. . .

یک جرعه کتاب! | قسمتی از کتاب

تالار متفرقه ادبیات

ARA.O.O

فرازین بازنشسته
شاعر
کاربر منتخب
کاربر طلایی
کاربر نقره‌ای
کاربر ثابت
مدیر بازنشسته
شناسه کاربر
300
تاریخ ثبت‌نام
2021-01-16
آخرین بازدید
موضوعات
519
راه‌حل‌ها
183
پسندها
35,136
امتیازها
1,008

به او گفته بود که شاید این کار او را دگرگون سازد و زندگی اش رنگی از غم و یا شادی بگیرد؛ اما اگر به خداوند که آفریدگار همه ی ماست ایمان جاویدان داشته باشد، در آخر به آرامش دست خواهد یافت و دروازه های بهشت را خواهد دید. خوب بود که انسان این دستورات نیکو را به کار می‌‌گرفت، ولی راه بهشت راهی طولانی و دشوار بود و بسیاری در نیمه ی راه سقوط کرده، هلاک گناهان خود می‌‌شدند. او از حقایق سخن می‌‌گفت، اما هرگز سخنی از چیزهای دوست داشتنی که قلب را مجذوب می‌‌کرد نمی‌‌گفت. از نظر او تنها خداوند ارزش عشق واقعی را داشت. این جا بالای تپه، گوسفندان در شب های سرد کنار یکدیگر می‌‌خوابیدند و مادر بچه ها را در مقابل حمله ی روباه محافظت می‌‌کرد، حتی درختان بلند نیر عصرها برای آسایش بیشتر باهم در می‌‌آمیختند. ولی او می‌‌گفت که هیچکدام از این هل عشق خداوند را نمی‌‌شناسند!
به راستی شاید او این واقعیت را نمی‌‌دانست که هر پرنده، حیوان و گل نیز مانند انسان، موجودی زنده ست...

*زنجیر عشق | دافنه دوموریه*

ARA.O.O

فرازین بازنشسته
شاعر
کاربر منتخب
کاربر طلایی
کاربر نقره‌ای
کاربر ثابت
مدیر بازنشسته
شناسه کاربر
300
تاریخ ثبت‌نام
2021-01-16
آخرین بازدید
موضوعات
519
راه‌حل‌ها
183
پسندها
35,136
امتیازها
1,008

ما در زمان به سر می‌بریم -زمان ما را در خود می‌‌گیرد و شکل می‌دهد- اما من هیچگاه احساس نکرده ام که زمان را چندان خوب می‌فهمم. و مقصودم نظریه های مربوط به چگونگی پیچش و بازگشت زمان، یا امکان وجود آن به شکل های موازی در جای دیگر نیست. نه، منظورم زمان عادی ست، زمان روزمره، که به شهادت ساعت دیواری و ساعت مچی ما، منظم می‌‌گذرد؛ تیک تاک، تیک تاک. چیزی موجه تر از عقربه ی ثانیه شمار سراغ دارید؟ و با وجود این، کوچک ترین لذت یا کوچک ترین درد کافی ست تا انعطاف پذیری زمان را به ما بیاموزد. برخی هیجان ها به زمان شتاب می‌بخشند، بعضی آن را کند می‌کنند؛ و گاه نیز زمان گویی غیبش می‌‌زند -تا دم واپسین که به راستی ناپدید می‌شود تا دیگر بازنگردد...

*درک یک پایان | جولین بارنز*

elh_am

رمانیکی خلاق
رمانیکی
شناسه کاربر
7
تاریخ ثبت‌نام
2020-09-25
آخرین بازدید
موضوعات
51
راه‌حل‌ها
10
پسندها
2,010
امتیازها
207

برای من فقط کافی است مطمئن باشم که تو و من در این لحظه وجود داریم. همین ..

صدسال تنهایی.
گابریل گارسیا مارکز

elh_am

رمانیکی خلاق
رمانیکی
شناسه کاربر
7
تاریخ ثبت‌نام
2020-09-25
آخرین بازدید
موضوعات
51
راه‌حل‌ها
10
پسندها
2,010
امتیازها
207

من در جستجو هستم، می‌دانم نیاز به جستجو دارم، باید خود را بجویم. باد به گلو نمی‌اندازم ولی هر چه هست می‌دانم که هستم و برای خودم یک زندگی دارم، زندگی ناچیزی دارم..

زندگی همچو طولانی نیست، تنها یک بار هم هست. من حق دارم؛ من وظیفه دارم که آن را به هدر ندهم و سرسری از آن نگذرم ...

جان شیفته
رومن رولان

elh_am

رمانیکی خلاق
رمانیکی
شناسه کاربر
7
تاریخ ثبت‌نام
2020-09-25
آخرین بازدید
موضوعات
51
راه‌حل‌ها
10
پسندها
2,010
امتیازها
207

▪️«وقتی که سقراط می‌گفت کار کردن خوب و سودمند است و بیکاری زیان‌آور، مرادش این بود که فقط کسانی به راستی کار می‌کنند که عملی نیک انجام می‌دهند، زیرا کسانی را که وقت خود را به بازی نرد می‌گذراندند یا کاری خلاف اخلاق می‌کردند، بیکاره می‌نامید.»

#خاطرات_سقراطی
#گزنوفون

elh_am

رمانیکی خلاق
رمانیکی
شناسه کاربر
7
تاریخ ثبت‌نام
2020-09-25
آخرین بازدید
موضوعات
51
راه‌حل‌ها
10
پسندها
2,010
امتیازها
207

(کشیش)باز میخواست با من از خدا حرف بزند اما من به طرفش رفتم و سعی کردم برای آخرین‌ بار به او بفهمانم که برای من وقت کمی باقی مانده است و نمیخواهم آنرا با خدا از دست بدهم.

بیگانه

elh_am

رمانیکی خلاق
رمانیکی
شناسه کاربر
7
تاریخ ثبت‌نام
2020-09-25
آخرین بازدید
موضوعات
51
راه‌حل‌ها
10
پسندها
2,010
امتیازها
207

همه چیز را نمی شود یک باره فهمید و تکامل را نمی شود از کمال شروع کرد. برای رسیدن به کمال، باید اول بسیاری چیزها را نفهمید و اگر از همان اول فورا بفهمیم، دور نیست که درست نفهمیده باشیم.

داستایوفسکی
ابله

ansel

مدیریت ارشد
پرسنل مدیریت
فرازین
مدیر
ناظر
مدیر
نظارت
شناسه کاربر
15
تاریخ ثبت‌نام
2020-09-26
آخرین بازدید
موضوعات
146
راه‌حل‌ها
24
پسندها
6,235
امتیازها
619

اگر ندانیم که میمیریم طعم زنده بودن را نمیتوانیم بچشیم و بدون دریافت شگفتی شگرف زندگی، تصور مرگ نیز ناممکن است.
روزی که پزشک به مادربزرگش خبر داد که بیماری‌اش لاعلاج است چیزی بدین مضمون بر زبان آورد‌‌:
«تا این لحظه نفهمیده بودم، زندگی چه زیباست»
تاثر آور نیست که آدم باید بیمار شود تا بفهمد زنده بودن چه نعمتی است؟

دنیای سوفی | یوستین گردر

ansel

مدیریت ارشد
پرسنل مدیریت
فرازین
مدیر
ناظر
مدیر
نظارت
شناسه کاربر
15
تاریخ ثبت‌نام
2020-09-26
آخرین بازدید
موضوعات
146
راه‌حل‌ها
24
پسندها
6,235
امتیازها
619

درباره‌ گذشته قضاوت کردن کار آسانیست؛ اما وقتی خودتان در جریان طوفان می‌افتید و سیل غران زندگی شما را از صخره‌ای در دهان امواج مخوف پرتاب می‌کند، آنجا اگر توانستید همت به خرج دهید، آنجا اگر ایستادگی کردید، اگر از خطر واهمه‌ای به خود راه ندادید، بله، آن وقت در دوران آرامش، لذت هستی را می‌چشید.

چشم‌هایش | بزرگ علوی

ansel

مدیریت ارشد
پرسنل مدیریت
فرازین
مدیر
ناظر
مدیر
نظارت
شناسه کاربر
15
تاریخ ثبت‌نام
2020-09-26
آخرین بازدید
موضوعات
146
راه‌حل‌ها
24
پسندها
6,235
امتیازها
619

برای بالا رفتن از نردبان بلند هنر، سر نترس و پشتکار لازم بود که من در خود سراغ نداشتم. نمی‌توانستم ساعت‌ها، ماه‌ها، سال‌ها بنشینم و سر چیزی که مایل بودم با رنگ و خط به صورت انسان فهم درآورم، کار کنم. این حوصله به من داده نشده بود. من همیشه راه سهل‌تر را انتخاب می‌کردم. دیگران با ثبات بودند و من این را می‌فهمیدم. به خودم صدمه می‌رساندم، کار هم می‌کردم؛ اما بالاخره ناتمام می‌ماند. تفریح و سرگرمی بر من غلبه داشت و مرا به عالم دمدمی می‌انداخت.

چشم‌هایش | بزرگ علوی