. . .

تمام شده نقد و تعیین سطح دلنوشته‌ی بگذار نباشم... | mahdie

تالار نقد شعر و دلنوشته‌ها
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

~Romaysa_paX~

رمانیکی حامی
رمانیکی
شناسه کاربر
21
تاریخ ثبت‌نام
2020-09-26
موضوعات
99
راه‌حل‌ها
8
پسندها
5,555
امتیازها
353

~به نام خداوند احساس پاک، خداوند شمس و مه‌تابناک~

سلام به شما نویسنده‌ی عزیز!

نقد دلنوشته‌ی بگذار نباشم... توسط منتقدان، در این تاپیک قرار خواهد گرفت.
نقد امری زمان‌بر، است. پس لطفا تا زمان تحویل نقدنامه صبور باشید.
نویسنده: @Mahdie
منتقد: @~Romaysa_paX~
زمان شروع: 1399/11/2 در ساعت 5:20
زمان تحویل: 1399/11/5 در ساعت 12 شب​

آخرین ویرایش توسط مدیر:
  • لایک
واکنش‌ها[ی پسندها]: 1 users
راه‌حل
سلام خدمت نویسنده‌ی عزیز!

نقد دلنوشته‌ی بگذار نباشم؛ از شما بابت تاخیر در نقد عذرخواهی می‌کنم و متشکرم از شکیبایی شما!

عنوان دلنوشته:
نویسنده‌ی عزیز عنوان شما از چند نظر بررسی میشود. عنوان " بگذار نباشم" عنوانی عاشقانه؛ درام و تا حدودی غمگین است؛ این عنوانی که شما برای دلنوشته‌تان انتخاب کرده‌اید همخوانی و ارتباط زیادی با دلنوشته ندارد؛ اما از زیبایی و گیرایی زیادی برخوردار است که این به تنهایی کافی نیست چون مهمترین اصل در نقد عنوان یک دلنوشته همخوانی آن با محتوای دلنوشته است.
عناوین پیشنهادی بنده به شما:
1-دلم خسته شد!
2-وامانده‎‌ام
3-پر از احساس تلخم

مقدمه‌ی دلنوشته:

مقدمه‌ی دلنوشته‌ی شما بیشتر از حالتی عاشقانه؛ حالتی اجتماعی به خود گرفته بود و این در حالی است که محتوای دلنوشته‌ی شما بیشتر عاشقانه، غمگین و درام است. مقدمه‌...

~Romaysa_paX~

رمانیکی حامی
رمانیکی
شناسه کاربر
21
تاریخ ثبت‌نام
2020-09-26
موضوعات
99
راه‌حل‌ها
8
پسندها
5,555
امتیازها
353

نقد دلنوشته‌ی بگذار نباشم؛ از شما بابت تاخیر در نقد عذرخواهی می‌کنم و متشکرم از شکیبایی شما!

عنوان دلنوشته:
نویسنده‌ی عزیز عنوان شما از چند نظر بررسی میشود. عنوان " بگذار نباشم" عنوانی عاشقانه؛ درام و تا حدودی غمگین است؛ این عنوانی که شما برای دلنوشته‌تان انتخاب کرده‌اید همخوانی و ارتباط زیادی با دلنوشته ندارد؛ اما از زیبایی و گیرایی زیادی برخوردار است که این به تنهایی کافی نیست چون مهمترین اصل در نقد عنوان یک دلنوشته همخوانی آن با محتوای دلنوشته است.
1-دلم خسته شد!
2-وامانده‎‌ام
3-پر از احساس تلخم

مقدمه‌ی دلنوشته:

مقدمه‌ی دلنوشته‌ی شما بیشتر از حالتی عاشقانه؛ حالتی اجتماعی به خود گرفته بود و این در حالی است که محتوای دلنوشته‌ی شما بیشتر عاشقانه، غمگین و درام است. مقدمه‌ زیبا و گیرا بود اما به دلیل مغایرت محتوا با آن، پوئنی منفی به دست آورد و نیازمند تجدید نوشتن آن است. مقدمه‌ی پیشنهادی بنده به شما:

دستم لبریز از حس قلم است و مغزم خالی!
نمی‌دانم؛ من نمی‌دانم از کدامین درد بنویسم، نمی‌دانم از کدامین زجر بنویسم.
از عشقی که ناکام ماند یا از دختری که عمرش به پای احساسش تلف شد؟
از همه‌ی انسان‌های فاقد انسانیت یا از منی که به جمعشان می‌پیوندم؟
نمی‌دانم چه بنویسم اما دستم به قلم رفته و اگر این دریای کلمات را بر دفتر روانه نکنم،
قطعا خفه خواهم شد!

ژانرهای انتخابی:

شما برای دلنوشته‌تان ژانر انتخاب نکردید؛ ژانر هایی که بر اساس محتوای دلنوشته به شما معرفی می‌کنم شامل: درام، غمگین، عاشقانه، است.

جلد دلنوشته:

جلد از چند نظر بررسی میشود؛ همخوانی با محتوا و کیفیت دلنوشته. جلد دلنوشته‌ی شما عکسی دارای کیفیت بالا است و تا حدودی با محتوای دلنوشته همخوانی دارد اما رنگ های انتخابی برای لوگو و فونت های آن دلنشین نیست و روتین و یکنواخت است. عکسی که شما برای دلنوشته انتخاب کرده‌ای همانطور که گفته شد تاا حدودی با محتوا همخوانی دارد اما عکس پیشنهادی بنده به شما که هم زیباتر و گیرا تر است و هم همان عکس پیشنهادی خودتان به طراح است:

ktbp_screenshot_20210118-105515.jpg

اگر روی این عکس افکن سیاه سفید گذاشته شود و کیفیت آن بالا برود؛ و برای فونت های آن از رنگ های گرم استفاده شود همخوانی ای درست و منطقی و صد البته زیبا با محتوای دلنوشته خواهد داشت.

کمیت و کیفیت کاربرد آرایه های ادبی:

محتوای دلنوشته‌ی شما تا حدودی دارای آرایه های ادبی است و می‌توان گفت آرایه هارا به طرز دلنشینی به کار برده‌اید اما به توجه به قلم قوی شما می‌توان سطح آن هارا بالاتر برد.

کسی دیگر نگران اشک هایم نیست!
نگران بغض خفه شده در گلویم؛
نگران تظاهر هایی که خود در آن گم شده‌ام.
کسی دیگر برایش اهمیت ندارد که من هستم یا نه!
بودنم را به معنی زندگی نگذارید.
می‌شود نفس کشید، اما روح نداشت؛
می‌شود زندگی کرد، اما نایی برای حرکت نداشت.
چرا این روز ها کسی حواسش نیست؟.

این قسمت از دلنوشته‌ی شما به شدت! به شدت زیبا و دلنشین بود و کاملا حس حسرت و غم را به خواننده انتقال میداد. آفرین به قلمتون!

محتوای و اندازه‌ی هر پارت از دلنوشته:

محتوای دلنوشته ی شما تا حدودی زیبا و گیرا بودند اما کوتاهی آن ها کمی برای خواننده آزار دهنده است؛ بنده از شما خواستارم که اندازه‌ی محتوای دلنوشته بیشتر شود تا حس و حال نویسنده به خواننده انتقال پیدا کند. کوتاهی پارت های دلنوشته پوئنی منفی است که با کمک هم آن را رفع خواهیم کرد.

سیر دلنوشته:

سیر دلنوشته‌ی شما تا حدودی تند است که این به خاطر کوتاهی پارت های دلنوشته‌تان است؛ اگر این کوتاهی پارت ها رفع شود سیر آن نیز به حالت نرمال برخواهد گشت.

نقد صوری:

دلنوشته‌ی شما از لحاط نگارشی چند ایراد جزئی داشت؛ "ها" در متن از کلمه‌ی قبل از آن جدا نشده بود. این مورد رفع شود.

زاویه دید:

زاویه دید از دید اول شخص نوشته شده بود و مشکلی نداشت.

نثر دلنوشته:

نثر معیار بود و در همه‌ی دلنوشته به زیبایی رعایت شده بود؛ آفرین به قلمتون!

هدف سازی:

پارت های دلنوشته تا حدودی هدفمند بودند و تا حدودی بی هدف! قبلا هم به شما گفته بودم که پارت های آخر دلنوشته کوتاه هستند و همین باعث شد که پارت های دلنوشته‌ی شما تا حدودی بی هدف شوند؛ در صورت رفع کوتاهی پارت های هدف سازی به حالت نرمال برمیگردند البته در صورتی که پارت ها درست و با رعایت تمام نکات نویسندگی نوشته شوند.

موضوع هر پارت:

هر پارت موضوعی جدید داشت که اگر به آن شاخ و برگ هایی اضافه شود اثر بسیار زیبایی خلق میشود.

نکات اخلاقی:
اگر در کنارم بودی، به جای ب×و×س×ه های شبانگاهت ( پارت 12)
فقط یک دل سیر نگاهت می‌کردم.

آغوشت را لحظه‌‌ای برایم نگه دار!
هنوز در گره دستانت احساس آرامش میکنم.
( پارت 13)

این دو مورد لطفا درست شود!

جز این ها موردی برای تذکر وجود نداشت.

امیدوارم از نقدنامه راضی باشید؛ به دلنوشته‌ی شما تگ " گیرا" تعلق گرفت. در صورت درخواست تعویض تگ؛ ایرادات گفته شده رفع شود و مجددا درخواست نقد و بررسی توسط منتقد داده شود. @Mahdie

|تیم منتقدان انجمن رمانیک|

• لایک
  • جذاب

MandiBel

رمانیکی تلاشگر
رمانیکی
شناسه کاربر
263
تاریخ ثبت‌نام
2021-01-03
موضوعات
8
پسندها
1,116
امتیازها
138

عنوان دلنوشته:
1-دلم خسته شد!
2-وامانده‎‌ام
3-پر از احساس تلخم

مقدمه‌ی دلنوشته:

مقدمه‌ی دلنوشته‌ی شما بیشتر از حالتی عاشقانه؛ حالتی اجتماعی به خود گرفته بود و این در حالی است که محتوای دلنوشته‌ی شما بیشتر عاشقانه، غمگین و درام است. مقدمه‌ زیبا و گیرا بود اما به دلیل مغایرت محتوا با آن، پوئنی منفی به دست آورد و نیازمند تجدید نوشتن آن است. مقدمه‌ی پیشنهادی بنده به شما:

دستم لبریز از حس قلم است و مغزم خالی!
نمی‌دانم؛ من نمی‌دانم از کدامین درد بنویسم، نمی‌دانم از کدامین زجر بنویسم.
از عشقی که ناکام ماند یا از دختری که عمرش به پای احساسش تلف شد؟
از همه‌ی انسان‌های فاقد انسانیت یا از منی که به جمعشان می‌پیوندم؟
نمی‌دانم چه بنویسم اما دستم به قلم رفته و اگر این دریای کلمات را بر دفتر روانه نکنم،
قطعا خفه خواهم شد!

ژانرهای انتخابی:

شما برای دلنوشته‌تان ژانر انتخاب نکردید؛ ژانر هایی که بر اساس محتوای دلنوشته به شما معرفی می‌کنم شامل: درام، غمگین، عاشقانه، است.

جلد دلنوشته:

جلد از چند نظر بررسی میشود؛ همخوانی با محتوا و کیفیت دلنوشته. جلد دلنوشته‌ی شما عکسی دارای کیفیت بالا است و تا حدودی با محتوای دلنوشته همخوانی دارد اما رنگ های انتخابی برای لوگو و فونت های آن دلنشین نیست و روتین و یکنواخت است. عکسی که شما برای دلنوشته انتخاب کرده‌ای همانطور که گفته شد تاا حدودی با محتوا همخوانی دارد اما عکس پیشنهادی بنده به شما که هم زیباتر و گیرا تر است و هم همان عکس پیشنهادی خودتان به طراح است:

ktbp_screenshot_20210118-105515.jpg

اگر روی این عکس افکن سیاه سفید گذاشته شود و کیفیت آن بالا برود؛ و برای فونت های آن از رنگ های گرم استفاده شود همخوانی ای درست و منطقی و صد البته زیبا با محتوای دلنوشته خواهد داشت.

کمیت و کیفیت کاربرد آرایه های ادبی:

محتوای دلنوشته‌ی شما تا حدودی دارای آرایه های ادبی است و می‌توان گفت آرایه هارا به طرز دلنشینی به کار برده‌اید اما به توجه به قلم قوی شما می‌توان سطح آن هارا بالاتر برد.

کسی دیگر نگران اشک هایم نیست!
نگران بغض خفه شده در گلویم؛
نگران تظاهر هایی که خود در آن گم شده‌ام.
کسی دیگر برایش اهمیت ندارد که من هستم یا نه!
بودنم را به معنی زندگی نگذارید.
می‌شود نفس کشید، اما روح نداشت؛
می‌شود زندگی کرد، اما نایی برای حرکت نداشت.
چرا این روز ها کسی حواسش نیست؟.

این قسمت از دلنوشته‌ی شما به شدت! به شدت زیبا و دلنشین بود و کاملا حس حسرت و غم را به خواننده انتقال میداد. آفرین به قلمتون!

محتوای و اندازه‌ی هر پارت از دلنوشته:

محتوای دلنوشته ی شما تا حدودی زیبا و گیرا بودند اما کوتاهی آن ها کمی برای خواننده آزار دهنده است؛ بنده از شما خواستارم که اندازه‌ی محتوای دلنوشته بیشتر شود تا حس و حال نویسنده به خواننده انتقال پیدا کند. کوتاهی پارت های دلنوشته پوئنی منفی است که با کمک هم آن را رفع خواهیم کرد.

سیر دلنوشته:

سیر دلنوشته‌ی شما تا حدودی تند است که این به خاطر کوتاهی پارت های دلنوشته‌تان است؛ اگر این کوتاهی پارت ها رفع شود سیر آن نیز به حالت نرمال برخواهد گشت.

نقد صوری:

دلنوشته‌ی شما از لحاط نگارشی چند ایراد جزئی داشت؛ "ها" در متن از کلمه‌ی قبل از آن جدا نشده بود. این مورد رفع شود.

زاویه دید:

زاویه دید از دید اول شخص نوشته شده بود و مشکلی نداشت.

نثر دلنوشته:

نثر معیار بود و در همه‌ی دلنوشته به زیبایی رعایت شده بود؛ آفرین به قلمتون!

هدف سازی:

پارت های دلنوشته تا حدودی هدفمند بودند و تا حدودی بی هدف! قبلا هم به شما گفته بودم که پارت های آخر دلنوشته کوتاه هستند و همین باعث شد که پارت های دلنوشته‌ی شما تا حدودی بی هدف شوند؛ در صورت رفع کوتاهی پارت های هدف سازی به حالت نرمال برمیگردند البته در صورتی که پارت ها درست و با رعایت تمام نکات نویسندگی نوشته شوند.

موضوع هر پارت:

هر پارت موضوعی جدید داشت که اگر به آن شاخ و برگ هایی اضافه شود اثر بسیار زیبایی خلق میشود.

نکات اخلاقی:
اگر در کنارم بودی، به جای ب×و×س×ه های شبانگاهت ( پارت 12)
فقط یک دل سیر نگاهت می‌کردم.

آغوشت را لحظه‌‌ای برایم نگه دار!
هنوز در گره دستانت احساس آرامش میکنم.
( پارت 13)

این دو مورد لطفا درست شود!

جز این ها موردی برای تذکر وجود نداشت.

امیدوارم از نقدنامه راضی باشید؛ به دلنوشته‌ی شما تگ " گیرا" تعلق گرفت. در صورت درخواست تعویض تگ؛ ایرادات گفته شده رفع شود و مجددا درخواست نقد و بررسی توسط منتقد داده شود. @Mahdie

|تیم منتقدان انجمن رمانیک|
سلام
راستش خیلی کامل نقد کردی ، خیلی ممنونم از کمک‌ات^-^
*)درباره اسم دلنوشته ، چون این اسم باعث میشه کسی که براش نوشتم متوجه میشه دوست ندارم عوض کنم، البته اگه مشکل داره و خیلی مهمه عوض میکنم.

*)مقدمه رو عوض کردم ، راستی قلم خودت هم خیلی زیباست.

*)برای عکس جلد هم خودم بگم به اون خانومی که داشت جلد میزد برام؟

*)برای کوتاه بودن پارت ها ، من یکم زمان میخوام تا دوباره اندازه پارت ها رو بیشتر کنم.

*)و اون نکته اخلاقی هم سعی کردم عوض کنم.

*)حالا من تا آخر هفته یکم فکر میکنم ببینم چجوری بعضی پارت ها رو تغییر بدم .

ممنونم ک وقت گذاشتی و خوندی*-*

آخرین ویرایش:
  • لایک
  • گل رز

~Romaysa_paX~

رمانیکی حامی
رمانیکی
شناسه کاربر
21
تاریخ ثبت‌نام
2020-09-26
موضوعات
99
راه‌حل‌ها
8
پسندها
5,555
امتیازها
353

سلام
راستش خیلی کامل نقد کردی ، خیلی ممنونم از کمک‌ات^-^
*)درباره اسم دلنوشته ، چون این اسم باعث میشه کسی که براش نوشتم متوجه میشه دوست ندارم عوض کنم، البته اگه مشکل داره و خیلی مهمه عوض میکنم.

*)مقدمه رو عوض کردم ، راستی قلم خودت هم خیلی زیباست.

*)برای عکس جلد هم خودم بگم به اون خانومی که داشت جلد میزد برام؟

*)برای کوتاه بودن پارت ها ، من یکم زمان میخوام تا دوباره اندازه پارت ها رو بیشتر کنم.

*)و اون نکته اخلاقی هم سعی کردم عوض کنم.

*)حالا من تا آخر هفته یکم فکر میکنم ببینم چجوری بعضی پارت ها رو تغییر بدم .

ممنونم ک وقت گذاشتی و خوندی*-*
خواهش عزیزم
بله خودت دوباره درخواست جلد بده
اشکال نداره تا هر وقت بخوای وقت داری
نقد به پایان رسید تاپیک بسته شد

• لایک
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.