. . .

نقد و بررسی بررسی و نقد سریال عشقم از ستاره ها اومده| My Love From Another Star

تالار سینما و تئاتر

nafas.shahpori

مدیر تالار سینما
پرسنل مدیریت
مقام‌دار آزمایشی
مدیر
کپیست
نام هنری
بانوی شب
آزمایشی
بازرس‌ +کپیست
مدیر
تالار سینما
شناسه کاربر
2760
تاریخ ثبت‌نام
2022-08-06
آخرین بازدید
موضوعات
74
پسندها
214
امتیازها
138

نقد وخلاصه ی سریال عشقم از ستاره ها اومده ..با بازی زیبای کیم سوهیون ..نقد کلی این سریال رو میتونید در ادامه ی مطلب مشاهده کنید
375280426263239260_6acb1dba_f.jpg

عنوان: تو از ستاره ها اومدی / You Who Came From the Stars
عنوان کره ای: 별에서 온 그대
ژانر: کمدی / عاشقانه / تخیلی
کارگردان: Jang Tae-Yoo
نویسنده: Park Ji-Eun
شبکه پخش: SBS
تعداد قسمت ها: ۲۱
تاریخ شروع پخش: ۱۸ دسامبر ۲۰۱۳
تو از کدوم ستاره ای ..یا عشق من از ستاره ها اومده ..
520884672372879728_38b9dab8_f.jpg

خب درپی صحبت یکی از دوستان که از این سریال خوشش نیومده بود ..من یه سری به ارشیوم زدم ..مخصوصا که دلم برای بازی این اقا پسر گل ..تنگ شده بود ..یادمه پارسال تو زمستون بود که من انلاین این سریال رو دیدم ودیگه ندیدم تا همین چند روز پیش ..
ازاونجایی که برای بار دوم هم از دیدنش لذت بردم گفتم یه نقد توپ بنویسم ..
خلاصه ..داستان راجع به مردی به نام دومین جو هست که از فضا اومده ودست بر تقدیر تو زمین موندگار شده ..حالا باید چهار صد سال صبر کنه تا دوباره بتونه به سیاره ی خودش برگرده ..حالا تو عصر حاضرچهار صد سال از اون روزها گذشته وتا سه ماه دیگه دومین جو میتونه به سیاره ی خودش برگرده ..اما سرنوشت یه تقدیر دیگه براش داره ..
دومین جو بعد از پشت سر گذاشتن این مدت ..با کوله باری از تجربه ..به مردی منزوی ..تنها ..خودرای ومغرور تبدیل شده که تمام صفات انسانی رو به سخره میگیره وبه نظرش عشق یه چیز بیهوده است که انسانها به خاطر صمیمیت و ...بالا وپائین شدن هورمونهای بدنشون بهش گرفتار میشن ..
درعین حال یه روایت دیگه از زن بازیگر معروفی به نام چون سونگ یی داریم که به همسایگی این اقا نقل مکان میکنه وبا شر وشوری که داره زندگی این اقا رو متحول میکنه
اما داستان به همینجا ختم نمیشه ..چون سونگ یی تجسم دوباره عشق گذشته ی دومین جو هست که دوباره ظاهر شده وهمین باعث میشه دو مین جو متوجه ی اشتباهاتش تو زندگی چهارصد ساله‌اش بشه ..اینکه چقدر زندگیش رو مفت از دست داده وتا حالا چقدر تنها بوده ..
ودرپس زندگی این دونفر ..ما دسیسه های مردی (بازیگر مجری تو سریال بازی دروغین )رو میبینم که خودش رو برترین موجود روی زمین میدونه که باید ادمهایی دست وپاگیر رو مثل علف های هرز کشت تا دنیا جای بهتری برای زندگی باشه ..به نظر من که بازی تو این سریال بود که سکوی پرتابی برای این بازیگر شد تا تو سریال بازی دروغین به اون قشنگی بازی کنه
خب اول بگم که من داستان رو از همون اولین قسمتها دوست داشتم ..هرچند که برای دوره ی مجدد دیگه به سراغ قسمت های اول نرفتم واز قسمت سه به بعد شروع به دیدن دوباره کردم ..اونهایی هم که شروع به دیدن این سریال میکنن حداقل باید سه چهار قسمت صبر کنن تا تو روند داستان قرار بگیرن
به نظر من تو بین کارها وایده های سریال های کره ای ..این سریال به خوبی تونسته بود از پتانسیل ایده استفاده کنه ..قبلا بارها گفتم که با اینکه کره ای ها ایده های خیلی جالب وقشنگ وفانتزی ای دارن ..اما واقعا نمیتونن ازشون درست استفاده کنن ..اما تو این سریال ..از ایده ی فضایی بودن دومین جو نهایت استفاده رو کردن ..
اون صحنه ای که چون سونگ یی پشت رول فرمول به هوش میاد وترمز کار نمیکنه وماشین داره با سرعت سرسام اوری به سمت دره میره وتو همین هنگام ..با فریادهای از ته جگر چون سونگ یی ...دومین جو مثل سوپر من ظاهر میشه وماشین رو نگه میداره ..
X3bgy0V4_0efa8c_f.jpg

یا اون صحنه هایی که دومین جو زمان رو به مدت یه دقیقه نگه میداشت ..جزواون دسته از قسمتها بود که میگفتم از ایده به خوبی استفاده کرده ..کی فکرش رو میکنه ..دومین جو به چون سونگ یی بگه دوستت ندارم عاشقت نیستم ..چون سونگ یی برگرده ..وبا یه عالم غم واندوه ازش جدا بشه ..اما دومین جو زمان رو نگه داره وببو...ستش ..
یا قسمتی که دومین جو از چون سونگ یی جدا شده ..تا به احساسش ضربه نخوره ..حالا دومین جو م×س×ت کرده وکم کم تمام برق شهر میره ..ودومین جو تلپورت میکنه وسر از تخت چون سونگ یی درمیاره ..
562170697668657638_c5b36c92_f.jpg

به نظر من تدوین وکارگردانی کار فوق العاده بود ..تا حالا برای سریالی این جمله رو به کار نبردم ..ولی تو این سریال ..به نظرم چیدمان صحنه ها عالی بود ..اینکه انتهای هرقسمت ..یه سکانس داشت که یه صحنه از اون قسمت رو باز میکرد به نظرم ایده ی جالبی بود ..یا اون سکانسهایی که دومین جو با دوربین صحبت میکرد ونظراتش رو میگفت ..مخصوصا اون قسمتی که سوال پرسیده شد ..چه حسی داره از اینکه داره برمیگرده ..ودومین جو فقط گریه کرد ..عالی بود ..
mLAl8Gw1_5ba065_med.jpg

یا قسمتی که دومین جو به عنوان پروفسور دانشگاه ..راجع به انواع حس های بشر صحبت میکنه ..ترس ..عشق ..حسادت ..وجالب اینجاست ..که این میشه مقدمه ی قسمتی که قراره توش حسادت اتفاق بیفته ..یا از عشق صحنه ای ببینیم ..
مثلا صحنه ی دومین بو...سه ..با این مقدمه از دومین جو برای دانشجوها شروع میشه که ارتباط چشمی میتونه تاثیر بالایی داشته باشه ودقیقا تو سکانس بعدی ..قسمتی رو میبینیم که چون سونگ یی به دومین جو میگه پونزده ثانیه بهم وقت بده تا اغوات کنم .
این ترکیب بندی رو واقعا دوست داشتم ..دقت نظر نویسنده رو میرسونه ..که این به نظرم کار اسونی نیست ..باید فکر وذهن نویسنده خیلی باز باشه تا بتونه اینها رو درکنار هم به این ریتم وترتیب بیاره
صحنه های رمانتیک داستان به نظرم به جا واحساسی بود ..یه وقتهایی اشک ادم رو در میاورد ..فداکاری های دومین جو برای نجات دادن جون سونگ یی ..واقعا قشنگ بود
یا اون قسمتی که چون سونگ یی برای فرار از دست خبرنگارها به خونه ی دومین جو فرار میکنه ..کارگردان حضور چون سونگ یی تو خونه ی دومین جو رو با خرابکاری ها وکثیف کردن نشیمن خونه ی دومین جو نشون میده ..اما همینکه چون سونگ یی به خونه اش برمیگرده وخونه ی دومین جو خالی از وجود سونگ یی میشه ..دومین جو به اتاق نشیمن میاد وبا یه نشیمن درهم ریخته وپراز ات واشغال مواجه میشه وهمینجا با سرخوردگی رو کاناپه میشینه ومیفهمه که به این شخص عادت کرده ..
بازی چون سونگ یی ..با اینکه اولش به نظرم اغراق امیز ..حتی لوس وبی مزه بود ..ولی یه وقتهایی واقعا خنده دار بود ...به نظرم هرچی داستان جلوتر میرفت چون سونگ یی هم نقشش باور پذیرتر میشد ..بازیگرهای حاشیه رو هم دوست داشتم ..هرچند از لوسه می زیاد خوشم نمیاد ..اما بقیه خوب بودن ..
اهنگ های داستان هم بد نبود ..نمیگم عالی اما قشنگ بود ..به تم داستان میومد مخصوصا وقتی معنی اهنگ تو زیر نویس میومد ...میدیدم که واقعا به داستان میخوره ..
پایان داستان هم متناسب با داستان بود ..یادمه اون موقع که داشتم درحال پخش میدیدمش ..هرهفته از خودم میپرسیدم نویسنده میخواد چه جوری این داستان رو تموم کنه ..؟دومین جو باید بره ..اگه بره برگشتنی نیست ..اگه نره میمیره ..اما خب انتهای داستان جوری شد که نه سیخ بسوزه نه کباب ..هم دل مخاطب رو به دست اورد هم از فضای داستان دور نشد ..
اما نکته ی اخر ...یه سری از سریالها ..واقعین ..ایده براساس واقعیت جلو میره وهمین باریک بینی ادم رو بیشتر میکنه ..اما یه سری ایده ها فقط وفقط برپایه تخیلن ..مثل این سریال ..پس هرچیزی درش امکان پذیره وهمین باعث میشه مخاطب دست از کنکاش تو ایده برداره وهرچی که میبینه رو قبول کنه ..چون واقعیت هیچ نقشی درش نداره ..این داستان به نظرم بهترین نه ..اما میشه گفت قابل قبول ترین کاری بود که دیده بودم ..مخصوصا که کارگردانی وتدوین کار به دلم نشست وصحنه ها خیلی به جا ومرتب پشت هم چیده شد ..گاهی وقتها با کات کردن ها هیجان رو بالا میبردن وگاهی هم با برگشتن به عقب یه توضیح راجع به قسمت های بعدی میده ..
به هرحال بعد از دوباره دیدن این سریال میخوام بهش نمره ی 9 رو بدم ..چرا که هنوز هم لذت بردم ..بازهم دلم مچاله شد وتاثیر قشنگی روم گذاشت ..
اونجور که من دیدم امتیازش هم در سایت مای دراما لیست ..8.6 بوده که به نظرم امتیاز خوبی برای این سریال به حساب میاد ..