. . .

تمام شده نقد و تعیین سطح دلنوشته من می‌نویسم | پانیک315

تالار نقد شعر و دلنوشته‌ها
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

Miss Nili

مدیریت ارشد
پرسنل مدیریت
معاون
رمانیکی‌نویس
نام هنری
ماهِ نیلگون
انتشاریافته‌ها
4
شناسه کاربر
277
تاریخ ثبت‌نام
2021-01-07
آخرین بازدید
موضوعات
375
راه‌حل‌ها
74
پسندها
32,032
امتیازها
837

نام دلنوشته: من می نویسم

دل‌نویس: پانیک۳۱۵
@پانیک 315

منتقد: @Nilo.ofar_ N

ژانر: اجتماعی

مقدمه:
من برای آسمان نوشتم

اما تو برای زمین بنویس

آسمان ستاره ها را دارد

اما زمین این روزها خیلی تنهاست

• لایک
واکنش‌ها[ی پسندها]: 1 user
راه‌حل
به نام خدا

نقد دلنوشته‌ی من می‌نویسم

نویسنده: @پانیک 315

منتقد: @Nili _ N

عنوان :
با توجه به این‌که مخاطب از روی اسم دلنوشته و یا اثر تصمیم به خوانش می‌گیرد، پس نقش خیلی مهم و تاثیر گذاری را ایفا می‌کند. دلنوشته‌ی من می‌نویسم اسمی جمله وار است و متشکل از دو کلمه‌ی من و می‌نویسم. به شکل کلی برای چنین اثری بهتر می‌بود که نام بهتری انتخاب می‌شد، نامی که متشکل از آرایه‌های ادبی، و جذابیت های ظاهری و عمیق است.
برای انتخاب نام دلنوشته بهتر است در فرهنگ لغت به دنبال اسامی مشابه بگردید و نام بهتری را برای اثرتان انتخاب نمایید تا فضای دلنوشته را بهتر به خواننده القا نمایید.

ژانر:
ژانر اثر اجتماعی نوشته شده است.
به شکل کلی می‌توان گفت این ژانر برای این اثر متناسب است؛ اما برای بیان منظور خود بهتر می‌بود که ژانر تراژدی نیز به...​

Miss Nili

مدیریت ارشد
پرسنل مدیریت
معاون
رمانیکی‌نویس
نام هنری
ماهِ نیلگون
انتشاریافته‌ها
4
شناسه کاربر
277
تاریخ ثبت‌نام
2021-01-07
آخرین بازدید
موضوعات
375
راه‌حل‌ها
74
پسندها
32,032
امتیازها
837

به نام خدا

نقد دلنوشته‌ی من می‌نویسم

نویسنده: @پانیک 315

منتقد: @Nili _ N

عنوان :
با توجه به این‌که مخاطب از روی اسم دلنوشته و یا اثر تصمیم به خوانش می‌گیرد، پس نقش خیلی مهم و تاثیر گذاری را ایفا می‌کند. دلنوشته‌ی من می‌نویسم اسمی جمله وار است و متشکل از دو کلمه‌ی من و می‌نویسم. به شکل کلی برای چنین اثری بهتر می‌بود که نام بهتری انتخاب می‌شد، نامی که متشکل از آرایه‌های ادبی، و جذابیت های ظاهری و عمیق است.
برای انتخاب نام دلنوشته بهتر است در فرهنگ لغت به دنبال اسامی مشابه بگردید و نام بهتری را برای اثرتان انتخاب نمایید تا فضای دلنوشته را بهتر به خواننده القا نمایید.

ژانر:
ژانر اثر اجتماعی نوشته شده است.
به شکل کلی می‌توان گفت این ژانر برای این اثر متناسب است؛ اما برای بیان منظور خود بهتر می‌بود که ژانر تراژدی نیز به ژانر اصلی اثر نیز اضافه می‌شد.
در اکثر پارت‌ها فضا و حال و هوای غم و شکایت نویسنده و علاقه‌ای که به قلم و دنیای نویسندگی دارد به چشم می‌خورد. پس بهتر است که ژانر تراژدی را نیز لحاظ کنید.

مقدمه:
مقدمه را شاید بتوان اوج دلنوشته‌ی شما در نظر گرفت؛ اما بهتر بود کمی طولانی‌تر نوشته می‌شد. در مقدمه استفاده‌ی زیبایی از آرایه‌ی جان بخشی و حسن تعلیل به چشم می‌خورد که مقدمه را چشم‌نواز و زیبا جلوه‌ می‌دهد.

جلد:
جلد رویت شد و کاملاً با فضای دلنوشته هماهنگی دارد.

سیر:
دلنوشته سیر مناسبی داشت و از این نظر ایرادی دیده نشد.

اندازه پارت:
در اثر شما در این قسمت ایراد بزرگی به چشم می‌خورد. پارت‌های ارسال شده بسیار کوتاه هستند و تا خواننده با متن ارتباط می‌گیرد به انتها می‌رسد. در دلنوشته بهتر است کمی پارت‌های طولانی‌تری نوشته شود تا ارتباط خواننده با متن بهتر اتفاق بیوفتد.

زاویه دید:

زاویه‌ی دید در تمام اثر اول شخص بود، و نویسنده تمام اثر را از زبان خودش و با موضوع دلبستگی و آرامشی که از نوشتن به دست می‌آورد پیش می‌برد. در این قسمت نیز مشکلی یافت نشد و همه چیز رعایت شده بود.

نثر دلنوشته:
نثر دلنوشته فضایی ادبی داشت. اما در برخی جاها از کلمات ساده و عامیانه استفاده شده بود. در فضای دلنوشته بهتر است که جملات را به سادگی بیان نکنیم و از آرایه‌های ادبی و فضایی زیباشناسی استفاده نماییم. در اثر شما متاسفانه در قسمت آرایه‌های ادبی جز در قسمت مقدمه آرایه‌ی چندانی دیده نشد و جملات به شکل ساده در کنار هم آورده شده‌اند. بهتر است با بازبینی متن از کلمات و جملات بهتری استفاده شود. به طور مثال در این قسمت:

× مینویسم تاجای غرغردرگوش این وآن برروی کاغذغرغرکنم.
+ می‌نویسم تا به جای انباشته شدن غم‌های جامانده در بطن دل آن‌ها را جاری کنم تا شاید کاغذ بتواند بار دلتنگی و خستگی وجودم را به دوش بکشد.

× می نویسم تابفهمم وقتی افکارم به کلمات تبدیل میشوند چه ریخت مسخره ای میگیرند.
+ می‌نویسم تا از جاری شدن افکار خسته‌ام در کالبد بی‌جان کلمات آگاه شوم.

محتوا:
همان طور که قبل اشاره شد، محتوای متن درباره‌ی علت نویسندگی شخص نویسنده است. که چرا و به چه علت قلم بر دست گرفته و از روزها و لحظاتی که با نوشتن برای خودش خلق می‌کند، به مخاطب آگاهی می‌دهد. از احساس ناب نوشتن و آرامش نشعت گرفته از درد و دل با کاغذ و قلم می‌گوید و گاهی مخاطب را هم به نوشتن تشویق و ترغیب می‌کند.
اما همانطور که گفته شد برای بیان تمام این‌ها زبان ساده‌ای را در برگرفته و منتقد توصیه می‌کند جملات را ویرایش نماید و از آرایه‌ها و جملات زیبا و پربارتری استفاده نماید.

حالت کلی:
در کل دلنوشته فضای قابل قبول و خوبی داشت.

به نویسنده خسته نباشید می‌گم.
به اثرتون تگ برنزی تعلق می‌گیره.

• گل رز
واکنش‌ها[ی پسندها]: 1 users
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.