. . .

معرفی 6 ترفند کاربردی برای مطالعه مفهومی

تالار تحصیل و دانشگاه

Sonay =)

مدیر تحصیل و دانشگاه
پرسنل مدیریت
مقام‌دار آزمایشی
مدیر
ویراستار
نام هنری
Sonay
مدیر
مدیر تالار تحصیل و دانشگاه
شناسه کاربر
6749
تاریخ ثبت‌نام
2023-09-23
موضوعات
165
پسندها
547
امتیازها
303

بعضی از دانش آموزان با وجود این که ساعت مطالعه ی بالا دارند ، نتیجه دلخواه خود راکسب نمی کنند و ازین موضوع نگران هستند .

دراین مطلب می خواهیم راهکاری را بیان کنیم که تجربه بسیاری از افراد رتبه برتر است ، کسانی که با این ترفند نتیجه گرفته اند.

1- مرورهای حیاتی

دو نوع مرور را من معرفی میکنم که بسیار مهم هستند و بازدهی مطالعه را چندین برابر می کنند :

الف- مرور بعد از مطالعه هر درس .

بعد ازین که هردرس را خواندید ، به ویژه دروسی که مطالب حفظی آن ها زیاد است و ممکن است فراموش شود، یک دور مطالب خوانده شده را مرور کنید تا مطالب در ذهنتان تثبیت شود .

به یاد داشته باشید در این نوع مرور لازم نیست حساسیات زیادی به خرج دهید .

بنابراین مطالب را به صورت روزنامه وار مرورکنید ، چرا که یک بار مطالب را به صورت دقیق خوانده اید و هدف شما تثبیت و یادآوری آن ها است.

ب- مرور شبانه

در این شیوه از مرور ، ساعات پایانی هر روز را برای مرور مطالبی قرار می دهیم که همان روز خوانده ایم .

از فواید مهم این نوع از مرور ، این است که از شما وقت چندانی نمی گیرد و در مقابل بازدهی بسیار بالایی به ویژه در بلند مدت دارد .

می توانیدآخر هر روز یک تایمی را در برنامه تان قرار دهید که درآن دروسی را که همان روز مطالعه کرده اید، مرور کنید.

2-حافظه تصویری

قبل از خواندن یک صفحه از کتاب یا جزوه آن را کامل با چشم بررسی کنید و سعی کنید ارتباط بین متن و تصاویر موجود در کتاب را مشخص کنید تا آن ها کاملا در ذهن ماندگار شوند .

این ترفند در دروس مختلف به ویژه دروسی ازقبیل روانشناسی و جامعه شناسی بسیار کاربردی و مفید است .

3-طراحی سوال

هنگام خواندن دروس ، خود را جای طراح قرار دهید و این سوال را از خود بپرسید :

اگر من جای طراح بودم از کدام بخش سوال طرح می کردم؟؟

این ترفند باعث می شود که خود به خود به تمام مطالب و نکات ریز دروس تسلط یابید و تله ها و دام های تستی را بشناسید .

با این روش مطالعه شما هدفمند خواهد شد و نیز از حالت خسته کنندگی و یک نواختی خارج خواهد شد.

4-تست آموزشی

سعی کنید بعد از مطالعه تان ، نیم نگاهی به تست های همان درس داشته باشید .

چرا که بعد مواجهه با تست ها است که دانش آموز با نقاط ضعف خودآشنا می شود و در جهت تقویت آن ها گام بر میدارد.

5-اگر در پایه مشگل دارید ، ترکیبی بخوانید.

اگر قصد خواندن مبحثی را دارید و آن مبحث ، در یکی ازپایه های دیگر نیز وجود دارد ، آن مبحث را ترکیبی بخوانید .

مثلا میخواهید مبحث مثلثات پایه دوازدهم را بخوانید اگر در مثلثات پایه مشگل دارید ، اول پایه را بخوانید.

6- مارک دار کردن تست ها

وقتی که تست می زنید سعی کنید تست هایی را که نکات مهمی دارند و یا نتوانسته اید در دور اول آن ها را پاسخ دهید و یا این که احساس میکنید تست های چالشی ای هستند ، آن ها را ستاره دار کنید و علامتی کنار آن بزنید تا وقتی که دوباره قصد مرور همان دروس را داشتید روی این تست های علامت دار بیشتر تمرکز کنید .

موفق باشید