. . .

نقد و بررسی نقد رمان به ارزش خون

تالار نقد خوانندگان آثار

مدیر رمانیکی خوان

رمانیکی
رمانیکی
شناسه کاربر
1514
تاریخ ثبت‌نام
2022-01-06
موضوعات
20
پسندها
102
امتیازها
88

نام رمان: به ارزش خون
نویسنده: فاطمه فرخی
ژانر: تراژدی، علمی تخیلی، طنز
ناظر: @Laluosh
خلاصه: درمورد دختری شجاع و لجباز است که غرق در دنیای دخترانه خودش است ولی با گذر زمان واتفاقاتی که پیش می اید پا به سیاره ای پرماجرا میگذارد و زندگی روزمره اش پر از فراز و نشیب میشود.

BAD_GRIL

رفیق رمانیکی
مقام‌دار آزمایشی
بازرس
ناظر
منتقد
طراح
نام هنری
Kameliya
آزمایشی
منتقد+بازرس چت
شناسه کاربر
1062
تاریخ ثبت‌نام
2021-10-16
آخرین بازدید
موضوعات
163
راه‌حل‌ها
18
پسندها
4,524
امتیازها
421
وب سایت
romanik.ir

سلام فاطمه خانم
اومدم که ی نقد خیلی کوتاهی از اثر شما داشته باشیم‌.
طبق معمول باید از عنوان اثر شروع کنیم.
اصلاً برای چی؟
خب عنوان اثر، اولین چیزیه که به چشم مخاطب میخوره و خواننده تصمیم میگیره داستان شمارو بخونه یا نه و ازین جهت باید خیلی مورد برسی قرار بگیره و برای انتخاب اون بسیار دقت و وسواس خرج داده بشه.
عنوان به ارزش خون در نگاه اول به داستانی با محتوای جنایی و کشت و کشتار میخوره نه به یک داستان استاد، دانشجویی و این موردهای کلیشه‌ای!
البته اثر هنوز ادامه داره و نمیشه نظر قطعی داد که هماهنگه یا نه! خوب هست یا نه!
خب ژانریم که انتخاب کردی تراژدی، عاشقانه، علمی تخیلی، طنز هس.
اصلا صبر کن‌ اول راجع ژانر علمی‌ تخیلی کمی واست توضیح بدم.
(((((خب ببین از علمی تخیلی بیشتر همچون «ادبیات اندیشه‌ها» یاد می‌‌شود. رمان‌های علمی تخیلی درون‌مایه‌های آینده‌نگر گسترده‌ای را در خود جای می‌دهند؛ به این دلیل که بسیار خیالی و پرانگاشت هستند!!!!! و همچنین امکان رخ دادن هر چیز در آن‌ها وجود دارد، به‌ویژه رمان‌های علمی تخیلی(( نرم))
*یک رمان علمی تخیلی می‌تواند درباره‌ی فضا، سفر در زمان، بیگانگان، یا حتا آمیزه‌ی این‌ها و بیگانگانی درون فضا و با قابلیت سفر در زمان باشند.
*ژانر علمی–تخیلی اثری است که در صورت حذف علم از آن ساختار آن از هم بپاشد!!!!
تعریف‌های مختلفی از این ژانر وجود داد، از جمله تعریف جالبی که می‌گوید[اثری علمی-تخیلی است که ناشرش بگوید علمی-تخیلی است!] حتی اگر دانش امروز پاسخی برای پرسش‌های چرایی و چگونگی مطرح شده را نداشته باشد. در اثر علمی–تخیلی نویسنده فکر خود را رها می‌کند تا به آینده برود و آنچه را در اثر پیشرفت علمی امکان‌پذیر شده‌است را به تصویر بکشد. در اثر علمی تخیلی نویسنده گاهی تمایلات و آرزوهای انسان‌ها و گاهی بیم‌ها و ترس‌های آنها را بیان می‌کند.))))
پس ببین ژانر علمی تخیلی یعنی تو بیای یک علم ‌جدیدی رو که تنها ساخته ذهن توهست و مربوط به آینده دور یا نزدیک دنیا باشه( یا اصلاً بخوای کاملا جدا این موضوع بنویسی پس نمیگم‌ همه نوشته ها این‌طورن) رو شرح بدی که من ‌توی اثر تو اصلا علم و دانش خاصی ندیدم که بخواد چیز جدید‌رو نشون بقیه بده و پس به نظر من این ژانر‌ رو حذف کن عزیزم.
خب راجع باقیه ژانر‌هات، عاشقانه‌اش زیاد مشهود نبود و طنز بیشتر به چشم میخورد که اونم خیلی زیاد نبود.
و اینک تو همزمان طنز و تراژدی رو باهم انتخاب کردی که این بنظرم خوب نیست مخصوصا اینکه تو اصلاً ژانر تراژیتو جدی نگرفتی!

حالا میرسم سراغ متن مقدمه و خلاصه:

خب خلاصه باید یک کلیتی از اثر رو به خواننده بفهمونه که مخاطب اصلا بدونه قراره با چه محتوایی روبرو بشه و اصلا موضوع اصلی چیه؟ و اینم بگم که یک‌ خلاصه در عین حال که باید کلیت رو نشون بده نباید اونقدرم واضح و روشن باشه که همه چی داستانو لو بده و تموم! دیگه تو این وضع به نظرت خواننده ترغیب میشه اصلا داستانو بخونه؟ همه چیو تا آخر داستانو فهمیده دیگه لزومی داره بخونه اصلا؟
(((درمورد دختری شجاع و لجباز است که غرق در دنیای دخترانه خودش است ولی با گذر زمان واتفاقاتی که پیش می اید پا به سیاره ای پرماجرا میگذارد و زندگی روزمره اش پر از فراز و نشیب میشود.)))
این خلاصه اثر تو بود!
خب خلاصه‌ات متن ساده و روونی بود که یه سری توضیحات رو به خواننده دادی.
اما اطلاعات کافی رو نداشت و نمیشه از توضیحاتت چیزیو تصور کنی!
مقدمتم به همین صورت، اصلا از آرایه‌های ادبی و متن‌های قوی استفاده نکردی که در نگاه کلی مقدمه یعنی دریچه‌ای برای ورود به متن‌ اصلی و اینکه خواننده میبینه قلم شما در چه سطحی است و خوندنو شروع میکنه.
خلاصه و مقدمه شما خیلی کوتاه بود و به نظر من که فقط یک مخاطب اثر شما هستم و هیچ اجباریم نیست که به حرفم‌گوش بدید... من فقط محض کمک دارم عرض میکنم( مقدمه و خلاصه رو کمی پربار تر و قوی تر بنویسید تا نوشتتون ظاهر جذابتری پیدا کنه)
پس ببین تو باید یک مثلثی‌رو در شروع نویسندگی حتما حفظ کنی( ارتباط و هماهنگی ژانر و مقدمه‌ و عنوان) که نوشته تو این مثلث رو کاملاً حفظ نکرده بود و هماهنگی‌ نداشت.
خب سیر داستان نه کند بود و زیادم تند فقط انگار‌خیلی سرسری از متن هات می‌گذری و زیاد به کیفیت نوشته هات توجه نمیکنی.
اشکالات نگارشی از جمله نیم فاصله و غلط‌های املایی زیاد داشتی.
فضاسازی و شخصیت پردازیت در سطح متوسط بود‌.
ن‌ زیاد عالی بود و زیادم بد!

شروع داستان خب باید بگم کلیشه‌ای بود و این شروع در چندین اثر وجود داره.

خب عزیزم خستت نمیکنم،، زیاد حرف زدم. امیدوارم در راه نویسندگی بهت کمک کوچیکی کرده باشم و اینم بگم که با توجه به متن های ساده‌ات سعی کن دایره کلماتت رو بیشتر بالا ببری تا بتونی توصیفات زیبا و آرایه های زیبای هم در متنت بچپونی😂😍 به امید موفقیت های روز افزون برای شما عزیز

@مدیر رمانیکی خوان
@fatemeh-farokhi

آخرین ویرایش:

فندوق کوشولو🧸🍪

رفیق رمانیکی
کاربر ثابت
شناسه کاربر
1784
تاریخ ثبت‌نام
2022-02-20
آخرین بازدید
موضوعات
138
راه‌حل‌ها
2
پسندها
4,626
امتیازها
443

سلام فاطمه خانم
اومدم که ی نقد خیلی کوتاهی از اثر شما داشته باشیم‌.
طبق معمول باید از عنوان اثر شروع کنیم.
اصلاً برای چی؟
خب عنوان اثر، اولین چیزیه که به چشم مخاطب میخوره و خواننده تصمیم میگیره داستان شمارو بخونه یا نه و ازین جهت باید خیلی مورد برسی قرار بگیره و برای انتخاب اون بسیار دقت و وسواس خرج داده بشه.
عنوان به ارزش خون در نگاه اول به داستانی با محتوای جنایی و کشت و کشتار میخوره نه به یک داستان استاد، دانشجویی و این موردهای کلیشه‌ای!
البته اثر هنوز ادامه داره و نمیشه نظر قطعی داد که هماهنگه یا نه! خوب هست یا نه!
خب ژانریم که انتخاب کردی تراژدی، عاشقانه، علمی تخیلی، طنز هس.
اصلا صبر کن‌ اول راجع ژانر علمی‌ تخیلی کمی واست توضیح بدم.
(((((خب ببین از علمی تخیلی بیشتر همچون «ادبیات اندیشه‌ها» یاد می‌‌شود. رمان‌های علمی تخیلی درون‌مایه‌های آینده‌نگر گسترده‌ای را در خود جای می‌دهند؛ به این دلیل که بسیار خیالی و پرانگاشت هستند!!!!! و همچنین امکان رخ دادن هر چیز در آن‌ها وجود دارد، به‌ویژه رمان‌های علمی تخیلی(( نرم))
*یک رمان علمی تخیلی می‌تواند درباره‌ی فضا، سفر در زمان، بیگانگان، یا حتا آمیزه‌ی این‌ها و بیگانگانی درون فضا و با قابلیت سفر در زمان باشند.
*ژانر علمی–تخیلی اثری است که در صورت حذف علم از آن ساختار آن از هم بپاشد!!!!
تعریف‌های مختلفی از این ژانر وجود داد، از جمله تعریف جالبی که می‌گوید[اثری علمی-تخیلی است که ناشرش بگوید علمی-تخیلی است!] حتی اگر دانش امروز پاسخی برای پرسش‌های چرایی و چگونگی مطرح شده را نداشته باشد. در اثر علمی–تخیلی نویسنده فکر خود را رها می‌کند تا به آینده برود و آنچه را در اثر پیشرفت علمی امکان‌پذیر شده‌است را به تصویر بکشد. در اثر علمی تخیلی نویسنده گاهی تمایلات و آرزوهای انسان‌ها و گاهی بیم‌ها و ترس‌های آنها را بیان می‌کند.))))
پس ببین ژانر علمی تخیلی یعنی تو بیای یک علم ‌جدیدی رو که تنها ساخته ذهن توهست و مربوط به آینده دور یا نزدیک دنیا باشه( یا اصلاً بخوای کاملا جدا این موضوع بنویسی پس نمیگم‌ همه نوشته ها این‌طورن) رو شرح بدی که من ‌توی اثر تو اصلا علم و دانش خاصی ندیدم که بخواد چیز جدید‌رو نشون بقیه بده و پس به نظر من این ژانر‌ رو حذف کن عزیزم.
خب راجع باقیه ژانر‌هات، عاشقانه‌اش زیاد مشهود نبود و طنز بیشتر به چشم میخورد که اونم خیلی زیاد نبود.
و اینک تو همزمان طنز و تراژدی رو باهم انتخاب کردی که این بنظرم خوب نیست مخصوصا اینکه تو اصلاً ژانر تراژیتو جدی نگرفتی!

حالا میرسم سراغ متن مقدمه و خلاصه:

خب خلاصه باید یک کلیتی از اثر رو به خواننده بفهمونه که مخاطب اصلا بدونه قراره با چه محتوایی روبرو بشه و اصلا موضوع اصلی چیه؟ و اینم بگم که یک‌ خلاصه در عین حال که باید کلیت رو نشون بده نباید اونقدرم واضح و روشن باشه که همه چی داستانو لو بده و تموم! دیگه تو این وضع به نظرت خواننده ترغیب میشه اصلا داستانو بخونه؟ همه چیو تا آخر داستانو فهمیده دیگه لزومی داره بخونه اصلا؟
(((درمورد دختری شجاع و لجباز است که غرق در دنیای دخترانه خودش است ولی با گذر زمان واتفاقاتی که پیش می اید پا به سیاره ای پرماجرا میگذارد و زندگی روزمره اش پر از فراز و نشیب میشود.)))
این خلاصه اثر تو بود!
خب خلاصه‌ات متن ساده و روونی بود که یه سری توضیحات رو به خواننده دادی.
اما اطلاعات کافی رو نداشت و نمیشه از توضیحاتت چیزیو تصور کنی!
مقدمتم به همین صورت، اصلا از آرایه‌های ادبی و متن‌های قوی استفاده نکردی که در نگاه کلی مقدمه یعنی دریچه‌ای برای ورود به متن‌ اصلی و اینکه خواننده میبینه قلم شما در چه سطحی است و خوندنو شروع میکنه.
خلاصه و مقدمه شما خیلی کوتاه بود و به نظر من که فقط یک مخاطب اثر شما هستم و هیچ اجباریم نیست که به حرفم‌گوش بدید... من فقط محض کمک دارم عرض میکنم( مقدمه و خلاصه رو کمی پربار تر و قوی تر بنویسید تا نوشتتون ظاهر جذابتری پیدا کنه)
پس ببین تو باید یک مثلثی‌رو در شروع نویسندگی حتما حفظ کنی( ارتباط و هماهنگی ژانر و مقدمه‌ و عنوان) که نوشته تو این مثلث رو کاملاً حفظ نکرده بود و هماهنگی‌ نداشت.
خب سیر داستان نه کند بود و زیادم تند فقط انگار‌خیلی سرسری از متن هات می‌گذری و زیاد به کیفیت نوشته هات توجه نمیکنی.
اشکالات نگارشی از جمله نیم فاصله و غلط‌های املایی زیاد داشتی.
فضاسازی و شخصیت پردازیت در سطح متوسط بود‌.
ن‌ زیاد عالی بود و زیادم بد!

شروع داستان خب باید بگم کلیشه‌ای بود و این شروع در چندین اثر وجود داره.

خب عزیزم خستت نمیکنم،، زیاد حرف زدم. امیدوارم در راه نویسندگی بهت کمک کوچیکی کرده باشم و اینم بگم که با توجه به متن های ساده‌ات سعی کن دایره کلماتت رو بیشتر بالا ببری تا بتونی توصیفات زیبا و آرایه های زیبای هم در متنت بچپونی😂😍 به امید موفقیت های روز افزون برای شما عزیز

@مدیر رمانیکی خوان
@fatemeh-farokhi
ممنون از گفته هات و کمکات.
درمورد ژانر علمی تخیلی داستان هنوز ادامه داره و مطمئن باش که به این امر توجه کردم.یک چندتا پارت دیگه که گذاشته باشه ژانرها مشهود میشن.
مرسی چشم من به گفته هات دقت میکنم و در ادامه داستان به کار می برم.
ممنون از وقتی که گذاشتی.

HELMET

رفیق رمانیکی
رمانیکی
نام هنری
دارچینِ سبـز
شناسه کاربر
1049
تاریخ ثبت‌نام
2021-10-12
آخرین بازدید
موضوعات
780
راه‌حل‌ها
5
پسندها
133
امتیازها
438
وب سایت
pin.it

سعلامم
خب شروع کنیم..
اسم رمانت با محتوا مرتبط بود و اسمش منو جذب کرد...
خب در مورد ژانر اشتباه داشتی یکمم..مثلا من چیزی از تخیلی ندیدم توی داستانت.. اولای داستانت کلشه ای بود یکمم خب میتونی بهبود ببخشی..

راستی بعضی جاها هم اشکالات نگارشی داشتی..در اولای داستان معرفی شخصیت بود و بنظرم میتونی مثلا داری یه اتفاقی میفته یه معرفی کوچکی ازش بکنی مثلا : وقتی تفنگ را دستش گرفت نگران و مضطرب بود...بعد اینجا یه معرفی ریزی میتونی انجام بدی..

اما در کل از خوندن رمان لذت بردم..

@مدیر رمانیکی خوان مدیر..
@فندوق کوشولو:) نویسنده عزیز