. . .

تمام شده نقد و تعیین سطح داستان خرگوشی موهایش | ...A.m

تالار نقد رمان و داستان
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

ARA.O.O

فرازین بازنشسته
شاعر
کاربر منتخب
کاربر طلایی
کاربر نقره‌ای
کاربر ثابت
مدیر بازنشسته
شناسه کاربر
300
تاریخ ثبت‌نام
2021-01-16
آخرین بازدید
موضوعات
519
راه‌حل‌ها
183
پسندها
35,139
امتیازها
1,008

نام اثر: داستان خوشی موهایش
نویسنده: ..A.m
@A.m...
ژانر: تراژدی، اجتماعی
خلاصه:
گاه تک‌واژه‌ی ”اتفاق‟ به خودی خود توان تغییر صد و هشتاد درجه‌ایِ روال زندگی را دارد. گاهی همین واژه خنده‌ای را به گریه، زندگی را به برزخ، خواب را به کابوس و روزمره را به خاطراتی ابدی بدل می‌کند. آن دخترک مو خرگوشی با آن دو دندان سفید خرگوشی تنها چهارسال داشت!

مقدمه:
یک اساس و اصل می‌گوید: این اتفاقات هستند که به زندگی شکل می‌دهند و طعم زندگی هستند.
ッاین داستان قصد تکذیب جدی این اصل را دارد. فلفل می‌تواند طعم دهنده باشد یا کشنده! اتفاقی که زندگی را به زنده بودن تغییر دهد طعم دهنده است یا کشنده؟

لینک اثر:

منتقد:
@Mabuchi__Kou

• گل رز
  • لایک
واکنش‌ها[ی پسندها]: 2 users
راه‌حل

"نقد داستان خرگوشی موهایش"

عنوان: عنوان خرگوشی موهایش، اسمی مناسب برای داستان بوده و علاوه بر جذابیت و زیبایی عنوان، ارتباطی با محتوا و خلاصه ی داستان نیز دارد (فکر کنم به حلما اشاره میکنه اسم داستان) از دیدگاه من، عنوان خرگوشی موهایش کنجکاو کننده و زیبا بوده و در وهله ی اول ذهن خواننده را مشغول خواهد کرد.

ژانر: ژانر داستان تراژدی و اجتماعی بود. تا به اینجای داستان، ژانرها دخالت چندانی در داستان نداشتن و من فقط تونستم اندکی ژانر تراژدی بودنش رو با داستان مطابقت بدم. اما اگر داستان شما تراژدی و اجتماعی باشد، پس ژانر به درستی انتخاب شده است.

خلاصه‌: خلاصه ی داستان با جملاتی زیبا و به طور کنجکاو کننده و جذاب نوشته شده بود. نویسنده به توصیف واژه‌ی اتفاق با جملاتی زیبا و تاثیر گذار پرداخته بود و هر چند خلاصه ی خیلی مبهمی...

*dream_writer*

رفیق رمانیکی
نویسنده
شناسه کاربر
22
تاریخ ثبت‌نام
2020-09-26
آخرین بازدید
موضوعات
35
راه‌حل‌ها
27
پسندها
8,974
امتیازها
411

"نقد داستان خرگوشی موهایش"

عنوان: عنوان خرگوشی موهایش، اسمی مناسب برای داستان بوده و علاوه بر جذابیت و زیبایی عنوان، ارتباطی با محتوا و خلاصه ی داستان نیز دارد (فکر کنم به حلما اشاره میکنه اسم داستان) از دیدگاه من، عنوان خرگوشی موهایش کنجکاو کننده و زیبا بوده و در وهله ی اول ذهن خواننده را مشغول خواهد کرد.

ژانر: ژانر داستان تراژدی و اجتماعی بود. تا به اینجای داستان، ژانرها دخالت چندانی در داستان نداشتن و من فقط تونستم اندکی ژانر تراژدی بودنش رو با داستان مطابقت بدم. اما اگر داستان شما تراژدی و اجتماعی باشد، پس ژانر به درستی انتخاب شده است.

خلاصه‌: خلاصه ی داستان با جملاتی زیبا و به طور کنجکاو کننده و جذاب نوشته شده بود. نویسنده به توصیف واژه‌ی اتفاق با جملاتی زیبا و تاثیر گذار پرداخته بود و هر چند خلاصه ی خیلی مبهمی نوشته شده و چیزی از داستان رو نشون نمیداد، اما به انداره ی کافی جذاب بوده و حتی جمله‌ی آخر خلاصه؛ "آن دخترک مو خرگوشی با آن دو دندان سفید خرگوشی تنها چهارسال داشت!" انگیزه ی خوبی در ذهن خواننده ایجاد میکنه تا داستان شما رو بخونه! من شخصاً خیلی خوشم اومد از خلاصه ی شما!

مقدمه: مقدمه هم مانند خلاصه مبهم اما جذاب نوشته شده و دقیقا همه ی موارد لازم برای یک مقدمه ی جذاب بودن رو داره‌؛ از جمله ایجاد ابهام در ذهن خواننده و جملات تاثیر گذار. چون در پارت های اولیه ی داستان بود، به طور دقیق نمیتونم بگم چقدر با داستان مطابقت داشت، اما جذاب بودنش به طور قطعی نمایان بود.

جلد: نداشت.

شروع داستان: داستان با ذکر تاریخ شروع شده و سپس به ادامه ی داستان پرداخته شده. شروع جذابی داشتید، ذکر تاریخ ذهن من رو مشغول خودش کرد و موجب ‌شد حدس بزنم حتما فلش بک هایی در داستان خواهیم داشت و این برام جذاب بود. شروعش، زیبایی خاص و بدون کلیشه ای داشت.

توصیفات: توصیفات داستان؛ از نظر توصیف حالات کاراکترها و توصیف احساسات، نویسنده خیلی موفق بوده و به خوبی و زیبا این توصیفات رو نوشته بود، به طوری که به راحتی تونستم احساسات کاراکترها رو بفهمم. در توصیف چهره ی کاراکترها به نظرم کوتاهی شده بود و من نتونستم تجسمی از چهره‌ی کاراکترها داشته باشم، علاوه بر این توصیف مکان و فضا هم زیاد در داستان به چشم نمی‌خورد. توصیف فضا و مکان برای اینکه خواننده بتونه به تجسمی از فضای نوشته برسه تا حدی لازمه، اما مثلا هیچ توصیفی از مکان عزاداری ای که رفته بودن، یا توصیفی از اتاق حلما و چنین جاهایی نشده بود و من حتی نتونستم فضای اون پارت عزاداری سر قبر رو تجسم کنم. بهتره این دو مورد توصیف چهره ی کاراکترها و فضاسازی رفع بشه.

سیر: سیر داستان مناسب بود

دیالوگ و مونولوگ: مونولوگ های داستان و توصیفاتش، خیلی جذاب بودن و به طور خیلی خوبی نوشته شده بود. در داستان دیالوگ های عادی و ساده، اما طنز و دلنشینی به چشم می‌خورد. از این نظر مشکلی نداشت و نویسنده دیالوگ و مونولوگ های زیبایی در داستانش به کار برده بود.

ایده پردازی: چون در پارت های اولیه داستان بودیم، تا اینجا ایده پردازی داستان چندان مشخص نبود و حیف نمیتونم نظری راجبش بدم، اما میتونم حدس بزنم ایده ی زیبایی به دنبال خواهد داشت.

زاویه دید: زاویه ی دید داستان سوم شخص بودش و از زبان راوی بیان می‌شد که به درک بهتر جزئیات بیشتر و کلی از داستان موجب شده بود.

اشکالات نگارشی: موردی در این موضوع دیده نمیشد و موارد نگارشی در داستان به طور کاملی رعایت شده بودن. (یه نکته ی خیلی جزئی و جدا از نقد، نثر مونولوگ های داستان معیاری و دیالوگ ها محاوره ای بود که این مورد در تمامی پارت ها رعایت شده بود، اما در بخش دهم، حلما میگه "بچه ها سبکند دیگه"، چون دیالوگ ها محاوره ای نوشته شده، بهتره این جمله به "بچه ها سبکن" تغییر داده بشه)

ممنوعات: موردی نبود

..........

تگ تعلق گرفته:
الماسی

با آرزوی موفقیت برای نویسنده گرامی 🌹

@A.m...

• گل رز
  • جذاب
واکنش‌ها[ی پسندها]: 3 users
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.