. . .

آموزش جنونی که باید کنار بگذارید! | آموزش نویسندگی

تالار مطالب آموزش نویسندگی

ARA.O.O

فرازین بازنشسته
شاعر
کاربر منتخب
کاربر طلایی
کاربر نقره‌ای
کاربر ثابت
مدیر بازنشسته
شناسه کاربر
300
تاریخ ثبت‌نام
2021-01-16
آخرین بازدید
موضوعات
519
راه‌حل‌ها
183
پسندها
35,139
امتیازها
1,008

جملۀ معروفی از مارک تواین هست که می‌گوید: فقط حضرت آدم از این موضوع مطمئن بود که تمام حرف‌هایش را قبلاً کسی نگفته است.

از موانع بزرگی که چه‌بسا بسیاری از خلاق‌ترین افراد را از میدان خلاقیت بیرون کرده، میلی بی‌ثمر برای ارژینال بودنِ مطلق است.

البته من نمی‌خواهم شما را به کپی‌برداری و وصله‌پینه کردن نوشته‌های دیگران تشویق کنم، هرچند پیکاسو گفته هنرمند آماتور تأثیر می‌گیرید، هنرمند واقعی می‌دزدد!

میلِ زدن حرف تازه بد نیست، اما اگر به وسواس و بهانه‌‌ای برای کم‌کاری و رخوت تبدیل شود سم مهلک است.

مصرف‌گرایی انواع مختلفی دارد که خطرناک‌ترین آن برای یک فرد خلاق مصرف‌گرایی محتوایی است. اینکه مدام در حال دیدن و خواندن و شنیدن باشی، به این بهانه که می‌خواهی ذهنت را غنی‌‌تر کنی، لازم هست ولی کافی نیست.

فرد خلاقی که عزم دارد در مسیر خلاقیت به قله برسد و جزو برخوردان باشد، باید بیش از آنچه مصرف می‌کند تولید کند.

یک کتاب می‌خوانی، اندازۀ دو کتاب بنویس.

نه این را نباید عده‌ای بهانۀ کم‌‌سوادی کنند، من هرگز از آن ابله‌هایی نبوده‌ام که دیگران را به کم‌خواندن توصیه کنم و همیشه پرخواندن را بر هر کار دیگری ارجح دانسته‌ام. من فقط روی سفت‌تر کردن واشرها و کار بیشتر تأکید دارم.

بیشتر بخوانید و بسیار بسیار بیشتر بنویسید.

میشل دو مونتنی زمانی گفته بود: هیچ نویسنده‌ای نمی‌تواند بگوید «کتاب من» بلکه باید بگوید «کتاب ما» چون کار هر نویسنده‌ای بر آنچه پیشینیان نوشته‌اند بنا می‌شود.

نگران تکراری بودن نباشید، چیزهایی که ستایش می‌کنید را عاشقانه با هم ترکیب کنید، تأثیر بگیرید، بدزدید، اما نقل منبع یادتان نرود!