. . .

نقد و بررسی معرفی و نقد رمان طعمه توهم | «Ara»

تالار نقد خوانندگان آثار

elh_am

رمانیکی خلاق
رمانیکی
شناسه کاربر
7
تاریخ ثبت‌نام
2020-09-25
آخرین بازدید
موضوعات
51
راه‌حل‌ها
10
پسندها
2,010
امتیازها
207

نام رمان: طعمه توهم
نویسنده: آوید پرهام
ژانر: معمایی، تخیلی، ترسناک

*_خلاصه
آن هنگام که درخشندگی‌‌اش به خاموشی می‌‌گراید و گرفتاری بُعد دومش را در انبوهی از سایه‌‌ها رقم می‌‌زند، گمراهی احاطه‌‌اش می‌‌کند و توهمات تاریکش در پس باریکه راهی، هدایتش را به سوی غایتِ پیچ و واپیچ خورده‌‌اش عهده‌‌دار خواهد شد...

1399/3/28

💜لینک صفحه رمان💜

آخرین ویرایش توسط مدیر:

*dream_writer*

رفیق رمانیکی
نویسنده
شناسه کاربر
22
تاریخ ثبت‌نام
2020-09-26
آخرین بازدید
موضوعات
35
راه‌حل‌ها
27
پسندها
8,908
امتیازها
411

نقد رمان طعمه توهم
نویسنده: آوید پرهام
منتقد؛ @*Artemis*

عنوان رمان: اسم رمان با عنوان طعمه توهم، از نظر اندازه مناسبه. چون در پارت های اولیه رمان قرار داریم، ارتباط عنوان با موضوع رمان هنوز به طور کامل دیده نمیشه ولی اسم جذاب و کنجکاو کننده ای برای خواننده هستش.

جلد: ندا‌‌شت

ژانر: رمان ژانر معمایی، تخیلی و ترسناک داشت. وجه معمایی و تخیلی در پارت هفت، کم کم وارد داستان شده ولی ژانر ترسناک تا به الان دخالت زیادی نداشته. با رسیدن به پارت های جلوتر انتظار میره ژانرها دخالت بیشتری توی رمان داشته باشن.

خلاصه‌: خلاصه رمان به طور قشنگی نوشته ‌شده ولی کوتاهه و چیزی از موضوع داستان رو نشون نمیده، درحالی که خلاصه باید بخشی از داستان رو به طور خلاصه بیان کنه تا خواننده تصمیم بگیره آیا میخواد این رمان رو بخونه یا خیر. خلاصه جذاب بود اما نه به اندازه کافی که خواننده رو جذب کنه.

مقدمه‌: از مقدمه نمیشه ایرادی گرفت چون به طرز زیبایی نوشته شده و ژانر معمایی و اندکی ترسناک رمان رو جلوه میده.

آغاز رمان: شروع رمان به دور از کلیشه و با توصیفات قشنگی شکل گرفته. افکار تاریک هوگو شروع خاصی برای رمان رقم میزنه، همچنین اختصاص دادن شروع رمان و سه پارت اولیه رمان به هوگو و سپس به طور راز ول کردن هویت و نقش هوگو در رمان، باعث شروع جذاب و درگیر کردن ذهن خواننده شده.

سیر: نه تند و نه کند، مناسب و خیلی عالی

شخصیت پردازی: تا به الان شخصیت هایی که توی رمان زیاد باهاشون سر و کار داشتیم، هوگو، آئورورا و کریستین بودن. با شخصیت هوگو کم و بیش آشنا شدیم، پسری حدودا سرکش که غرق در تاریکی و ناپاکی شده، کریستین هم فردی اهل شیطنت، ولی شخصیت آئورورا برام یکم جای سوال گذاشت، اگه این مورد در پارت های بعدی رفع شه، رمان شخصیت پردازی عالی ای خواهد داشت

توصیف مکان: توصیف مکان خیلی عالی انجام شده فقط دو مورد اشکال داشت، اینکه بهتر میشد اگه اون مکانی که هوگو داخلش بود و دفتر کار ائورورا بیشتر توصیف میشد تا خواننده با اون مکانا آشنا بشه

توصیف چهره: توصیف شخصیت های اصلی چون آئورورا و هوگو و کریستین چنان انجام نشده بود

توصیف حالات و احساسات: توصیف حالات و احساسات به طرز خیلی عالی و بی نقصی انجام شده بود و در هر لحظه از رمان میشد حالات رو فهمید و خیلی خوب بود

دیالوگ و مونولوگ: مونولوگ های بسیار جذابی داره، جمله بندی و استفاده از آرایه های ادبی تو مونولوگ، مونولوگ رو خیلی جذاب کرده و من خودم خیلی خوشم اومد. دیالوگ ها هم ایرادی ندارن و در عین ساده بودن، قشنگن

زاویه ی دید و بافت: بافت رمان مشکلی نداره و از نظر زاویه ی دید هم، رمان تا الان دوتا راوی داشته و ایرادی درش دیده نمی‌شه.

باورپذیری: هیچ مشکلی نداشت

اشکالات و علائم نگارشی: رعایت شده بودن و مشکلی وجود نداشت

ایده: به دلیل اینکه هنوز در پارت های اولیه رمان قرار داریم، نمیشه راجب ایده نظر داد

با آرزوی موفقیت برای نویسنده گرامی

قلمتان مانا⚘
@sirius

ansel

مدیریت ارشد
پرسنل مدیریت
فرازین
مدیر
ناظر
مدیر
نظارت
شناسه کاربر
15
تاریخ ثبت‌نام
2020-09-26
آخرین بازدید
موضوعات
145
راه‌حل‌ها
24
پسندها
6,195
امتیازها
619

نقد رمان طعمه توهم

اسم رمان
توی انتخاب اسم رمان، باید اینو در نظر بگیریم که اندازه اسم مناسب باشه چون اندازه تاثیر مهمی داره؛ مثلا اگه اسم رمان طولانی باشه ممکنه خواننده از خوندن رمان دلزده بشه یا اگه خیلی کوتاه و ساده باشه ممکنه اصلا به چشم خواننده نیاد؛ باید متعادل باشه که خواننده یادش بمونه

✨ راستش اول ک اسم رمانتو خوندم فک کردم عاشقانه‌س، نمیدونم هم چرا؛ ولی وقتی ژانرها رو دیدم فهمیدم ک اشتباه از من بود |:
اما وقتی "و در تقابلش عقلم آشنایی‌‌اش را فریاد می‌‌زند" رو خوندم حس کردم یه ریزه‌هایی از عاشقانه هم داره
اسم رمانت با ژانر ترسناک و تخیلی همخونی داره چون "توهم" توی احساس ترس(ژانر ترسناک) و توی قوه‌ی تخیل(ژانر تخیلی)اکثرا به کار میره

〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰

خلاصه رمان

خلاصه‌ی رمان بخشی از رمانه ک نباید خیلی بلند/کوتاه و ساده/گنگ باشه، باید همه جوره در حد تعادل باشه

✨خب خلاصه‌ی رمانت خیلی گنگ بود بنظرم و درکش برای من خیلی سخت بود؛ اما خب شاید فقط برای منی ک رمان با زبان ادبی نمیخونم اینجوری باشه و بقیه خواننده های رمانت به راحتی درک و حسش کنن

〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰

مقدمه رمان

محتوای مقدمه باید اونقدی جذاب باشه که خواننده رو جذب خوندن رمان بکنه و اندازش باید مث اسم متعادل باشه. نه اونقد کوتاه که خواننده اصلا متوجهش نشه نه اونقد بلند که خواننده از خوندنش خسته بشه

✨خب مقدمه‌ی رمانت اندازس و با ژانر ترسناکِ رمانت همخونی داره مخصوصا جایی ک نوشته بودی "لامسه‎‌‌ام ناآشنایی‌‌های حضورش را حس می‌‌کند"

〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰

ژانر رمان

همخونی ژانر با محتوای رمان
ژانری که نویسنده برای رمانش انتخاب میکنه باید با محتوای رمان کاملا همخونی داشته باشه؛ مثلا اگه رمان پلیسیه باید توی بخش ژانر، ژانر پلیسی روهم ذکر کنید

✨تا چند پارته اول ک یکم رمان گنگ بود ک ژانر معمایی بهش میخورد

ژانر صحیح
ژانر‌های صحیح عبارت‌اند از:
عاشقانه، اجتماعی، تراژدی، طنز، معمایی، پلیسی، جنایی، علمی-تخیلی، فانتزی، تاریخی، ترسناک و مذهبی هستن

✨ژانرهای رمان شما معمایی، تخیلی و ترسناک هستن ک باهمدیگه کاملا همخونی دارن و این خیلی خوبه

〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰

جلد رمان

✨متاسفانه توی پست معرفی رمانت من جلدی ندیدم که بخوام بر اساس اون بگم که با ایده رمانت همخونی داره یا نه و ترکیب رنگ و کیفیتش و زیباییش رو بررسی کنم

〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰

شروع رمان

شروع رمان یکی از مهمترین بخش های رمانه که باعث میشه خواننده به ادامه دادن رمان بپردازه یا اونو منصرف کنه. چون اگه کلیشه ای باشه خواننده یاد یه رمان دیگه میوفته فک میکنه اینم مث همونه فقط اسامی اشخاص و اماکن توش تغییر کرده و رمان رو ادامه نمیده. شروع رمان باید جوری باشه که خواننده با خوندن یه پارت، یه صفحه یا حداقل یه پاراگراف اشتیاقش برای ادامه دادن رمان بیشتر باشه و تا اخر رمانو بخونه.

✨شروع رمانت خوب بود؛ ولی یه مقدار ِخیلی کمی کلیشه ای بود چون این مدل شروع رو من قبلا توی چندتا رمان دیگه هم دیده بودم فکر کنم و اگه بتونی روش کار کنی خیلی خوب میشه

〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰

توصیفات

✨توصیفاتت به جا و خوب بود؛ فقط بخاطر ادبی بودنِ زبان مونولوگ، یسری جاها درکشون برام سخت بود=________=

〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰

غلط‌های املایی

اصول درست نویسی
وقتی یه نویسنده نگارش ضعیفی داشته باشه ممکنه خواننده های رمانش نتونن پیامشو بفهمن بخاطر همین بهتره نویسنده قبل از نوشتن نکاتی درباره اصول درست نویسی بخونه

اشکالات تایپی
پارت اول
کلاه هودی‌‌ام را از آنجا آن‌جا که بود پایین‌‌تر کشاندم
با گذر نگاهم از روی هر شخصی که در تیر راسم تیررَسَم واقع می‌‌گشت
- به عنوان یه پسر هیکلت بیش از حد ریزه ست! ریزه‌ست
خواسته‌‌ات که مبنی بر ردِ هم صحبتیه هم‌صحبتیه

پارت دوم
تنها دلیل منطقیِ اشتباهاً به اینجا این‌جا آمدنش

پارت سوم
بی‌‌شک لبانم در پی لب زدن‌‌های پی در پی به سیگار، تیرگی خاصی به همراه داشتند، نقطه ویرگول اما

پارت چهام
- آرا...!یچوقت دوتا علامت نگارشی کنار هم نمیان بجز علامت سوال و تعجب ک اونم فقط برای زمانیه ک توی سوالمون تردید داریم.*

تا شاید اینبار احساساتم بفهمد = تا شاید این‌بار احساساتم را بفهمد
اولین بار اولین‌بار نیست که برای نحوه‌‌ی خطاب کردنت توبیخت می‌‌کنم
اسم من آئورورا ست! آئوروراست!
شرمنده آئورورا! نقطه ویرگول اما اگه برات مقدوره،
- مگه چیشده؟! = - مگه چی‌شده؟

پارت پنجم
- اول اینکه این‌که من کلید اتاقمون رو جا گذاشتم،
- چی؟! علامت تعجب رو حذف کن
زودتر خودت رو برسون، نقطه ویرگول ولی قول بده مثل هفته‌‌ی قبل ماشین رو تو توی تیر برق نمی‌‌کوبونی!

〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰

دیالوگ و مونولوگ

بررسی حجم دیالوگ ها نسبت به مونولوگ ها

✨خب تعداد دیالوگ ها و اندازشون، نسبت به مونولوگ خیلی کمتر بود و این شکل رمان رو یه چیزی شبیه به مقاله میکنه. مثلا پارت سه اصلا دیالوگ نداشت
سعی کن به تعداد دیالوگ ها یکم اضافه کنی تا نسبتِ اندازشون درست شه

〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰
رعایت و هدفمند سازی پارت ها

حجم پارت ها
تعداد پارت ها باید به یک اندازه باشن. در گوشی باید حداقل 45 خط و در سیستم حداقل 20 خط باشن

✨تعداد پارت هات با سیستم بیشتر از 20 خط بود اما اینکه تقریبا هم‌اندازه بودن یه پوئن مثبته؛ یعنی جوری نبود ک مثلا پارت اول 20 خط باشه، پارت دوم 32 خط |:

〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰

رعایت شرع و قانون اسلام+نکات اخلاقی

ممنوعات
✨آن زهرماری که چندی پیش فرو خورده بودم (پارت دوم)

عذر میخوام ک نتونستم رمانت رو کامل بخونم و نقد کامل تری بفرستم
با آرزوی موفقیت برات
قلمت مانا :icon12:
@sirius
@Ares

ARA.O.O

فرازین بازنشسته
شاعر
کاربر منتخب
کاربر طلایی
کاربر نقره‌ای
کاربر ثابت
مدیر بازنشسته
شناسه کاربر
300
تاریخ ثبت‌نام
2021-01-16
آخرین بازدید
موضوعات
519
راه‌حل‌ها
183
پسندها
35,047
امتیازها
1,008

نقد رمان طعمه توهم

اسم رمان
توی انتخاب اسم رمان، باید اینو در نظر بگیریم که اندازه اسم مناسب باشه چون اندازه تاثیر مهمی داره؛ مثلا اگه اسم رمان طولانی باشه ممکنه خواننده از خوندن رمان دلزده بشه یا اگه خیلی کوتاه و ساده باشه ممکنه اصلا به چشم خواننده نیاد؛ باید متعادل باشه که خواننده یادش بمونه

✨ راستش اول ک اسم رمانتو خوندم فک کردم عاشقانه‌س، نمیدونم هم چرا؛ ولی وقتی ژانرها رو دیدم فهمیدم ک اشتباه از من بود |:
اما وقتی "و در تقابلش عقلم آشنایی‌‌اش را فریاد می‌‌زند" رو خوندم حس کردم یه ریزه‌هایی از عاشقانه هم داره
اسم رمانت با ژانر ترسناک و تخیلی همخونی داره چون "توهم" توی احساس ترس(ژانر ترسناک) و توی قوه‌ی تخیل(ژانر تخیلی)اکثرا به کار میره

〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰

خلاصه رمان

خلاصه‌ی رمان بخشی از رمانه ک نباید خیلی بلند/کوتاه و ساده/گنگ باشه، باید همه جوره در حد تعادل باشه

✨خب خلاصه‌ی رمانت خیلی گنگ بود بنظرم و درکش برای من خیلی سخت بود؛ اما خب شاید فقط برای منی ک رمان با زبان ادبی نمیخونم اینجوری باشه و بقیه خواننده های رمانت به راحتی درک و حسش کنن

〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰

مقدمه رمان

محتوای مقدمه باید اونقدی جذاب باشه که خواننده رو جذب خوندن رمان بکنه و اندازش باید مث اسم متعادل باشه. نه اونقد کوتاه که خواننده اصلا متوجهش نشه نه اونقد بلند که خواننده از خوندنش خسته بشه

✨خب مقدمه‌ی رمانت اندازس و با ژانر ترسناکِ رمانت همخونی داره مخصوصا جایی ک نوشته بودی "لامسه‎‌‌ام ناآشنایی‌‌های حضورش را حس می‌‌کند"

〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰

ژانر رمان

همخونی ژانر با محتوای رمان
ژانری که نویسنده برای رمانش انتخاب میکنه باید با محتوای رمان کاملا همخونی داشته باشه؛ مثلا اگه رمان پلیسیه باید توی بخش ژانر، ژانر پلیسی روهم ذکر کنید

✨تا چند پارته اول ک یکم رمان گنگ بود ک ژانر معمایی بهش میخورد

ژانر صحیح
ژانر‌های صحیح عبارت‌اند از:
عاشقانه، اجتماعی، تراژدی، طنز، معمایی، پلیسی، جنایی، علمی-تخیلی، فانتزی، تاریخی، ترسناک و مذهبی هستن

✨ژانرهای رمان شما معمایی، تخیلی و ترسناک هستن ک باهمدیگه کاملا همخونی دارن و این خیلی خوبه

〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰

جلد رمان

✨متاسفانه توی پست معرفی رمانت من جلدی ندیدم که بخوام بر اساس اون بگم که با ایده رمانت همخونی داره یا نه و ترکیب رنگ و کیفیتش و زیباییش رو بررسی کنم

〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰

شروع رمان

شروع رمان یکی از مهمترین بخش های رمانه که باعث میشه خواننده به ادامه دادن رمان بپردازه یا اونو منصرف کنه. چون اگه کلیشه ای باشه خواننده یاد یه رمان دیگه میوفته فک میکنه اینم مث همونه فقط اسامی اشخاص و اماکن توش تغییر کرده و رمان رو ادامه نمیده. شروع رمان باید جوری باشه که خواننده با خوندن یه پارت، یه صفحه یا حداقل یه پاراگراف اشتیاقش برای ادامه دادن رمان بیشتر باشه و تا اخر رمانو بخونه.

✨شروع رمانت خوب بود؛ ولی یه مقدار ِخیلی کمی کلیشه ای بود چون این مدل شروع رو من قبلا توی چندتا رمان دیگه هم دیده بودم فکر کنم و اگه بتونی روش کار کنی خیلی خوب میشه

〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰

توصیفات

✨توصیفاتت به جا و خوب بود؛ فقط بخاطر ادبی بودنِ زبان مونولوگ، یسری جاها درکشون برام سخت بود=________=

〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰

غلط‌های املایی

اصول درست نویسی
وقتی یه نویسنده نگارش ضعیفی داشته باشه ممکنه خواننده های رمانش نتونن پیامشو بفهمن بخاطر همین بهتره نویسنده قبل از نوشتن نکاتی درباره اصول درست نویسی بخونه

اشکالات تایپی
پارت اول
کلاه هودی‌‌ام را از آنجا آن‌جا که بود پایین‌‌تر کشاندم
با گذر نگاهم از روی هر شخصی که در تیر راسم تیررَسَم واقع می‌‌گشت
- به عنوان یه پسر هیکلت بیش از حد ریزه ست! ریزه‌ست
خواسته‌‌ات که مبنی بر ردِ هم صحبتیه هم‌صحبتیه

پارت دوم
تنها دلیل منطقیِ اشتباهاً به اینجا این‌جا آمدنش

پارت سوم
بی‌‌شک لبانم در پی لب زدن‌‌های پی در پی به سیگار، تیرگی خاصی به همراه داشتند، نقطه ویرگول اما

پارت چهام
- آرا...!یچوقت دوتا علامت نگارشی کنار هم نمیان بجز علامت سوال و تعجب ک اونم فقط برای زمانیه ک توی سوالمون تردید داریم.*

تا شاید اینبار احساساتم بفهمد = تا شاید این‌بار احساساتم را بفهمد
اولین بار اولین‌بار نیست که برای نحوه‌‌ی خطاب کردنت توبیخت می‌‌کنم
اسم من آئورورا ست! آئوروراست!
شرمنده آئورورا! نقطه ویرگول اما اگه برات مقدوره،
- مگه چیشده؟! = - مگه چی‌شده؟

پارت پنجم
- اول اینکه این‌که من کلید اتاقمون رو جا گذاشتم،
- چی؟! علامت تعجب رو حذف کن
زودتر خودت رو برسون، نقطه ویرگول ولی قول بده مثل هفته‌‌ی قبل ماشین رو تو توی تیر برق نمی‌‌کوبونی!

〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰

دیالوگ و مونولوگ

بررسی حجم دیالوگ ها نسبت به مونولوگ ها

✨خب تعداد دیالوگ ها و اندازشون، نسبت به مونولوگ خیلی کمتر بود و این شکل رمان رو یه چیزی شبیه به مقاله میکنه. مثلا پارت سه اصلا دیالوگ نداشت
سعی کن به تعداد دیالوگ ها یکم اضافه کنی تا نسبتِ اندازشون درست شه

〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰
رعایت و هدفمند سازی پارت ها

حجم پارت ها
تعداد پارت ها باید به یک اندازه باشن. در گوشی باید حداقل 45 خط و در سیستم حداقل 20 خط باشن

✨تعداد پارت هات با سیستم بیشتر از 20 خط بود اما اینکه تقریبا هم‌اندازه بودن یه پوئن مثبته؛ یعنی جوری نبود ک مثلا پارت اول 20 خط باشه، پارت دوم 32 خط |:

〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰〰

رعایت شرع و قانون اسلام+نکات اخلاقی

ممنوعات
✨آن زهرماری که چندی پیش فرو خورده بودم (پارت دوم)

عذر میخوام ک نتونستم رمانت رو کامل بخونم و نقد کامل تری بفرستم
با آرزوی موفقیت برات
قلمت مانا :icon12:
@sirius
@Ares
خیلی ممنون از نقد خوبت سحر عزیزم خسته نباشی-*