. . .

خبر جوایز ادبی ایران

تالار اخبار دنیای نویسندگی
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

Maedeh

مدیر مخبر
پرسنل مدیریت
مدیر
خبرنگار
کاربر نقره‌ای
کاربر ثابت
نام هنری
Maiy
مدیر
مخبر
شناسه کاربر
91
تاریخ ثبت‌نام
2020-10-14
آخرین بازدید
موضوعات
442
راه‌حل‌ها
2
پسندها
6,373
امتیازها
463

با سلامی دیگر بازگشتم خدمت شما پیگیرانِ اخبار رمانیک:akh-joon:
خب بزارین جریانو از اولش براتون تعریف کنم...
بنده که مدیر تالار خبر و جیگر شما باشم، گشتم و گشتم و گشتم... از کلی اقیانوس و دریا گذشتم و به سرزمین گوگل رجوع کردم تا خبری بیابم:hey-you2:

اما متاسفانه تاریخ انقضای هرچی خبر پیدا می کردم، گذشته بودن.😐🤦‍♀️
منم تصمیم گرفتم با استفاده از ذهن مبتکرم، خودم خبر اختراع کنم😎😌
بله بله؛ نیازی به تعریف بیش از حد نیست. خودم میدونم که چقدر عالیم🤝
کلی فکر کردم و تهش با خودم گفتم: من به عنوان شخصی که بیش از ۶ ساله توی زمینه ی ادبیات فعالیت میکنم، چرا هیچی راجب جایزه و افتخارات کشورم در این باره نمد؟😐💔

خلاصه که نشستم و تالار رو گردگیری و آنالیز (اوهوع؛ چه ادبی شدم از بس دنبال جوایز ادبی گشتم) کردم و فهمیدم هیچ خبری از جوایز معتبر ایرانی در زمینه ی ادبی نداریم.:piiish:
پس...
آستین بالا زدم و کمر به همت بستم و پس از تلاش فراوان، تونستم چند تا جایزه ی مناسب انگشت شمار پیدا کنم.:naziiii:
راستش جوایز ادبی در ایران درسته که مثل فرانسه که سالی ۷۰۰ تا جایزه ی ادبی اهدا میکنه، زیاد و خیلی مشهور نیست ولی خب بازم: خدایا مرسی لاقل بابت این چندتا جایزه🤲
از قدیم، بزرگواری که بنده باشم؛ می فرمایم: کم بِه از هیچی...:gang-bala:
حالا بریم و چند تا رو باهم بخونیم، شاید فردا پس فردا خدا قسمت مون کرد از اینا:haj-khanomi:
موقع جمع آوری اطلاعات؛ اولین جمله ای که اومد بالا این بود: جوایز ادبی اغلب با هدف تشویق و تقدیر از پدیدآورندگان و نیز ترویج و در دسترس قرار دادن کتاب‌ها برای مخاطبان برگزار می‌شود...:yesssss:

حالا این یعنی چی؟ یعنی جوایز فقط مختص نویسنده ها نیست و شامل دست اندر کاران انتشار کتاب هم میشه.:tafalod:
یعنی ویراستار و انتشاراتی و...
جوایز اکثرا شامل لوح تقدیر و مبلغ ناچیزی مانیه:eshg-atish:
کشور ما این جوایز رو بیشتر در نیمه دوم سال و در دهه بزرگداشت انقلاب اسلامی اهدا میکنه و میشه گفت که توی ایران جوایز ادبی از سابقه و تنوع زیادی برخوردار نیستن.:jaroo-keshi:

برخی از معتبر ترین جوایز روز ایران عبارتند از::jigili:

۱.جایزه کتاب سال
۲.جایزه ادبی پروین اعتصامی
۳.جایزه جلال آل احمد
۴.جایزه قلم زرین

از دیگر جوایز ادبی ایران که تا سال گذشته همچنان به فعالیت خود ادامه دادن عبارتند از:
:manikor-pedikor-konam:
جایزه ادبی یوسف
جایزه کتاب سال دفاع مقدس
جایزه کتاب سال شعر جوان (قیصر امین‌پور)
جایزه ادبی آوانگارد
جایزه ادبی مولوی
جایزه ادبی «کومش»
جایزه ادبی سلمان هراتی
جایزه ادبی صادق هدایت
جایزه ادبی گام اول
جایزه ادبی خلیج فارس
جایزه ادبی «واو»

حالا بذارین چندتا از اون جوایز ادبی شناخته شده ای که هر کدام به دلایلی کنسل شده و به فعالیت خودشون پایان دادن رو هم بگم:
:lala-lala:
جایزه ادبی هوشنگ گلشیری، جایزه نویسندگان و منتقدان مطبوعات، روزی روزگاری ، جایزه ادبی مهرگان، جایزه ادبی یلدا، جایزه شهر کتاب، جایزه مهرگان و جایزه ادبی هفت اقلیم.

جایزه‌ها صرف‌نظر از دولتی یا خصوصی‌بودن شون باید در درجه‌ی اول برای نویسنده و جامعه ادبی اعتبار کسب کنن و هرچه کمیت و کیفیت برگزاری این جوایز در کشور بیشتر و بهینه تر بشه، بازار ادبیات و کتاب در جامعه گرم تر و پربار تر میشه.:konkori::icon12:

خبرنگار و مخبر: @Maedeh

• گل رز
واکنش‌ها[ی پسندها]: 1 user
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.