. . .

آموزش انواع ژانر

تالار مطالب آموزش نویسندگی

elh_am

رمانیکی خلاق
رمانیکی
شناسه کاربر
7
تاریخ ثبت‌نام
2020-09-25
آخرین بازدید
موضوعات
51
راه‌حل‌ها
10
پسندها
2,010
امتیازها
207

ژانر؛

انواع ژانر های درست عبارت اند از؛
غمگین، عاشقانه، پلیسی، معمایی، تراژدی، نوستالژی، مذهبی، اجتماعی، طنز، جنایی؛...
بیشترین ژانرهایی که مورد بیان قرار میگیره؛ تراژدی، عاشقانه، اجتماعی و طنز هستش.
این نکته خیلی مهمه که ژانری به نام درام برای کتاب و یا رمان نیست برای فیلمِ
این اشتباهه که نویسنده بیاد این ژانر رو انتخاب کنه.
در ضمن این که بعضی ها، دیدم که میگم ژانری به اسم فوتبالی و یا یسری کلمه هایی رو به عنوان ژانر می نویسن که وجود نداره، این بیشتر یک نوع سبکه تا ژانر.
انتخاب یک ژانر باید ابتدا درست، دو، متناسب با موضوع محتوای رمان باشه.

مثلا یک نویسنده ای نوشته ژانر طنز من هم به دنبال رمان طنز هستم. میرم رمان رو میخونم میبینم چیزی نیست که من بخندم.
یا فقط یه سری جمله هایی توی دیالوگ یا مونولوگ ها هست که بیشتر غیرممکنِ تا طنز. ( این نکات کم پیش میاد) اما هست...

* ژانر عاشقانه در بسیاری از رمان ها به کار برده میشه. اینروزا بیشتر رمان ها بهتره بگم همه رمان ها عاشقانه است.
این هیچ مشکلی نداره فقط باید ایده جذاب و به دور از کلیشه باشه که حتی خواننده ای که از خوندن رمان های عاشقانه خسته شده براش جذابیت داشته باشه.

* ژانر طنز، که من برای رمانم انتخاب میکنم باید ببینم آیا واقعا درسته انتخابم؟! ایا واقعا رمانم قراره طنز باشه؟!
اگه اره باید رمان طنز به معنای واقعی طنز باشه. در کل محتوای رمان این مورد حفظ بشه. طوری هم نباشع که خواننده با هر جمله خوندن پخش زمین بشه. و نه طوری باشه که در حین خوندن چیزی از رمان نفهمه.

* ژانر تراژدی؛ در آمیخته از ژانر های، عاشقانه، غمگینِ. یه جوری به عنوان ژانر درام در رمان ها به کار برده میشه. اکثرا توی رمان هایی به کار برده می شه که عاشقانه، غمگین، اجتماعی... اما ممکنه که در کنار بسیاری از ژانرهای دیگه هم باشه.

* اکثر ژانر های دیگه که از اسم مشخصِ فقط این نکته رو به یاد داشته باشید که ژانر انتخابی مطابقت داشته باشه با محتوای رمان( موضوع رمان) در رمان پرنگ باشه این نوع ژانر