. . .

بیوگرافی معصومه آقا جانی

تالار بازیگران و عوامل سینما

Leilii

مدیرتالاربیوگرافی
پرسنل مدیریت
مدیر
مدیر
تالارمونوگرافی‌وبیوگرافی
شناسه کاربر
4811
تاریخ ثبت‌نام
2023-04-15
آخرین بازدید
موضوعات
168
پسندها
425
امتیازها
303

نام اصلی : معصومه آقاجانی
نام مستعار : نانی
متولد : 25 تیر 1338 ارومیه
زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون
پیشه : بازیگر و دوبلور
مدرک تحصیلی : فارغ التحصیل دانشسرای هنری
سالهای فعالیت : 1353 تاکنون
قد : 163 سانتیمتر
همسر : علیشاه مولوی
فرزندان : میسا مولوی و مهدخت مولوی
بیوگرافی کامل معصومه آقاجانی
معصومه آقاجانی متولد 25 تیر 1338 در ارومیه ، بازیگر سینما ، تئاتر و تلویزیون است.

دانش آموخته دانشکده هنرهای دراماتیک دانشگاه تهران می باشد ، فعالیت هنری خود را قبل از انقلاب با تئاتر شروع کرد ، ازدواج کرده و دو فرزند دارد ، خواهرش صفا نیز از بازیگران شناخته شد است.

پدرم پیمانکار بود ، به همین دلیل ما مجبور بودیم محل سکونتمان را تغییر دهیم. من و صفا که سه سال از من بزرگتر است ، در ارومیه متولد شدیم ، سه ساله بودم که به تهران آمدیم ، اما بعد از چند سال به تبریز رفتیم و مدتی در این شهر زندگی کردیم.

مادرم از مهاجران گرجستانی و پدرم اصلیت آذری دارد و اهل ارومیه است

بعد از گرفتن دیپلم در دانشسرای هنر الفبای بازیگری را یاد گرفتم و در هنرهای موسیقی و نقاشی نیز دوره دیدم اما متاسفانه ویولن را دنبال نکردم اما نقاشی و مجسمه را تا به امروز ادامه دادم.

علاقمندی ما به هنر از خانواده شروع شد ، پدرم اصلی ترین حامی ما چهار خواهر و دو برادر بود و در عمل به ما آزادی در انتخاب راه زندگی را یاد داد ، در نوجوانی در شب های شعر شرکت می کردم.

سال 1353 در 15 سالگی از همین برنامه برای بازی در نمایش بام ها و زیر بام ها دعوت شدم و همین شد که وارد عرصه هنری شدم.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی در آزمون صداپیشگی رادیو قبول شدم و الفبای این حرفه را از زنده یاد حمید سمندریان آموختم و سپس وارد کار دوبله شدم و الفبای دوبلوری را هم از پرویز بهرام آموختم.

در سال 1369 اولین بار در 31 سالگی با سریال مهر و ماه وارد قاب تلویزیون شد و سه سال بعد در سال 72 با فیلم جاده عشق وارد سینما شد

معصومه اقاجانی قبل از انقلاب با همسرش علیشاه مولوی ازدواج کرد و یک پسر به نام میسا مولوی دارد که او هم هنرمند است و یک دختر به نام مهدخت داشته که فوت کرده است ، آقای علیشاه مولوی در سال 1392 بر اثر سکته مغزی در بیمارستان فیروزگر تهران درگذشت.

علیشاه مولوی متولد 22 دی 1331 در خوزستان ، شاعر بود.

به جهت فعالیت های سیاسی و هنری از دانشگاه و رشته ادبیات ترک تحصیل کرد و از سال 57 تا 1360 با نام های مستعار شعر و داستان منتشر می کرد او سپس دبیر شعر مجله نافه بود.

در بیشتر عمر خود به علت سانسور و ممیزی با وجود درخواست ناشران مختلف از انتشار و چاپ شعرهایش خودداری کرد و در نهایت 61 سالگی فوت کرد.

بیش از 12 سال در کارگاه آزاد فیلم تدریس داشتم و آنچه درس دادم از تالیفات خودم بوده که در قالب جزوه در اختیار هنرجویان قرار گرفته است.

سینما
پسر ارشد من(1389)
مسیح (1384)
خانه ای در شن (1382)
از صمیم قلب (1379)
لژیون (1377)
توطئه (1374)
جاده عشق (1372)

تلویزیون
سالمجموعه تلویزیونیکارگردان
1369مهر و ماهحمید لبخنده
1372سنگ و شیشهجمشید حیدری