. . .

بیوگرافی محسن نامجو

تالار خوانندگان

Leilii

مدیرتالاربیوگرافی
پرسنل مدیریت
مدیر
مدیر
تالارمونوگرافی‌وبیوگرافی
شناسه کاربر
4811
تاریخ ثبت‌نام
2023-04-15
آخرین بازدید
موضوعات
169
پسندها
426
امتیازها
303

محسن نامجو متولد 14 اسفند 1354 در تربت جام آهنگساز ، خواننده ، نوازنده سه تار ، گیتار ، و ترانه سرای ایرانی است.

دانشجوی انصرافی رشته موسیقی دانشگاه تهران در سال 76 است. او هم اکنون در نیویورک زندگی می کند.

دوره های موسیقی
محسن نامجو آموزش موسیقی را از نوجوانی با نت خوانی و آواز آغاز کرد و سپس ردیف موسیقی ایرانی را ابتدا نزد رضا شاکری و سپس نصرالله ناصح پور آموخت.وی در 17 سالگی نواختن سه تار را نزد فرامرز شکرخواه فرا گرفت.

نامجو پس از دوران دبیرستان در رشته موسیقی در دانشکده هنرهای زیبا پذیرفته شد ولی پس از مدتی ، در بهمن 76 به دلیل عدم رضایت از روشهای غیرخلاق تدریس دانشگاه را رها کرد.

خدمت سربازی
یک مدتی بعد از ترک دانشگاه دستیار استاد محمدرضا درویشی بودم.

توی یکی دو تا فیلم ، مثل تخته سیاه سمیرا مخملباف در سال 78، نوازندگی کردم و یک تکه هایی خواندم. تازه وارد دنیای حرفه ای شده بودم سال 79 بود که رفتم سربازی آن جا دوره استراحت ذهنی من بود و با موسیقی راک و بلوز آشنا شدم.

توی خدمت با دوستان فعال در سبک راک و بلور آشنا شدیم.

یعنی همشهری هام بودند بعد از خدمت که برگشتم ، با هم بودیم. یک گروه راک تشکیل دادیم به اسم گروه ماد ، کنسرت دادیم و کلا وارد تجربه کاری شدیم.

محسن نامجو با بهار سبزواری نقاش ازدواج کرده است.

همسرش بهار سبزواری نقاش و متولد 1359 و دانش آموخته هنرهای تجسمی در دانشگاه پاریس است .

در موسیقی های او گوشه هایی از سبک های راک ، سنتی ، بلوز ، جاز و محلی به گوش می رسد. شعرهای مولوی ، حافظ ، نیما یوشیج ، خواجوی کرمانی ، و جامی گرفته تا شاملو و براهنی در آثار او جای گرفته اند که گاهی عباراتی کوچه بازاری در میان ابیات آن ها اضافه شده است

تلفیق از نظر من اپیدمی زمانه است. تلفیق موسیقایی دو شکل دارد ، یکی تلفیق ابزار است ، مثلا قرار دادن گیتار در برابر سه تار که چیز جدیدی نیست؛ و دیگری تلفیق گام که تا به حال کمتر در موسیقی ایران به آن پرداخته شده ، مثلا کافیست که دو نت از دستگاه شور حذف شود تا به گام بلوز برسیم.

اولین آلبوم رسمی محسن نامجو با عنوان ترنج در سال 1386 از سوی مرکز موسیقی حوزه هنری منتشر و توسط موسسه آوای باربد توزیع عمومی شد.

چند ماه بعد او برای همیشه از ایران خارج شد و به نیویورک رفت.

دین و مذهب
محسن نامجو در برنامه تماشا در تلویزیون فارسی بی بی سی ، خود را بی دین خواند.

محسن نامجو برای چند فیلم هم موسیقی متن ساخته که از آن جمله می توان به “برای آمدنت دعا می کنم” ، “حفره” ، “اقوام” ، “کنتراست” ، “در سه ثانیه اتفاق افتاد” ، “مرگ مرگ” و … اشاره کرد.

سامان سالور ، مستند ساز ایرانی نیز از فعالیت های نامجو فیلم مستندی به نام آرامش با دیازپام ده ساخته است.

نامجو به همراه رضا عطاران تیتراژ آغازین سریال ترش و شیرین در سال 86 را که نوروز از تلویزیون ایران پخش می شد ، اجرا کرد اما نام و صدای او از تیتراژ سریال چهارخونه سروش صحت حذف شد.

نامجو با خواندن آیه هایی از سوره شمس باعث ایجاد حساسیت هایی شد.

برخی از محکومیت نامجو از سوی دادگاه عمومی تهران به پنج سال حبس تعزیری به خاطر توهین به مقدسات ، اجرای تمسخرآمیز آیات قرآن و بی حرمتی به کتاب مقدس مسلمانان خبر دادند.

در سالهای 1399 و 1400 اتهام های ت×جـ×ـا×و×ز× و آزار ج×ن×س×ی در شبکه های اجتماعی به محسن نامجو زده شد که در ابتدا او آن اتهام ها را رد کرد.

اما در اواخر فروردین 1400، محسن نامجو با انتشار ویدئویی به آزارگری ج×ن×س×ی اقرار کرد و از قربانیان عذرخواهی کرد.

همزمان صدای دیگری از او منتشر شد که در آن محسن نامجو می گفت «چه جوری است یک جنبشی تشکیل شده و یک سال از آن می گذرد ، اما یک اسم آدم حسابی در آن نمی بینم» یا «آقا شما دارید کسی را از کار می اندازید ، که ببخشید با کمال تواضع عرض می کنم ، یک ساعت نفس کشیدنش برابر با شش ماه زندگی هر کدام از شماهاست».

چنین سخنانی با واکنش شدید فعالان حقوق زنان روبرو شد. انتشار این فایل صوتی باعث شد که برخی نامجو را به زن ستیزی متهم کنند.

نام موضوع : محسن نامجو دسته : خوانندگان