. . .

آموزش کلیدی بزرگ برای نویسنده شدن | آموزش نویسندگی

تالار مطالب آموزش نویسندگی

ARA.O.O

فرازین بازنشسته
شاعر
کاربر منتخب
کاربر طلایی
کاربر نقره‌ای
کاربر ثابت
مدیر بازنشسته
شناسه کاربر
300
تاریخ ثبت‌نام
2021-01-16
آخرین بازدید
موضوعات
519
راه‌حل‌ها
183
پسندها
35,139
امتیازها
1,008

آیا شما هم به خاطر این خطای بزرگ از نوشتن دست کشیده‌اید؟

این خطای بزرگ بارها و بارها مرا ناامید کرده و چه استعدادهای نابی که به خاطر همین مسئله دست از نوشتن کشیده‌اند.

اگر فقط بتوانید از همین یک خطا دوری کنید، می‌توانید در هر ژانری که دوست دارید به نویسنده‌ای حرفه‌ای تبدیل شوید.

ARA.O.O

فرازین بازنشسته
شاعر
کاربر منتخب
کاربر طلایی
کاربر نقره‌ای
کاربر ثابت
مدیر بازنشسته
شناسه کاربر
300
تاریخ ثبت‌نام
2021-01-16
آخرین بازدید
موضوعات
519
راه‌حل‌ها
183
پسندها
35,139
امتیازها
1,008

موضوع ازاین‌قرار است:

داشتم در ذهنم مرور می‌کردم که فصل مشترک عوامل موفقیت تمام نویسنده‌های مهم و مطرحی که کارشان را دنبال می‌کنم چیست، چه نگرش یا رفتار خاصی بوده که می‌توان آن را عامل اصلی توفیق آن‌ها در عرصۀ نوشتن دانست؟

فهمیدم آن‌ها روی یک اصل مهم تمرکز می‌کنند که اغلب شیفتگان نویسنده‌شدن از آن غافل می‌مانند؛ و متأسفانه جایی که ماییم جامعه نیز روزبه‌روز این نگاه مهلک را بیشتر تقویت می‌کند.

من مدت‌ها از این اصل غافل بودم و نگرانی و اندوه زیادی را در این رابطه متحمل شدم، نکتۀ جالب اینکه حتی تلخ‌اندیش‌ترین نویسنده‌ها هم در رعایت این اصل پای فشرده‌اند و به این نکته آگاه بوده‌اند.

ARA.O.O

فرازین بازنشسته
شاعر
کاربر منتخب
کاربر طلایی
کاربر نقره‌ای
کاربر ثابت
مدیر بازنشسته
شناسه کاربر
300
تاریخ ثبت‌نام
2021-01-16
آخرین بازدید
موضوعات
519
راه‌حل‌ها
183
پسندها
35,139
امتیازها
1,008

موضوع این است:

من خیلی نزدیک‌بین بودم و در پی دستاوردهای فوری بودم. اگر نوشتۀ جدیدم (فیلم‌‌نامه، رمان یا کتاب غیرداستانی) بین دو هفته تا سه ماه جواب نمی‌داد، خیلی سریع رهایش می‌کردم و به سراغ کار دیگری می‌رفتم.

میل به پاداش فوری ویران‌کننده است؛ و در ابتدای شروع هر کاری ممکن است گرفتار این مسئله بشویم.

۹۹ درصد کسانی که تمنای نویسنده شدن را دارند همین‌طور عمل می‌کنند، فقط یک درصد هستند که از پاداش‌های فوری دست می‌کشند و درنهایت به رؤیای نویسنده شدن دست می‌یابند.

این چیزی است که همۀ نویسندگان از تولستوی و استاندال تا موراکامی و کوندرا و دیگران هم می‌دانسته و می‌دانند.

یکی از بزرگ‌ترین اسرار موفقیت در دنیای نویسندگی در پیش گرفتن دیدگاه بلندمدت است.

بگذارید تکرار کنم یکی از بزرگ‌ترین رازهای نویسنده‌شدن و نویسنده مانده در پیش گرفتن نگاه بلندمدت است.

وقتی نویسنده‌شدن را هدف می‌گیری باید مسیری حداقل ۵ تا ۱۰ ساله را برای نوشتن اولین کتاب قابل قبولت در نظر بگیری، گاهی حتی بیشتر از آن.

تمام نویسندگان بزرگ می‌فهمند که نوشتن اثری خوب و ماندگار، نیاز به نگاه بلندمدت دارد. این دربارۀ تک‌تک آثار یک نویسندۀ هم صدق می‌کند. ممکن است پیش‌نویس متنی که الآن نوشته‌ای پس از سه سال با بازبینی مجدد به اثری بسیار بهتر تبدیل شود.

برای نویسنده شدن لازم است به خودتان زمان بدهید و اجازه بدهید مسیر نویسنده شدن روزبه‌روز شمارا پخته‌تر کند.

من اولین بار با اهمیت داشتن نگاه بلندمدت در نویسندگی، در کتاب ارزشمند «داستان» رابرت مک کی آشنا شدم، جایی که اشاره‌کرده بسیاری از هنرمندان بزرگ اولین اثر خوبشان را حداقل پس از ده سال فعالیت جدی به رشتۀ تحریر درآورده‌اند. جملات مک‌کی چنان تسکین‌دهنده بود که همان لحظه از جایم بلند شدم و به آشپزخانه رفتم و به مادرم گفتم: «مامان من ده سال دیگه یک فیلم بلند خوب می‌سازم.»

فشار از رویم برداشته شده بود و حالا با آرامش بیشتری می‌توانستم یاد بگیرم و خطا کنم.

بیشتر افراد در وادی نوشتن بیشتر از هر جای دیگری به‌کلی نگاه بلندمدت را کنار می‌گذارند، توقع دارند به خاطر اولین ارتکاباتشان با تحسین مواجه شوند.

اگر بارها و بارها از خودتان و نوشته‌هایتان ناامید شده‌اید، نگران نباشید، حالا وقت خوبی برای شروع کردن است، فقط این بار خودتان را به دیدگاهی بلندمدت مجهز کنید.

همین امروز قدم بعدی را بردارید و مدام دیدگاه بلندمدتتان را در ذهنتان مرور کنید. لازم نیست اهداف بلندمدتی داشته باشید، اما حتماً لازم است نگرشی بلندمدت داشته باشید.

برای نویسنده شدن بیش از تکنیک و ترفند، به نگرش و مدل ذهنی مناسب احتیاج داریم. به نگاه بلندمدت خودتان پایبند بمانید. حالا شروع کنید به نوشتن.