. . .

بیوگرافی امیر اقایی

تالار بازیگران و عوامل سینما

Leilii

مدیرتالاربیوگرافی
پرسنل مدیریت
مدیر
مدیر
تالارمونوگرافی‌وبیوگرافی
شناسه کاربر
4811
تاریخ ثبت‌نام
2023-04-15
آخرین بازدید
موضوعات
168
پسندها
425
امتیازها
303

امیر آقایی متولد ۱۰ مرداد ۱۳۴۹ در ارومیه بازیگر ، نقاش و عکاس درجه یک است

فارغ التحصیل لیسانس رشته کارگردانی می باشد که از تئاتر شروع کرد و با سینما دیده شد تا اینکه با تلویزیون به شهرت رسید و حالا نویسندگی هم می کند

از ارومیه تا تهران
تنها یک خواهر دارد و پدرش سال ۱۳۵۸ در ۹ سالگی او در یک سانحه رانندگی فوت کرد ، گذشت تا اینکه به همراه خانواده به محله گلشن تهران نقل مکان کردند

او حالا کنار زبان مادری اش (ت,رکی) به زبان استانبولی هم مسلط است

شروع با نوشتن
در تهران به مدرسه شبانه روزی رفت تا روزها بتواند در یک کارخانه تراشکاری نان آور خانه باشد و در کنار آن با حمایت دایی اش «محمود آیدین» شروع به نوشتن کرد

کلاس بازیگری و تئاتر
اواخر دبیرستان در مسیر محل کارش بیلبورد کلاس های آزادی بازیگری او را به آموزشگاه بازیگری کشاند و زیر نظر احمد آقالو و خسرو دهقان دوره های بازیگری را دید

از آنجا تئاتر را شروع کرد تا اینکه سال ۷۴ وقتی ۲۵ ساله بود بعنوان سیاهی لشگر در فیلم «ضیافت» مسعود کیمیایی حضور داشت و در ادامه سال ۱۳۷۵ با گروه تئاتر آزیتا حاجیان مسیر هنری اش حرفه ای و جدی تر شد

در جلوی دوربین
در سال ۱۳۷۹ وقتی ۳۰ ساله بود از تئاتر به ابراهیم حاتمی کیا معرفی شد که به این ترتیب با سریال «خاک سرخ» اولین تجربه بازی در جلوی دوربین را بدست آورد

سینما و شهرت
سال ۱۳۸۰ حرفه ای با فیلم «ارتفاع پست» وارد سینما شد تا اینکه سال ۱۳۸۴ با سریال «اولین شب آرامش» چهره اش در شبکه سه به شهرت رسید

تجربه عکاسی و کتاب
علاقه خاصی به عکاسی دارد و در این رابطه می گوید: در گذشته همراه با مهدی پاکدل برای عکاسی بسیار سفر می کردیم و در هوای گرگ و میش قدم میزدیم و در سکوت عکاسی میکردیم

آقای بازیگر کنار عکاسی اولین مجموعه شعر خود بنام بیدها در باد را سال ۱۳۸۹ توسط انتشارات حوض نقره منتشر کرد

ازدواج
هیچ وقت به خواستگاری نرفته ام و هنوز به صورت جدی به ازدواج فکر نمی کنم با اینکه ازدواج اتفاق مهمی است و یک روز باید به آن فکر کنم

اهل سفر و موبایل
بسیار اهل سفر کردن است و برایش به مقصد رسیدن مفهومی ندارد ، مسیر سفر است که برایش مهم است و معتقد است که اولین جذابیت سفر اینست که موبایل را خاموش کنی و ارتباطت با تمام دنیا قطع شود

می گوید اولین نشانه های عرفان در هزاره سوم ، نداشتن موبایل است

تنهایی
اصولا آدم معاشرتی نیست، هر چند دوستان زیادی دارد اما تنها در همین حد که آنها را ببیند و برای تفریح کنارشان باشد ولی دوست واقعی نداشته است

ایده لوژی عجیب
او برای خود قوانینی دارد که هیچ جا نوشته نشده است ، مثلا ربا به هر شکلش برایش حرام است حتی سودی که دولت برای بانک ها در نظر گرفته است

یا مثلا امکان ندارد نقشی را بپذیرد که قبل از او به شخص دیگری پیشنهاد شده و آن آدم به هر دلیلی شرایطش برای ایفای آن مهیا نشده است

چون معتقد است درباره چیزی که متعلق به او نیست حتی نباید فکر کند

رویای نوبل
رویای من نوبل بود، خیلی غم انگیز است آدم از پشت کوه با رویای نوبل بیاید بعد دغدغه اش بشود سیمرغ بلورین !

نمی خواهم بگویم دغدغه ام سیمرغ بلورین است چون واقعا اینگونه نیست منظورم این است که حتما اتفاق بدی افتاده که اینقدر پیمانه هایمان کوچک شده است

انصراف از پایان نامه
آقایی بعد از عقد قرارداد با فیلم سیاسی «پایان نامه» که در مورد حوادث بعد از انتخابات ۸۸ بود ترجیح داد با پرداخت جریمه ۱۷۰ میلیونی قید حضور در آنرا بزند

البته این بازی نکردن صرفا به پرداخت جریمه تمام نشد و مدتی ممنوع الکار هم بود

سیمرغ بلورین
این هنرمند در سال ۱۳۹۸ وقتی ۴۹ ساله بود برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای فیلم «شنای پروانه» از جشنواره فیلم فجر شد

بازی در سریال حریم سلطان
در تمام این سال ها پیشنهادات زیادی از ترکیه داشتم و نمی پذیرفتم تا اینکه یک سریال بی نظیر تاریخی بنام «حریم سلطان» پیشنهاد شد که قبول کردم

بسیار سر قرارداد اذیتشان کردم چون می خواستم بعد از آن به ایران بازگردم

قرارداد بستم ، تست لباس و گریم رو رفتیم و چند روز هم فیلمبرداری شد اما یک روز از ایران زنگ زدند و گفتند برگردم ، گفتم یعنی چه ؟ گفتند صلاح نیست برگرد

نویسندگی و ترجمه کتاب
در دولت خاتمی کتاب های من چاپ می شد اما در دولت بعدی (احمدی نژاد) کتاب هایم تجدید چاپ نشد ، به صراحت می گویم از کتاب هایم ارتزاق نکردم

کتاب دغدغه شخصی ام است ، نمی توانم که ننویسم ولی خوب مشکلات سد راهمان است

فیلم سینمایی
● بی مادر – ۱۴۰۰

● خط نجات – ۱۴۰۰

● شبگرد – ۱۴۰۰

● خائن کشی – ۱۴۰۰

● شب، داخلی، دیوار – ۱۳۹۹

● شنای پروانه – ۱۳۹۸

● سم پاشی – ۱۳۹۸

● گواهی امضاء – ۱۳۹۸

● دیدن این فیلم جرم است! – ۱۳۹۷

● مردی بدون سایه – ۱۳۹۷