. . .

بیوگرافی سوسن تسلیمی

تالار بازیگران و عوامل سینما

Leilii

مدیرتالاربیوگرافی
پرسنل مدیریت
مدیر
مدیر
تالارمونوگرافی‌وبیوگرافی
شناسه کاربر
4811
تاریخ ثبت‌نام
2023-04-15
آخرین بازدید
موضوعات
169
پسندها
441
امتیازها
303

نام اصلی : سوسن تسلیمی
متولد : 18 بهمن 1328 رشت
زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون
پیشه : بازیگر
مدرک تحصیلی : لیسانس تئاتر
سالهای فعالیت : 1348 تاکنون
قد سوسن تسلیمی : 158 سانتیمتر
والدین : خسرو تسلیمی (تهیه کننده) منیر آخوندنیا (بازیگر)
همسرها : داریوش فرهنگ (1347 تا 1368)
فرزندان : توکا فرهنگ

سوسن تسلیمی متولد 18 بهمن 1328 در رشت هنرپیشه و کارگردان تئاتر و سینما اهل ایران است.

فارغ التحصیل لیسانس رشته تئاتر از دانشگاه تهران در سال 1352 می باشد و ماندگارترین بازی هایش را در چهار فیلم بهرام بیضایی چریکه تارا ، مرگ یزدگرد ، باشو غریبه کوچک و شاید وقتی دیگر ارائه کرده است و از مکرّرترین بازیگران بیضایی به شمار می رود.

خانواده هنرمند
پدرش خسرو تسلیمی ، مدیر تولید و تهیه کننده سینما و تلویزیون بود و مادرش منیره آخوندنیا بازیگری می کرد ، برادرش سیروس تسلیمی هم فیلمنامه نویس می باشد.سوسن یک خواهر به نام سهیلا تسلیمی دارد.

مادرش منیره تسلیمی با نام اصلی منیر آخوندنیا متولد 1305 در بندر انزلی و درگذشته 1334 در تهران بازیگر ایرانی سینما بود.

من سال 1348 وقتی 22 ساله بودم وارد حرفه تئاتر شدم ، سال هایی که در واقع می توان از آنها بعنوان سال های طلایی تئاتر یاد کرد.

من در گروه (تئاتر پیاده) کارهای دانشجویی خود را آغاز کردم و بعد با آقای حمید سمندریان و خانم صابری کار کردم سپس با آقای رشیدی نمایشنامه وای بر مغلوب نوشته آقای ساعدی را کار کردیم

بعد از هفت سال تجربه تئاتر در نهایت سال 1357 وقتی 29 ساله بود با فیلم چریکه تارا به کارگردانی بهرام بیضایی اولین بار جلوی دوربین کرفت

او در اولین تجربه خود در جشنواره سن سباستین مورد تقدیر قرار گرفت سپس در سال 1363 با سریال سربداران در نقش فاطمه وارد قاب تلویزیون شد

سال 1364 در گیرودار جنگ ایران و عراق ایده فیلم باشو غریبه کوچک را در طرحی کوتاه با بهرام بیضایی در میان می گذراند و در نهایت به مرحله ساخت می رسد.

او در این فیلم بازی کرد اما بعد از 5 سال و زمانی که دیگر در ایران نبود این فیلم اکران شد و بشدت با آن به شهرت رسید.

در سال های اول بازیگری با داریوش فرهنگ در گروه تئاتری پیاده آشنا شد که این ارتباط منجر به آشنایی بیشتر و در نهایت ازدواج در سال 1347 شد.

این زوج صاحب دختری بنام توکا نیز شدند اما بعد از سال ها زندگی بدلیل تصمیم به مهاجرت در سال 1366 از همسرش جدا شدند.

توکا فرهنگ متولد 1355 در تهران دختر داریوش فرهنگ است .توکا اکنون در سوئد زندگی میکند و گرافیست است و در مطبوعات کارهای گرافیکی میکند و کارش را هم خیلی دوست دارد میانه مان با هم بسیار خوب است و مرتب با هم در تماس هستیم.

گفته می شود سوسن تسلیمی در سوئد با پیتر میلتسی ازدواج کرده است

سال های آخر حضور در ایران بدلیل وضعیت بد اقتصادی در کارهای هنری ، مشکلات شدید مالی گریبان گیر خودش و داریوش فرهنگ شده بود.

طبق گفته خود آن زمان برای پذیرایی از یک مهمانی خانوادگی مجبور شد گردنبندش را برای اینکه جلوی مهمانشان خجالت زده نشود بفروشد.

در نهایت سال 1364 بعد از بازی در فیلم باشو غریبه کوچک ، زمانی که 36 ساله بود با صد دلار پول به همراه دخترش توکا به سوئد مهاجرت کرد و پس از مدتی سکونت در این کشور و دریافت حقوق بیکاری کم کم به عرصه هنری بازگشت

یکسال بعد از ورود به سوئد در تئاتری بنام آتلیه تئاتر کارم ارسال نامه های دفتر ، نظافت ، فروش بلیت و درست کردن قهوه تا حتی تنظیم نور صحنه بود.

در آن دوره ، شب ها در خانه نمایش”مده آ” را بر اساس ترجمه سوئدی اش تمرین می کردم خودم بازیگر بودم و خودم هم کارگردان ، این کار به من دلگرمی می داد که حس کنم هنوز دارم در زمینه ای که دوست دارم فعالیت می کنم.

استخدام در سوئد
تسلیمی از سال 1999 به چندان اعتبار هنری رسید که جزو هیئت مدیره انیستیتوی فیلم سوئد شد و سپس به استخدام وزارت فرهنگ این کشور درآمد.

شهین تسلیمی و سوسن تسلیمی
در برخی رسانه به اشتباه اعلام کردند که سوسن تسلیمی خواهر شهین تسلیمی است که این موضوع صحت ندارد.

از نسبت این دو بازیگر اطلاعاتی در دست نیست.

کارگردانی در خارج از کشور
او اولین فیلمی که کارگردانی کرد فیلم «حادثه قریب الوقوع» بود که در جشنواره فیلم گوتنبرگ به عنوان فیلم افتتاحیه به نمایش درآمد و بعد از آن بیشتر به کارگردانی پرداخت. او سه فیلم سریالی برای تلویزیون سوئد کارگردانی کرد که یکی از آن ها که فیلم یک ساعته ای به نام «عشق ، عشق ، عشق» که در مورد زندگی یک مادر و دختر سوئدی است بسیار مورد استقبال مردم قرار گرفت. سپس فیلم چهار ساعته «بازداشتگاه» را کارگردانی کرد. وی همچنین در طول این مدت علاوه بر کارگردانی فیلم چندین نمایش نامه تئاتر را نیز کارگردانی کرد که «مدیرعامل» از جدیدترین کارهای او در زمینه تئاتر است.

سانسور
تسلیمی در مصاحبه با BBC گفت که در فیلم باشو غریبه کوچک مجبور بوده طوری بدود که بدن او زیاد تکان نخورد و گرنه فیلم دچار سانسور می
شد.

سوسن تسلیمی در فیلم باشو غریبه ای کوچک
جوایز و سبک
او در سال 2002 جایزه شخصیت ممتاز فرهنگی و هنری کشور سوئد را گرفت. از او به عنوان یکی از برترین بازیگران زن تاریخ سینمای ایران که دارای سبک بازیگری خاص است ، نام برده می شود.

شغل فعلی در سوئد
من در حال حاضر در سوئد جز هیئت 11 نفره مشاورین وزارت فرهنگ در بخش تئاتر هستم که بودجه تئاترها را تصویب می کنیم.

تمام گروه های تئاتری در این کشور هر ساله از دولت کمک مالی بلاعوض می گیرند که بتوانند تئاتر را بگردانند و حقوق گروهشان را بپردازند.

سینمای کپی کار ایران
برای هنرمندان ایرانی در عرصه تئاتر این فرصت وجود ندارد که کارهای دیگر کشورها را ببیند و در جریانات جدید تئاتر دنیا قرار گیرد.

این مسئله در مورد سینما و فیلم وجود ندارد و کپی بیشتر فیلم های خوبی که در دنیا ساخته می شوند ، در ایران وجود دارد بنابراین سینمای ایران رشد می کند.

اسطوره مهر
کتابی با عنوان اسطوره مهر درباره زندگی و آثار او به کوشش بی تا ملکوتی توسط نشر ثالث به چاپ رسیده و همچنین کتاب گفتگویی با او درباره زندگی و آثارش تحت عنوان «سوسن تسلیمی در گفتگویی بلند با محمد عبدی» در لندن و سپس توسط نشر بیدگل در ایران به چاپ رسیده است.

مدیون بهرام بیضایی
من هر دانشی که از بازیگری در سینما کسب کرده ام ، از بیضایی می دانم. او لازم می دانست که من همه چیز را بدانم و آنها را در جریان کار به من یاد می داد…

بازگشت به سینما
سوسن تسلیمی پس از سالها دوری از سینما در سال 2022 در نقشی کوتاه در فیلم «خرچنگ سیاه» محصول کشور سوئد به ایفای نقش پرداخت. فیلم خرچنگ سیاه در دنیایی پسا آخرالزمانی اتفاق می افتد و شش سرباز وظیفه دارند در ماموریتی مخفی ، بسته ای مرموز را به آنسوی مجمع الجزایری یخ زده انتقال دهند.

جایزه ای برای بازی در نمایش «قربانی»
1995 سلستینا (ریکس تیاترین ، 1995)
1999 جایزه بهترین بازیگر سال از طرف آکادمی سوئد برای نمایش «مده آ».

تئاتر
1370 مده آ (بعلاوه نویسنده ، کارگردان)
مرگ یزدگرد (بهرام بیضایی)
زیرزمین
دایره گچی قفقازی (برتولت برشت)
زنده به گور (صادق هدایت)
خواهر من باغی است با حصار (تنسی ویلیامز)
پیرمرد مضحک (تادئوش روژه ویچ)
خلوت خفتگان (پیتر گیل)
سواری درآمد… (مهین تجدد)
داستانی نه تازه (مهدی هاشمی)
عروسی خون (فدریکو گارسیا لورکا)
کالیگولا (آلبر کامو)
انسان و حیوان و تقوا (لوئیجی پیراندلو)
ایولف کوچک (هنریک ایبسن)
نامه هایی از من به خانواده ام (رضا قاسمی)
ترس و نکبت رایش سوم (برتولت برشت)
باغ آلبالو (آنتون چخوف)
شهر کوچک ما (تورنتون وایلدر)
%%%%% بزرگوار (ژان پل سارتر)
وای بر مغلوب (غلامحسین ساعدی)
با خشم به یادآور (جان آزبرن)
امشب از خود می سازیم (لوئیجی پیراندلو)
چشم اندازی از پل (آرتور میلر)

تلویزیونی
1350، %%%%% بزرگوار (نویسنده : ژان پل سارتر)
1352، حلقه جادو ، کودک و نوجوان
1363، سربداران (کارگردان : محمدعلی نجفی)

کاربران در حال مشاهده این موضوع (مجموع: 1, کاربران: 0, مهمان‌ها: 1)

بالا پایین