آموزش شکار ایده‌ها

تالار مطالب آموزش نویسندگی

Telma _<

رمانیکی فعال
رمانیکی
شناسه کاربر
2
تاریخ ثبت‌نام
2020-09-25
موضوعات
73
نوشته‌ها
527
پسندها
3,250
امتیازها
143
سطح
2
مدال‌ها
6
محل سکونت
Shz

  • #1
creative-writing.jpg
 

Telma _<

رمانیکی فعال
رمانیکی
شناسه کاربر
2
تاریخ ثبت‌نام
2020-09-25
موضوعات
73
نوشته‌ها
527
پسندها
3,250
امتیازها
143
سطح
2
مدال‌ها
6
محل سکونت
Shz

  • #2
شکار ایده ها

برای شروع باید بدانیم که مواد لازم برای شکار ایده‌ ها به شرح زیر است:

دفترچه یک عدد

قلم یک عدد

بدون این دو وسیله، ایده‌ ها در حد یک تصویر ذهنی مات در راهروهای سلول‌های خاکستریِ مغز، لایِ قفسه‌ پرونده‌های قدیمیِ بی‌خاصیتِ ذهن، دفن می‌‌شوند.

در مرحله بعد، سوالی مطرح می‌شود که آیا مغز ما آماده ارسال اطلاعات و ایده‌ ها به روی کاغذ است یا خیر؟ همانطور که می‌دانید، تقریبا همه ترمینال‌های احساس انسان، در “سَـر” جاسازی شده است. چشم، گوش، بینی، زبان و بیان، به فرماندهی مغز، همه راه‌هایی هستند که ما انسان‌ها را به حسگری متحرک تبدیل می‌کند که دائما در حال تبادل اطلاعات با پیرامون خود است. اما گاهی این سنسور پیشرفته، دچار “روزمرگی” می‌شود. بسیاری از حرکات و رفتارهایی که می‌بیند یا حتی انجام می‌دهد از سر “عادت” است یا کاملا برایش “عادی” جلوه می‌کند. در حالی که، این یک بیماری مهلک است، خصوصا اینکه آن فرد، “نویسنده‌ای جوان یا تازه‌کار” باشد. درمان این بیماری، که آن را “حس مردگی” می‌نامیم، چیزی جز به هم زدن قواعد آن نیست! چیزی مانند توجه، تمرکز، دقت. این مطلب را می‌توان اولین گام درست در مسیر یافتن ایده مناسب برای شروع، دست به قلم بردن و خط خطی کردن دانست.

برای اینکه خیلی اسیر تعاریف نمانید، یک “تمرین” عالی را با هم شروع می‌کنیم:

تمرین 1 و 2: از چیزهایی بنویسید که فقط خودتان می‌دانید. مثلا:

لیستی تهیه کنید از تمام شغل‌هایی که در زندگی داشته‌اید.

حالا فهرستی از همه سفرهایی که در پنج سال اخیر رفته‌اید را آماده کنید.

فهرستی بنویسید از همه جاهایی که زندگی کرده‌اید.

به این فهرست‌ها، فهرستی اضافه کنید از همه همکاران، همسایه‌ها، هم کلاسی‌ها و غیره‌تان.

لیستی از علایق و عادت‌هایی که خودتان دارید و همه کسانی که در بالا نامشان را آوردید، تهیه کنید.

اگر حوصله کرده و تمرین را انجام داده باشید، خواهید دید که پس از چند دقیقه برگه شما پر از ایده‌های بکری است که فقط خودتان می‌دانید. این یک تمرین بود برای ورزش دادن ذهن.
 

Telma _<

رمانیکی فعال
رمانیکی
شناسه کاربر
2
تاریخ ثبت‌نام
2020-09-25
موضوعات
73
نوشته‌ها
527
پسندها
3,250
امتیازها
143
سطح
2
مدال‌ها
6
محل سکونت
Shz

  • #3
زندگینامه نویسی

این تمرین می‌تواند ادامه داشته باشد، به عنوان مثال کرنومتر خود را روی 5 دقیقه تنظیم و شروع کنید. بدون آنکه لحظه‌ای مکث کنید، زندگی‌نامه ‌خود را یادداشت کنید. منتها خود را ملزم نموده تا آن را دقیقا در 90 کلمه -نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه کمتر- بنویسید و علاوه بر آن چندین دروغ هنرمندانه بگویید. مثلا من زندگی‌ام را اینطور نوشته‌ام که:story-1024x768-600x600.jpg


خیلی واضح هست که نمی گویم کجای متن بالا زاییده تخیلات ذهن نویسنده بوده؛ اما صمیمانه مشتاقم تا نتیجه ایده پردازی شما را بخوانم.

ایده ‌ها را چیزهایی بدانید گذرا و بی‌ثبات که فکر نیستند بلکه فرصت هستند. بسیاری از اوقات پیش می‌آید که سرنوشت ایده‌ هایی که یادداشت کرده‌اید تا مدت زیادی، نامعلوم می‌ماند. اما غالبا ایده ها مانند بذری هستند که گذر زمان آن را بارور می‌کند. روزی که مایوسانه برای یافتن ایده مناسب دفترتان را ورق می‌زنید، ناگهان شاخه و برگ آن ایده از لای دفتر بیرون می‌زند و شما را شاد می‌کند.
 

Telma _<

رمانیکی فعال
رمانیکی
شناسه کاربر
2
تاریخ ثبت‌نام
2020-09-25
موضوعات
73
نوشته‌ها
527
پسندها
3,250
امتیازها
143
سطح
2
مدال‌ها
6
محل سکونت
Shz

  • #4
آشتی با مطبوعاتبرخی ایده‌ های مفید گاهی انگار از آسمان و کاملا ناگهانی به شما الهام می‌شود یا از ناکجا آباد به ذهنتان هجوم می‌آورند. اما برای بقیه ایده‌ ها باید خودتان دست به کار شوید و چشم به نزولات آسمانی ندوزید. یکی دیگر از تکنیک‌های جذاب برای خلق ایده، ورق زدن صفحات یک روزنامه، مجله یا وبسایت خبری است:

تمرین 3: مطالبی که توجهتان را جلب، یا خبری که لحظاتی احساس شما را درگیر می‌کند، جدا کرده و آن ها را در دفترچه مخصوصتان یادداشت کنید. این پیشگویی نیست، مطمئنا کمتر از یک ماه دیگر نیاز به دفترچه‌ای نو خواهید داشت.

مجله، روزنامه و سایت منابع الهام بخش مهمی برای نویسنده ‌ها هستند. تیترهای اول معمولا چندان تخیل را قلقلک نمی‌دهند اما چه بسا شاید بعضی گزارش های کوتاه این فکر را در ما بوجود بیاورند که از خود بپرسیم «چه می‌شد اگر…» و یا «حالا فرض کنیم که…». می‌گویند آماندا دالتونِ شاعر (Amanda Dalton)، از این تکنیک در نخستین دفتر شعرش استفاده کرد. او سال‌ها مطلبی را نگه داشت درباره زنی که خانه‌اش را ترک کرد تا در باغی زندگی کند و در آن جا از برگ و شاخه درختان و اشیای دورریز آلونکی درست کرده بود. شیفتگی آماندا درباره رفتار آن زن در نهایت منجر به انتشار شعری با عنوان “اتاقی از برگ (Rooms of Leaves)” در اولین دفتر شعرش (چگونه باید ناپدید شد؟) گردید و نیز نمایشنامه‌ای رادیویی که باعث تحسین او شد. به عنوان مشق پایانی، تمرینی با همین تکنیک انجام می‌دهیم:


تمرین 4: در سال‌های گذشته خبری را می‌خواندم که بیش از سیصد آواره در مسیر پناهندگی به استرالیا در اقیانوس غرق شدند. بیایید کمی ایده سازی کنیم!
چه می‌شد اگر از بین آن‌ همه کشته، یک کودک 6 ساله جانِ سالم به در می برد؟

یک عـقب‌مانده ذهنی یا یک دخـتر جوان چطور؟ حالا فرض کنیم که به استرالیا می رسیدند، در آنجا به چه سرنوشتی دچار می شدند؟

چه می‌شد اگر قایقران همه سرنشینان را عمدا در اقیانوس می انداخت؟

او کیست؟ چه پیشینه‌ای دارد؟ چرا باید چنین جنایتی بکند؟

حالا فرض کنیم که یک پناهجو با قایقران مشاجره کرده و او را در اقیانوس غرق می کرد. چه می‌شد؟

اگر کمی چاشنی انیمیشن و فانتزی هم تخیل‌مان اضافه کنیم و بخواهیم متنی برای تولید کارتون و انیمیشن پیشنهاد بدهیم مثلا می‌گوییم:

چه می‌شد اگر آن کودک 6 ساله توسط دلفین‌ها نجات می یافت و همه اقیانوس را برای انتقام بسیج می کرد؟

برای این خبر، شما چه ایده‌ های خلاقانه‌ای در سر دارید؟ آیا اصلا کنجکاو شده‌اید؟
 

کاربران در حال مشاهده این موضوع (مجموع: 0, کاربران: 0, مهمان‌ها: 0)

بالا پایین