. . .

روان شناسی آغاز بی‌اعتماد کودکان

تالار روانشناسی کودکان

فاطره

تیم هنرجو
پرسنل مدیریت
انجمندار
مدیر
تیم تبلیغات
ناظر
منتقد
کپیست
طراح
تدوینگر
گوینده
هنرجو
آزمایشی
منتقد
مقام خاص
مبلغ‌یار
مدیر
هنرجویان
شناسه کاربر
5955
تاریخ ثبت‌نام
2023-07-21
آخرین بازدید
موضوعات
648
راه‌حل‌ها
32
پسندها
4,082
امتیازها
585

⛵️#اگر رفتار والدین طوری باشد که نشان بدهد هیچ کنترلی بر زندگی کودک ندارند، روند بی‌اعتمادی‌ها و بی‌اطمینانی‌ها نیز در زندگی کودک آغاز می‌شود.

#دکتر_فرهنگ_هلاکویی

نشانه های عدم اعتماد به نفس در کودکان

علائم کمبود اعتماد به نفس در کودکان متفاوت می باشد. برخی از کودکان سعی می کنند که کمبود اعتماد به نفس خود را از دیگران مخفی کرده و به گونه ای رفتار کنند که کسی متوجه اضطراب و استرس و اعتماد به نفس پایین آنها نشود. برخی دیگر از کودکان به صورت علنی کمبود اعتماد به نفس خود را به نمایش می گذارند. یک کودک یا نوجوان با اعتماد به نفس پایین ممکن است:

number-1.png
بلافاصله پس از شروع یک بازی یا یک کار با دیدن اولین مشکل ناامید شده و دست از کار بکشد و تسلی شود.​

number-2.png
یکی از علائم کمبود اعتماد به نفس در کودکان این است که حتی بدون اینکه تلاش کند و یا شانس خود را امتحان کند، از انجام یک کار یا چالش اجتناب می کند. این رفتار اغلب نشانه ترس از شکست یا احساس درماندگی است.​

number-3.png
علائم و نشانه هایی از پسرفت در کار، درس و یا حتی بازی های گروهی نشان می دهد. او رفتارهایی دارد که باعث تمسخر بچه های دیگر و طرد شدن از گروه ها می شود. طرد شدن می تواند عدم اعتماد به نفس درکودکان را شدیدتر کند.​

number-4.png
این کودکان هنگامی که فکر می کنند در یک بازی یا مسابقه و .. شکست می خورند یا ضعیف عمل می کنند، تقلب کرده یا دروغ می گویند.​

number-5.png
آنها برای پنهان کردن احساس بی کفایتی، سرخوردگی یا ناتوانی خود انعطاف ناپذیر می شوند و یا می خواهند رئیس باشند تا دیگران متوجه ضعف های آنها نشوند.​

number-6.png
برخی از وقایع مهم را کم اهمیت نشان می دهند. مثلا شاید دوست داشته باشند با همسالان خود بازی کنند. اما سعی می کنند آن را کم اهمیت یا مسخره جلوه بدهند و مثلا از جملاتی مانند من از بازی با دیگران خوشم نمیاد استفاده می کنند.​

number-7.png
کمبود اعتماد به نفس در کودکان باعث می شود، آنها در مدرسه نتوانند ارتباط خوبی برقرار کنند و نمرات پایینی کسب کنند.​

number-8-1.png
علاقه کمتری به انجام فعالیت های معمول داشته و از بازی کردن به صورت گروهی استقبال نمی کنند.​

number-9-1.png
عدم اعتماد به نفس در کودکان باعث از دست دادن ارتباط با دیگران و کناره گیری اجتماعی می شود.​

number-10-1.png
از مهم ترین علائم کمبود اعتماد به نفس؛ نوسانات خلقی، غم، گریه، طغیان خشم، ناامیدی یا سکوت هستند.​

number-11.png
کودکان با اعتماد به نفس پایین نمی توانند انتقادهای دیگران را بپذیرند و در پذیرش ستایش یا انتقاد مشکل دارند.​

number-12.png
نسبت به خود نظرات منفی مانند: من هرگز نمی توانم، هیچ کسی مرا دوست ندارد، من زشتم، تقصیر من است، همه باهوش تر از من هستند و … دارند.​

number-13.png
نسبت به نظرات دیگران در مورد خودشان بیش از اندازه حساس یا نگران هستند.​

number-14.png
عدم اعتماد به نفس در کودکان باعث می شود که دائما خود را به روش منفی با دیگران مقایسه کنند.​

number-15.png
کمبود اعتماد به نفس در کودکان باعث می شود که اغلب برای اجتناب از قرار گرفتن در موقعیت های اجتماعی تلاش کنند.​

number-16.png
کودکان با اعتماد به نفس کم، به راحتی تسلیم می شوند و می گویند من نمی دانم!​

number-17.png
هنگامی که با شکست روبه رو می شوند، دیگران یا موقعیت های آنها را سرزنش می کنند و آنها را مقصر می دانند.​

number-18.png
کودکان با اعتماد به نفس پایین، احتمالا رفتارهای منفی مانند غیبت از مدرسه، سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و … را برای فرار از نقاط ضعف خود امتحان می کنند.​

آخرین ویرایش توسط مدیر: