. . .

نقد و بررسی نقد و بررسی دلنوشته مردگان شخصیتی| کلاغ سفید

تالار نقد خوانندگان آثار

دمیــــــورژ

رمانیکی نقره‌ای
نویسنده ویژه
نویسنده
رمانیکی‌نویس
دل‌نویس
ناظر
منتقد
گوینده
کاربر منتخب
کاربر ثابت
نام هنری
دمیورژ
مقام خاص
منتقدیار
شناسه کاربر
123
تاریخ ثبت‌نام
2020-11-05
آخرین بازدید
موضوعات
259
راه‌حل‌ها
32
پسندها
24,332
امتیازها
698

عنوان دلنوشته: رقص مردگان شخصیتی
نویسنده: کلاغ سفید
ژانر: اجتماعی، روانشناختی
ناظر: @Carmen Sandiego
مقدمه: این دلنوشته، مقدمه‌ای ندارد. چون به شخصه به مقدمه توجه نمیکنم . اگر چیزی جذاب باشه اگر وسط کتاب رو باز کنی در همون یه صفحه باید خودشو نشون بده

Delvinak

مدیر طراحی و ادیت
پرسنل مدیریت
مدیر
طراح
ادیتور
انتشاریافته‌ها
1
مدیر کتابدونی
- طراحی
مدیر
طراحی+ادیت
شناسه کاربر
5816
تاریخ ثبت‌نام
2023-07-13
آخرین بازدید
موضوعات
80
راه‌حل‌ها
24
پسندها
1,393
امتیازها
416

سلام عزیزکم؛ چقدر زیبا بود خسته نباشی.
بیش‌ترین مشکلی که دیدم این بود که اصلا یه نیم‌فاصله اعتقادی ندارید؛
کلمات دوبخشی و فعل‌هایی که در آن‌ها از -می- استفاده شده نیازه که از نیم‌فاصله استفاده شه؛ مانند:
میگفت.بیشترین.میتونید.میکنند❌
می‌گفت.بیش‌ترین.می‌تونید‌.می‌کنند✅
توی دومین نوشته چندین بار از ادما استفاده کردید که این چند ایراد داشت.
ادما❌
آدم‌ها✅
درسته آمیانه نوشته شده ولی این به معنای نوش‌جان کردن اجزای کلمات نیست‌.
و همچنین خیلی از ادما استفاده شده بود که این کلمه رو در دل‌نوشته شما کاملا بی‌ارزش کرده بود.
مراقب دوستت‌دارم‌های ادما و ازت بدم میادهای ادما و خوبم های ادما و بدم های ادما باشید.❌
مراقب دوستت دارم‌؛ ازت بدم می‌اد؛ خوبم و بدم‌های آدم‌ها باشید✅
کمی چرخش قلم دیده می‌شه مثلا یک‌جا که نوشته بودید -به‌ هم‌دیگر- و یک جا دیگه نوشته بودید-موندن- !
هم‌دیگر جمله شمارو ادبی و موندن آمیانه کرده.
هم‌دیگر-موندن❌
هم‌دیگه-موندن✅
هم‌دیگر-ماندن✅
از پرانتز خیلی استفاده می‌کنید حتی بعضی جاها که اصلا نیاز نیست یا توضیح اضافه‌ای درون پرانتز نوشته نشده باز‌هم پرانتز دیده می‌شه که فکر می‌کنم روی عادت باشه؛ بهتر یکم کمتر شه چون بی‌معنیه.
ایراد دیگه‌ای ندیدم؛ خیلی زیبا بود.
موفق باشید:)🪐

Luna🌙

رمانیکی حامی
نیمچه رمانیکی
نام هنری
دریاچه نقره‌ای
شناسه کاربر
5731
تاریخ ثبت‌نام
2023-07-08
آخرین بازدید
موضوعات
180
راه‌حل‌ها
1
پسندها
1,283
امتیازها
335

سلام بر نویسنده عزیز خدا قوت

اینکه یه سری انسان ها با اینکه میدونن کار
به نظرم از کلمه(اینکه) زیاد استفاده کرده بودین

عدد نویسی توی نوشته فارسی جایی نداره
۱% ❌
یک%✅
۸۰❌
هشتاد✅

از نیم فاصله اصلا استفاده نکرده بودین
مثلاً: میمانند، میلیارد ها، میباشد...❌
می‌مانند، میلیاردها، می‌باشد...✅

( تفکر و عمل و صبر)❌
تفکر، عمل و صبر ✅
بجای (و) میتونید از علامت (،) استفاده بکنید

«.انسان هایی که بدون منت و بدون هیچ بازخواستی به شما کمک میکنند و به شما توجه میکنند رو به انقراض هستند . »
ببین چند جا (و) استفاده کردی به نظرم اگه بجای (و) از (،) استفاده میکردی زیبا‌تر میشد

«انسان هایی که بدون منت، بدون هیچ باز‌خواستی به شما کمک می‌کنند و به شما توجه می‌کنند رو به انقراض هستند»

و این که وقتی یک کلمه رو مینویسی نقطه هاش رو جای درست بزارید
مثلاً: رو به انقراض هستن.✅
رو به انقراض هستن .❌

و این رو (،) همچنان جای درست باید قرار بگیره
مثلاً: من، زهرا، زینب...✅
من ، زهرا ، زینب ...❌

(حالا این نیست که انسان های امروزی آتئیسم شده باشند باشند ،) دوبار باشند رو تکرار کردین

دل نوشته خوبی بود من به عنوان خواننده برام جذاب بود اگه یکم تو علامت گذاری و بقیه موارد توجه بکنید عالی میشه ببخشید طولانی شد
منتظر بقیه دل نوشته های شما هستیم

فاطره

تیم هنرجو
پرسنل مدیریت
مدیر
تیم تبلیغات
ناظر
منتقد
کپیست
طراح
تدوینگر
گوینده
هنرجو
آزمایشی
منتقد
مقام خاص
مبلغ‌یار
مدیر
هنرجویان
شناسه کاربر
5955
تاریخ ثبت‌نام
2023-07-21
آخرین بازدید
موضوعات
646
راه‌حل‌ها
31
پسندها
4,004
امتیازها
585

رقص مردگان شخصیتی، یه مقدار جای تفکر داره.
فقط مقدمت😂 (چون به شخصه به مقدمه توجه نمیکنم .) این نبود بهتر بود.
#۳ اشتباه بقیه باعث برد تو و یا اشتباه بقیه باعث به هم ریختن برنامه های تو میشه . ) توی نوشتنش تامل کن، مثلا(رفتار بقیه باعث تغییر برنامه هات و یا برد و شکست تو میشه)
جسارتا، محض بهتر شدن قلمت فاصله های علائم نگارشی رو رعایت کن، البته با ناظرت صحبتی بکن🌹
خب از #۳ خیلی چیزا فهمیدم اما در عین حال هیچی نفهمیدم🙂، فکر کنم اولین اثرت هست و امیدوارم یه زمان انقدر قلمت خوب بشه که جای اعتراضی برای کسی نزاری، مطمئنم میتونی.😃 اما اینکه در مورد یه مسئله زیاد توضیح میدادی یا دوتا مثال براش میزدی و کلمه ^یا^ زیاد استفاده کرده بودی باعث شد خواننده متوجه جریان نشه.
#۴ رو دوست داشتم و مشکلاتش وظیفه ناظر هست. اما فکت آخرش خیلی قشنگ بود.
به نظرم بحث رو خیلی ناگهانی عوض میکنی، منظورم اینه که هر کدوم از پارت‌هایی که گذاشتی، یک مقدمه، متن، و نتیجه نیاز داره، اما شما همشون رو فقط متن نوشتی. مثلا شما باید اول ذهن مخاطب رو ببری سمت اون، بعد حرفت رو بزنی و بعد تمامش کنی و موضوع بعدی، اما شما از موضوعی به موضوع بعد رفتی.
قلمت بد نیست، اما اگر بتونی دل رو با احساس آرامش مخلوط کنی زیباتر میشه قلمت(منظور: یه دلنوشته از همون ابتدا باید به خواننده یک احساس دلی تلقین کنه، اما شما خیلی از جاها، خیلی دلی حرف زدی اما خواننده اون حس دلی بودن رو باید زوری زوری متوجه بشه تا متنت رو درک کنه، اگر کمی اصطلاحات زیبا به کار ببری عالی تر میشه(مثل اونجا که نوشته بودی ^اون رد پا رو دور از اب های ساحل قلبتون نگه دارید^)
حرفات خیلیییی منطقی و عالی و واقعی هستن، اما اگه مورد بالا ک گفتم رو رعایت کنی، دلی هم میشه.
فکت هایی که آخرشون نوشته بودی ایده جذابی بود.
از قلمت خوشم اومد چون واقعیت رو میکوبی تو صورت آدما و میخوایی بفهمونی که اشتباهن.
دمت گرم، ببخشید طولانی شد، امیدوارم ناراحت نشده باشی(اگه هم شدی بیشتر تلاش کن، اما هیچوقت پا پس نکش).

DELA-M

رمانیکی خلاق
تدوینگر
گوینده
شناسه کاربر
5399
تاریخ ثبت‌نام
2023-06-10
آخرین بازدید
موضوعات
7
پسندها
1,143
امتیازها
178

سلام خدا قوت
خب عزیزم بیشترین چیز هایی ک به چشمم خورد رو اینجا میخوام بهت بگم تا به بهتر شدن قلمت کمک کنه.
اسم رقص مردگان شخصیتی، راستی من هرچقدر فکر میکنم دلیل ربط کلیش رو نمیفهمم پس از خودت میخوام اینو برام نقدش کنی برام جالبه درکش کنم.
خیلی جا ها میدیدم که فاصله رو فعل های حال ساده یعنی اونایی ک اولشون(می ) هست رعایت نکردی.
مثال:میکنند،میبرند،...❌
باید نیم فاصله بینشون باشه.
نکته بعدی این هست ک از نظرم پراکنده نویسی کردی مثلا داخل این پارت از یه چیزی صحبت کردی پارت بعدی بدون هیچ مقدمه ای رفتی یه موضوع دیگه.
و اینکه از یه کلمه های جزئی خیلی استفاده میکردی مثلا (یا، و،... )
خب بقیه نکات هم دوستان گفتن دیگه نیاز به تکرار نیست.
خسته نباشی

Mahi83M

مدیر رمانیکی‌خوان
پرسنل مدیریت
مدیر
ویراستار
گوینده
رمانیکی‌خوان
نام هنری
Mahsa83(M.M)
آزمایشی
گوینده+ویراستار
مدیر
رمانیکی‌خوان
شناسه کاربر
7282
تاریخ ثبت‌نام
2022-05-28
آخرین بازدید
موضوعات
157
راه‌حل‌ها
16
پسندها
1,485
امتیازها
388

سلام عزیزم خوبی؟
میخوام به عنوان یه خواننده درباره‌ی دلنوشته‌ات نظر بدم، امیدوارم که انتقاد پزیر باشی و اگه حرفم به دلت ننشست ناراحت نشی‌.
خب خب
اسم جالبی برای اثرت انتخاب کردی، «رقص مردگان شخصیتی» درعین حال زیبا و کمی متفکرانه.
اما بهتر نیست شخصیتی رو حذف کنی و اسم دلنوشته «رقص مردگان» باشه؟ اینجوری جذابیت بیشتری داره.
مقدمت بهتر نیست که یه جمله زیبایی رو خودت بنویسی؟ یا اینی که نوشتی رو تغییر بده تا قشنگ‌تر دیده بشه. مثلاً اگه بیای و به شخصه رو حذف کنی، بهتر میشه.
علائم نگارشی رو رعایت نکردی و یه جاهایی توضیحات اضافه دادی. مثلاً اگه اینو حذف کنی بهتره، حالا میل خودته من نظرم رو گفتم.
( شکست یا بروز احساسات ، بالا یا پایین رفتن اعتماد به نفس و... )
ببین مثلاً اگه این جمله رو برداری:
«چیزیه که در طول زمان و اتفاقات مختلف شکل گرفته»
دلنوشته زیبایی داری؛ اما بهتره که چیزایی رو که ناظرت میگه رو بخونی و دلنوشته رو تغییر بدی که باعث زیبایی بش‌تر جملات میشه. نمونه بالا هم یه نمونه از جملات اضافی دلنوشته‌ات بود؛ اما تغییراتی رو که ناظرت میگه رو بهتر اعمال کنی.
موفق باشی🌼