته
شاعر
کاربر منتخب
کاربر طلایی
کاربر نقره‌ای
کاربر ثابت
مدیر بازنشسته
شناسه کاربر
300
تاریخ ثبت‌نام
2021-01-16
آخرین بازدید
موضوعات
519
راه‌حل‌ها
183
پسندها
35,139
امتیازها
1,008

نام اثر: داستان خواب در واقعیت
نویسنده: آرمیتا حسینی @*First __ Lady*
ژانر: عاشقانه، روانشناختی، معمایی
خلاصه:
این همان سناریو‌ای است که خواب و بیداری را ترکیب می‌کند. او بیدار است یا خواب؟ یا شاید هم بیدار است و هم خوابیده. در این روند شخصی در زندگی نه بیدار است و نه خوابیده. او پس از بستن چشمانش دیگر مشخص نمی‌شود خواب است یا بیدار! در طی این اتفاق وارد ماجراهای مختلف در حوادثی مختلف می‌شود. انسان‌های مختلف، عصری جدید، عصری قدیمی... و شاید تمام این اتفاقات یک جا شکل دهنده واقعیتی از جنس افسانه باشند

سخن نویسنده: این داستان تاحدودی واقعی هست. درواقع ایده اصلی و اساس رمان واقعی هست و برای ادامه روند این ایده اندکی آب و تاب اضافه کردم ولی به صورت کلی حقایق بیان میشه و تجربیاتی که رخ داده.

مقدمه
چنان زندگی کردم که گویی مرده بودم
و چنان مردم که گویی تازه زنده شده‌ام
وقتی می‌خوابیدم احساس می‌کردم تازه بیدار شده‌ام
و وقتی بیدار شده بودم نمی‌دانستم این خواب است یا حقیقت؟
درواقع من دنیای خواب و بیداری را اشتباهی می‌گرفتم
نمی‌فهمیدم کدام خواب است کدام بیداری
وقتی بیدار می‌شوم واقعا بیدارم یا این بخشی از خوابم است؟
و وقتی می‌خوابم در واقعیت است یا درون خوابم می‌خوابم؟
کسی به من توضیح بدهد
من کیستم؟
اینجا کجا است؟
خوابم یا بیدار؟
کسی کمکم می‌کند؟

لینک اثر:

منتقد:
@hana81

• جذاب
واکنش‌ها[ی پسندها]: 1 user
راه‌حل
نقد داستان خواب در واقعیت👩🏻‍🏫

📝 نام داستان:

نام اثر از مهم ترین نکات هست و موردی هست که براحتی می تواند خواننده رو جذب خودش بکنه همچنین نام داستان باید به دور از کلیشه باشه اسم های کلیشه ای معمولا عشق درونشون به کار رفته پس از این مورد داستان شما بی عیب هست علاوه بر موضوع کلیشه ای نبودن اسم، اسمی که انتخاب می کنیم باید به ژانر و موضوع داستانمون هم خوانی داشته باشه اسم داستان با ژانر سازگاری داشت ✔️ اما کمی با موضوع سازگاری داشت ✔️

✏️✏️✏️

📝 ژانر داستان:

ژانر رمان مهم هست به علت اینکه خواننده بدونه چیزی که داره می خونی تحت عنوان چه ژانری هست و آیا اصلا مطابق با میلش هست یا نه اولین نکته من یکسری از ژانر های مهم رو بگم:
عاشقانه - معمایی - تراژدی - طنز -...

hana81

رمانیکی خلاق
رمانیکی
شناسه کاربر
20
تاریخ ثبت‌نام
2020-09-26
آخرین بازدید
موضوعات
77
راه‌حل‌ها
5
پسندها
800
امتیازها
173

📝 نام داستان:

نام اثر از مهم ترین نکات هست و موردی هست که براحتی می تواند خواننده رو جذب خودش بکنه همچنین نام داستان باید به دور از کلیشه باشه اسم های کلیشه ای معمولا عشق درونشون به کار رفته پس از این مورد داستان شما بی عیب هست علاوه بر موضوع کلیشه ای نبودن اسم، اسمی که انتخاب می کنیم باید به ژانر و موضوع داستانمون هم خوانی داشته باشه اسم داستان با ژانر سازگاری داشت ✔️ اما کمی با موضوع سازگاری داشت ✔️

✏️✏️✏️

📝 ژانر داستان:

ژانر رمان مهم هست به علت اینکه خواننده بدونه چیزی که داره می خونی تحت عنوان چه ژانری هست و آیا اصلا مطابق با میلش هست یا نه اولین نکته من یکسری از ژانر های مهم رو بگم:
عاشقانه - معمایی - تراژدی - طنز - جنایی - معمایی - ترسناک - فانتزی - تخیلی و... ✔️
کمی طنز - غمگین - هیجانی - درام و... ❌
از بابت صحیح بودن ژانر، ژانر شما درست بود و همچنین ژانر به داستان می خوند. ✔️

✏️✏️✏️

📝 مقدمه داستان:

راجب مقدمه بعضی از نویشنده ها هستن که از اینترنت یا از کتاب مقدمه خودشون رو انتخاب می کنند که به نظر من این قشنگ نیست قشنگ اون هست که نویسنده صفر تا صدش رو خودش بنویسه همچنین مقدمه باید خواننده رو آماده کنه برای شروع رمان یا دلنوشته یا داستان و همخوانی داشته باشه همچنین نه باید خیلی بلند باشه که حوصله خواننده سر بره و کامل نخونده نه خیلی کوتاه که تا خواننده میاد وارد حس بشه مقدمه به پایان برسه و اما راجب مقدمه شما می تونم 1- متنی که انتخاب کرده بودین چه از نظر زیبایی و چه از نظر محتوا زیبا بود 2- مقدمتون کاملا با داستان و نام داستانتون هم خوانی داشت ✔️

✏️✏️✏️

📝 جلد داستان:

جلد دلنوشته باید متناسب با دلنوشته، رمان و داستان باشه و متناسب با ژانر و همچنین با کیفیت خوب مثلا نمی شه برای رمان طنز از رنگ های تیره استفاده کرد و برای رمان تراژدی از جلد روشن استفاده کرد جلد داستانتون متناسب با داستان بود و به نوعی سعی کرده بودین اتفاقات مهم رو در جلدتون بگنجونید. ✔️

✏️✏️✏️

📝 سیر داستان:

سیر داستان نه باید خیلی تند باشه که خواننده از اتفاقات جا بمونه و نه خیلی کند که که خواننده خسته و کلافه بشه و از اتفاقات گذر کنه سیر رمان به گونه ای باید باشه که خواننده نه از رمان جا بماند و نه بیخیال بشود و این هنر نویسنده است که بتواند حد وسط رو رعایت کند سیر داستان شما خوب بود ✔️

✏️✏️✏️

📝 شروع داستان:

شروع اثرتون خوب بود و پارت های اول رو به خوبی پیش برده بودید اما چیزی که به نظرم نباشه بهتر هست شروع داستان با یه دیالوگ به نظرم بهتر بود اول منولوگ بود و بعد دیالوگولی در کل خوب بود. ✔️

✏️✏️✏️

📝 لحن داستان:

لحن اثرتون اول شخص بود و تمام نکات رو رعایت کرده بودید. ✔️

✏️✏️✏️

📝 اندازه پارت های داستان:

خب اندازه پارت در گوشی بین 60 الی 70خط و در لبتاپ 30 خط باید باشد که شما این مورد رو رعایت کردید ✔️

✏️✏️✏️

📝 توصیفات:

در مبحث توصیف ما با چهار نکته اکتفا می کنیم:
1- توصیف حالات: حالاتی که برای یک کارکتر رخ می دهد مثلا سردرگمی، ناراحتی، خشم، خوشحالی و ... که شما این مورد رو رعایت کردید. ✔️
2- توصیف زمان: زمان قرار گیری کارکتر در یک مکان مثلا صبح، ظهر، عصر و... که شما این مورد رو هم به خوبی رعایت کرده بودید. ✔️
3- توصیف مکان: مکانی که یک کارکتر در یک زمان در آن قرار می گیرد به طور مثال قهوه خانه ای که در داستان به آن اشاره کردید و این مورد هم خوب بود ✔️
4- توصیف خود کارکتر: بیان قیافه یک کارکتر که با استفاده از آن من خواننده می توان آن کارکتر را در ذهن خودم تجسم کنم این مورد هم خوب بود ✔️
✏️✏️✏️

📝 دیالوگ و منولوگ:

منولوگ به نوشته های معمولی که می نویسیم و قبل از دیالوگ می آید گفته می شود که از طریق آن خواننده آماده می شود برای خواندن دیالوگ و باعث یک پیش زمینه ای می شود در بعضی از قسمت ها اندک شمار رعایت نشده بود و چند دیالوگ پشت سر هم تکرار شده بود و باعث خستگی خواننده می شود ✔️ ❌
دیالوگ گفتگوی دو نفر گفته می شه که این مورد هم تایید بود ✔️
✏️✏️✏️

📝 اشکالات نگارشی:

داستان اشکال نگارشی نداشت ✔️

✏️✏️✏️

📝 ممنوعه:

بیان هرچیزی که خارج از شرع و قانون باشه عوامل تحریک کننده از جمله م**ش**ر**و**ب دختر خراب، فراری ل*ب و... ممنوع هست که این مورد را رعایت کرده بودید ✔️

✏️✏️✏️

قلمتون مانا
سطح قلم: طلایی
@ara.pr.o.o

• جذاب
واکنش‌ها[ی پسندها]: 1 user

ARA.O.O

فرازین بازنشسته
شاعر
کاربر منتخب
کاربر طلایی
کاربر نقره‌ای
کاربر ثابت
مدیر بازنشسته
شناسه کاربر
300
تاریخ ثبت‌نام
2021-01-16
آخرین بازدید
موضوعات
519
راه‌حل‌ها
183
پسندها
35,139
امتیازها
1,008

📝 نام داستان:

✏️✏️✏️

📝 ژانر داستان:

عاشقانه - معمایی - تراژدی - طنز - جنایی - معمایی - ترسناک - فانتزی - تخیلی و... ✔️
کمی طنز - غمگین - هیجانی - درام و... ❌
از بابت صحیح بودن ژانر، ژانر شما درست بود و همچنین ژانر به داستان می خوند. ✔️

✏️✏️✏️

📝 مقدمه داستان:

راجب مقدمه بعضی از نویشنده ها هستن که از اینترنت یا از کتاب مقدمه خودشون رو انتخاب می کنند که به نظر من این قشنگ نیست قشنگ اون هست که نویسنده صفر تا صدش رو خودش بنویسه همچنین مقدمه باید خواننده رو آماده کنه برای شروع رمان یا دلنوشته یا داستان و همخوانی داشته باشه همچنین نه باید خیلی بلند باشه که حوصله خواننده سر بره و کامل نخونده نه خیلی کوتاه که تا خواننده میاد وارد حس بشه مقدمه به پایان برسه و اما راجب مقدمه شما می تونم 1- متنی که انتخاب کرده بودین چه از نظر زیبایی و چه از نظر محتوا زیبا بود 2- مقدمتون کاملا با داستان و نام داستانتون هم خوانی داشت ✔️

✏️✏️✏️

📝 جلد داستان:

جلد دلنوشته باید متناسب با دلنوشته، رمان و داستان باشه و متناسب با ژانر و همچنین با کیفیت خوب مثلا نمی شه برای رمان طنز از رنگ های تیره استفاده کرد و برای رمان تراژدی از جلد روشن استفاده کرد جلد داستانتون متناسب با داستان بود و به نوعی سعی کرده بودین اتفاقات مهم رو در جلدتون بگنجونید. ✔️

✏️✏️✏️

📝 سیر داستان:

سیر داستان نه باید خیلی تند باشه که خواننده از اتفاقات جا بمونه و نه خیلی کند که که خواننده خسته و کلافه بشه و از اتفاقات گذر کنه سیر رمان به گونه ای باید باشه که خواننده نه از رمان جا بماند و نه بیخیال بشود و این هنر نویسنده است که بتواند حد وسط رو رعایت کند سیر داستان شما خوب بود ✔️

✏️✏️✏️

📝 شروع داستان:

شروع اثرتون خوب بود و پارت های اول رو به خوبی پیش برده بودید اما چیزی که به نظرم نباشه بهتر هست شروع داستان با یه دیالوگ به نظرم بهتر بود اول منولوگ بود و بعد دیالوگولی در کل خوب بود. ✔️

✏️✏️✏️

📝 لحن داستان:

لحن اثرتون اول شخص بود و تمام نکات رو رعایت کرده بودید. ✔️

✏️✏️✏️

📝 اندازه پارت های داستان:

خب اندازه پارت در گوشی بین 60 الی 70خط و در لبتاپ 30 خط باید باشد که شما این مورد رو رعایت کردید ✔️

✏️✏️✏️

📝 توصیفات:

در مبحث توصیف ما با چهار نکته اکتفا می کنیم:
1- توصیف حالات: حالاتی که برای یک کارکتر رخ می دهد مثلا سردرگمی، ناراحتی، خشم، خوشحالی و ... که شما این مورد رو رعایت کردید. ✔️
2- توصیف زمان: زمان قرار گیری کارکتر در یک مکان مثلا صبح، ظهر، عصر و... که شما این مورد رو هم به خوبی رعایت کرده بودید. ✔️
3- توصیف مکان: مکانی که یک کارکتر در یک زمان در آن قرار می گیرد به طور مثال قهوه خانه ای که در داستان به آن اشاره کردید و این مورد هم خوب بود ✔️
4- توصیف خود کارکتر: بیان قیافه یک کارکتر که با استفاده از آن من خواننده می توان آن کارکتر را در ذهن خودم تجسم کنم این مورد هم خوب بود ✔️
✏️✏️✏️

📝 دیالوگ و منولوگ:

منولوگ به نوشته های معمولی که می نویسیم و قبل از دیالوگ می آید گفته می شود که از طریق آن خواننده آماده می شود برای خواندن دیالوگ و باعث یک پیش زمینه ای می شود در بعضی از قسمت ها اندک شمار رعایت نشده بود و چند دیالوگ پشت سر هم تکرار شده بود و باعث خستگی خواننده می شود ✔️ ❌
دیالوگ گفتگوی دو نفر گفته می شه که این مورد هم تایید بود ✔️
✏️✏️✏️

📝 اشکالات نگارشی:

داستان اشکال نگارشی نداشت ✔️

✏️✏️✏️

📝 ممنوعه:

بیان هرچیزی که خارج از شرع و قانون باشه عوامل تحریک کننده از جمله م**ش**ر**و**ب دختر خراب، فراری ل*ب و... ممنوع هست که این مورد را رعایت کرده بودید ✔️

✏️✏️✏️

قلمتون مانا
سطح قلم: طلایی
@ara.pr.o.o
@Nilo.ofar_ N
سطح: طلایی
اختصاصی: هست

@*First __ Lady*

• گل رز
واکنش‌ها[ی پسندها]: 1 users

Miss Nili

مدیریت ارشد
پرسنل مدیریت
معاون
رمانیکی‌نویس
نام هنری
ماهِ نیلگون
انتشاریافته‌ها
4
شناسه کاربر
277
تاریخ ثبت‌نام
2021-01-07
آخرین بازدید
موضوعات
374
راه‌حل‌ها
74
پسندها
32,087
امتیازها
837

• لایک
  • گل رز
واکنش‌ها[ی پسندها]: 1 users
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.