. . .

نقد و بررسی معرفی و نقد داعیه یک واله | مهسا اسلامی

تالار نقد خوانندگان آثار

elh_am

رمانیکی خلاق
رمانیکی
شناسه کاربر
7
تاریخ ثبت‌نام
2020-09-25
آخرین بازدید
موضوعات
51
راه‌حل‌ها
10
پسندها
2,010
امتیازها
207

اسم رمان: داعیه یک واله
اسم نویسنده: مهسا اسلامی
ژانر: عاشقانه درام
ناظر: @S O-O M
خلاصه:
آراز به اجبار دست به کاری می‌زند که به او تحمیل شده است. همان اجبار، واسطه‌ای می‌شود برای بر آورده شدن یک معجزه! اتفاقی کوچک، سبب رقم زدن زندگی او شد. مدتی اوضاع خوب و روی منوال بود، اما یک تلنگر، یک آشنایی او را به سختی‌های زندگی رساند که طاقتش را طاق کرد؛ ولیکن او چاره‌ای ندارد. باید به راهش ادامه بدهد و بجنگد تا بتواند به دل‌دارش برسد.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

tor_anj.kh

مدیرکل بازنشسته
مدیر بازنشسته
شناسه کاربر
24
تاریخ ثبت‌نام
2020-09-27
آخرین بازدید
موضوعات
331
راه‌حل‌ها
110
پسندها
30,510
امتیازها
718

سلام خسته نباشید

داعیه یک واله اگه اسم رو کوتاه تر کنید و از یک کلمه ی زیبا تر استفاده کنید، بنظرم بهتر هست. ژانری که بهم القا میکنه، ژانر تراژدی و اجتماعی هست و همچنین عاشقانه چون معنی واله، شیفته و عاشق هست. اسمی هست که تکراری نیست و این یک پوئن مثبته.

داعیه به معنی میل و درخواست است و واله یعنی عاشق و منظورتون درخواست یک عاشق بوده؟

*

ژانری که انتخاب کردید، درام، فکر میکنم ژانری هست که برای فیلم ها استفاده میشه چون سرچ زدم و به نتیجه ای نرسیدم.

*

خلاصه از دیدگاه من به چند نوع تقسیم بندی میشه:

گنگ و مفهومی

ساده و ازاد

گیرا و ادبی

پر کننده

خلاصه ی رمان شما جزو دسته ی ساده و آزاد و گیرا ادبی قرار میگیره. یعنی طوری نیست که خیلی مسخره ‌وار بیاد کل داستان رو در ذهن خواننده بگنجونه و مغزش رو از اول پر کنه؛ طوری نیست که خیلی گنگ و مفهومی باشه که خیلی زیاد خواننده رو جذب کنه. خلاصه ی شما طوری هست که جذابه و گیراست و ساده‌‌ گونه بیان شده و پیچیده نیست.

*

خلاصت نقطه ی قوت ابتدایی رمانتون بود ولی از مقدمه انتظار میرفت بیشتر ادبی باشه و یک مقدار کوتاه تر و کنایه آمیز باشه. مقدمه شما متنی ساده و بی الایش هست که میتونید خیلی بهترش کنید.

*

شروع رمانتون، میتونه جزو شروع های کلیشه ای محسوب بشه. کنار پنجره ایستادن و یا از خواب بیدار شدن از نظر من کلیشه ای هستن که برای شما مورد اول بود ولی از جملات بعدی خیلی خوشم اومد؛ اینکه چایی رو خالی میکنه و صدای برخورد رو توصیف کردی، شروع رو جالب کرد.

یه مشکلی که داشتید این بود که توی خط اول گفتید:

لیوان بزرگ شیشه ای بد قواره توی دستم سنگین بود

و در چند جمله بعد از اون ادبی شد و گفتید:

همچون سقوط باران بر خاک بود

این مورد برام خوشایند نبود.

ادامه ی رمان رو خیلی دوست دارم؛ ادبی پیش رفته و تنهایی و بدبختی شخصیت اصلی رو به رخ میکشه.

یه مشکلی که دیدم، فعل استفاده شده در این جمله اشتباه بود شاید هم ایراد از علائم نگارشی هست:

...نه این که تکیه گاهی برای من شوند؛ تمام بدبختی مرا بیش از پیش به یاد چشمان نم زده و مشکی ام، می اورند.

از نظر نگارشی به یه نقطه ویرگول قرمز اون وسط نیاز دارید و یا اگه منظورتون قطع کردن جمله ی اول نبوده، به جای نقطه ویرگول باید و قرار بدید و فعل رو تعویض کنید:

...نه این که تکیه گاهی برای من شوند و تمام بدبختی مرا بیش از پیش به یاد چشمان نم زده و مشکی ام، بیاورند.

در کل باید بگم رمانتون از نظر محتوا، پر و کامل هست و امیدوارم بدقولی من رو برای این دیرکرد ببخشید.

elh_am

رمانیکی خلاق
رمانیکی
شناسه کاربر
7
تاریخ ثبت‌نام
2020-09-25
آخرین بازدید
موضوعات
51
راه‌حل‌ها
10
پسندها
2,010
امتیازها
207

به نام خدا
نقد رمان داعیه یک واله
منتقد؛ @Mrs Zahra

عنوان؛
عنوان مهم ترین بخش یک اثر هستش و قطعا نقش مهمی رو در شکل گیری بهتر و جذب خواننده میشه. مهم ترین نکته ای که در انتخاب یک عنوان خوب باید توجه داشت این است که ابتدا به دور از کلیشه و دوم متناسب با محتوای آن اثر باشد. معنای زیبا و تحت ثاییر قرار دادن خواننده نسبت به عنوان؛ بستگی به ذهن خلاق و قلم زیبای نویسنده دارد. خواننده در اولین نگاه با عنوان رمان. شما برخورد میکند پس بدیهی است که باید عنوان خوبی انتخاب شود.
عنوان رمان شما؛ از لحاظ معنایی بسیار زیباست و عبارت منحصر بفردی رو انتخاب کردین، و به نظرم جالب و به جاست. در انتخاب عنوان رمان شما تمام نکات به خوبی رعایت شده بود و چنان چه گفته شد این نشان دهنده قلم زیبای شماست و صدالبته ذهنی خلاق... قطعا اگر خواننده قصد خواندن رمان شما را داشته باشد با دیدن چنین عنوانی ابتدا کمی تامل خواهد کرد، این ممکن است که در معنای آن درنگ داشته باشد پس بنابراین به دنبال معنای عنوان خواهد بود که بعد از دانستن اقدام به خواندن رمان شما خواهد کرد. عنوان رمان شما در نگاه اول احساس گنگی برای خواننده به وجود میاورد که به نظر من منتقد این واقعا جای تحسین دارد. عنوان زیباست.

ژانر؛ ژار هم به نوبه ی خودش خیلی مهمه، خواننده ای که با دیدن ژانرهای رمان شما اقدام به خوندن میکنه انتظار پرنگ بودن و وجود اون ژانر در رمان شما رو داره، همچنین ژانر انتخابی درست، متناسب با محتوای رمان باشه. ژانرهای انتخابی شما متناسب هست. شما علاوه بر ژانر عاشقانه، ژانر درام رو هم ذکر کردین که اشتباهه، ژانر درام بیشتر برای فیلم کاربرد داره و باید ژانر تراژدی رو جایگزین کنید.

خلاصه؛ خلاصه یک رمان باید یک توصیف کلی از رمان برای خواننده بیان کند. نه خیلی ساده و باز شده که خواننده در همان یک نگاه کل موضوع رمان را بفهمد و نه خیلی گنگ که چیزی متوجه نصود. یک خلاصه زیبا، معنا دار و متناسب با موضوع رمان که خواننده ترغیب به خواندن رمان بشه. خلاصه رمان شما، ساده و روان بود که رخدادهای رمان رو به صورت پیش نمایش نشون میداد که به نوبه خودش زیباست. اندازه ای متن خلاصه هم بسیار مناسب بود. خلاصه ای سرشار از احساس و معنا...

مقدمه؛ یک پیشگفتار از رمان چه به صورت دیالوگ، مونولوگ و چه توصیف از زبان نویسنده؛ مقدمه، اولین نکته خیلی طولانی، و این ممکنه خواننده رو خسته کننده باشه چون هر چی بخونه به اخر متن مقدمه نمیرسه. ابتدا یکم مقدمه رو کوتاه کنید ولی در کل خوبه.( بستگی به خود شما داره) شما یک متن احساسی و و سرشار از احساسات و عواطف نوشتید. متن مقدمه زیبا و معنادار بود. و همچنین احساس قلب شما در آن نهفته بود. جملات ومتن یک پیشگفتار قبل از شروع مقدمه بود و به دل می نشست...

شروع رمان؛ شروع از یک خواب ، شروع خوبی بود. شما با ذهن خواننده بازی کردید که تشخیص خواب بودن چنین صحنه ای سخت بود و خواننده تصوری واقعی از آن داشت. شما در این خواب تمام جزئیات رو گفته بودید چنان چه توصیف یک شروع. توصیف از یک خانه کلنگی که تمام وسایلس داغونه و آراز در شیشه کاکائو چای میخوره، به نظرم بینظیره .
بیان احساساتتون از اون خونه و وسیله هاش شروع رمان رو شاهکار کرده. ( لیوان بدقواره شیشه ای) بنظرم برای کلمه بدقواره کلمه ی دیگری انتخاب کنید.

توصیفات: توصیف احساس شخصیت به نحو خوب بیان شده بود و خواننده کاملا میتوانست درک کند. توصیف حالت ها هم خوب بود. توصیف شخصیت و توصیف مکان هم به خوبی عمل کردید. تنها، توصیف زمان کمی، کمرنگ بود. و همچنین شما در توصیف چهره ضعیف عمل کردین چون هیچ تصوری از چهره آرازدریافت نکردم، نوع پوشش، خلق و خوی، علایق و سلایق، هیچ یک از این توصیفات رو درمورد آراز بیان نکردین.

فضا سازی؛ فضاسازی رمان شما به درستی و به جا بود. و کاملا در تصور خواننده می گنجید. همچنین فضاسازی در پارت اول خیلی خوب شکل گرفته به طوری که به عنوان خواننده مکانی که آراز قرار داره رو به خوبی تصور میکنم .

رمان فاقد جلد بود.

سیر رمان حالت اعتدال داره یعنی نه زیادی تند که خواننده رشته کلام از دستش در بره، و نه زیادی کند که خواننده رو خسته کنه.

هدف رمان؛ مشخص بود پسری که بر سر مشکلاتش بین دوراهی دزدی و پاکی، دزدی رو انتخاب کرده.

شخصیت پردازی : عالی پیش رفتید به طوری که تمام حالات پسرک معتاد که با لبخندش دندون های زردش پیداست و پلیس فربه که از موهای خاکستریش معلومه .سنش زیاده رو ذهنم به خوبی هک شده.

دیالوگ و مونولوگ:دیالوگ و مونولوگ در هر رمانی باید به یک اندازه باشن و وجود اون ها لازمه ی یک رمان است. گاهی هستند رمان هایی که دیالوگ در حد ملاقات با شخصی و یا صحبت با یه شخص دیگه هست. اما در چنین رمان هایی مونولوگ نقش بیشتری داره و بیشتر از بیان این رمان از شخصی نویسنده اس. در چنین رمان هایی بخش مهمی از اطلاعات رمان در مونولوگ نوشته شده در این چند پارت از رمان دیالوگ خاصی رد و بدل نشد بلکه بیشتر مونولوگ دیده میشد، خواننده بابد بخونه تا بفهمه قصیه از چه قراره، ولی اگه نویسنده ای بتونه به نحوه عالی چنین رمانی رو قلم رو قدرت جذب خواننده رو حفظ کنی شاهکار کرده. مونولوگ های استفاده شده بسیار شیرین و پر مغز بودن و این نشان دهنده قلم زیبای نویسندس. امیدوارم بتونانید این نحو رو به خوبی حفظ کنید.

باور پذیری: باور اینکه آراز به اجبار وارد عرصه دزدی شده کاملا قابل باوره چیزی که این روزها زیاد دیده میشه.

حالت کلی:دیالوگ ها کمتر بودند و رمان بیشتر با مونولوگ جلو میرفت، علایم نگارشی رعایت شده فقط چند نمونه کوچک غلط املایی مشاهده شد که ممکنه اشتباه تایپی باشه، در کل قلم نویسنده سرشار از احساس و خلاقیته که در ادامه رمان رو جذاب تر جلوه میکنه.

قلمتان مانا
باتشکر| مدیر منتقدان🌹

im tomoon

رمانیکی تلاشگر
رمانیکی
شناسه کاربر
34
تاریخ ثبت‌نام
2020-09-30
موضوعات
48
پسندها
2,307
امتیازها
138

به نام خدا
نقد رمان داعیه یک واله
منتقد؛ @Mrs Zahra

عنوان؛
عنوان مهم ترین بخش یک اثر هستش و قطعا نقش مهمی رو در شکل گیری بهتر و جذب خواننده میشه. مهم ترین نکته ای که در انتخاب یک عنوان خوب باید توجه داشت این است که ابتدا به دور از کلیشه و دوم متناسب با محتوای آن اثر باشد. معنای زیبا و تحت ثاییر قرار دادن خواننده نسبت به عنوان؛ بستگی به ذهن خلاق و قلم زیبای نویسنده دارد. خواننده در اولین نگاه با عنوان رمان. شما برخورد میکند پس بدیهی است که باید عنوان خوبی انتخاب شود.
عنوان رمان شما؛ از لحاظ معنایی بسیار زیباست و عبارت منحصر بفردی رو انتخاب کردین، و به نظرم جالب و به جاست. در انتخاب عنوان رمان شما تمام نکات به خوبی رعایت شده بود و چنان چه گفته شد این نشان دهنده قلم زیبای شماست و صدالبته ذهنی خلاق... قطعا اگر خواننده قصد خواندن رمان شما را داشته باشد با دیدن چنین عنوانی ابتدا کمی تامل خواهد کرد، این ممکن است که در معنای آن درنگ داشته باشد پس بنابراین به دنبال معنای عنوان خواهد بود که بعد از دانستن اقدام به خواندن رمان شما خواهد کرد. عنوان رمان شما در نگاه اول احساس گنگی برای خواننده به وجود میاورد که به نظر من منتقد این واقعا جای تحسین دارد. عنوان زیباست.

ژانر؛ ژار هم به نوبه ی خودش خیلی مهمه، خواننده ای که با دیدن ژانرهای رمان شما اقدام به خوندن میکنه انتظار پرنگ بودن و وجود اون ژانر در رمان شما رو داره، همچنین ژانر انتخابی درست، متناسب با محتوای رمان باشه. ژانرهای انتخابی شما متناسب هست. شما علاوه بر ژانر عاشقانه، ژانر درام رو هم ذکر کردین که اشتباهه، ژانر درام بیشتر برای فیلم کاربرد داره و باید ژانر تراژدی رو جایگزین کنید.

خلاصه؛ خلاصه یک رمان باید یک توصیف کلی از رمان برای خواننده بیان کند. نه خیلی ساده و باز شده که خواننده در همان یک نگاه کل موضوع رمان را بفهمد و نه خیلی گنگ که چیزی متوجه نصود. یک خلاصه زیبا، معنا دار و متناسب با موضوع رمان که خواننده ترغیب به خواندن رمان بشه. خلاصه رمان شما، ساده و روان بود که رخدادهای رمان رو به صورت پیش نمایش نشون میداد که به نوبه خودش زیباست. اندازه ای متن خلاصه هم بسیار مناسب بود. خلاصه ای سرشار از احساس و معنا...

مقدمه؛ یک پیشگفتار از رمان چه به صورت دیالوگ، مونولوگ و چه توصیف از زبان نویسنده؛ مقدمه، اولین نکته خیلی طولانی، و این ممکنه خواننده رو خسته کننده باشه چون هر چی بخونه به اخر متن مقدمه نمیرسه. ابتدا یکم مقدمه رو کوتاه کنید ولی در کل خوبه.( بستگی به خود شما داره) شما یک متن احساسی و و سرشار از احساسات و عواطف نوشتید. متن مقدمه زیبا و معنادار بود. و همچنین احساس قلب شما در آن نهفته بود. جملات ومتن یک پیشگفتار قبل از شروع مقدمه بود و به دل می نشست...

شروع رمان؛ شروع از یک خواب ، شروع خوبی بود. شما با ذهن خواننده بازی کردید که تشخیص خواب بودن چنین صحنه ای سخت بود و خواننده تصوری واقعی از آن داشت. شما در این خواب تمام جزئیات رو گفته بودید چنان چه توصیف یک شروع. توصیف از یک خانه کلنگی که تمام وسایلس داغونه و آراز در شیشه کاکائو چای میخوره، به نظرم بینظیره .
بیان احساساتتون از اون خونه و وسیله هاش شروع رمان رو شاهکار کرده. ( لیوان بدقواره شیشه ای) بنظرم برای کلمه بدقواره کلمه ی دیگری انتخاب کنید.

توصیفات: توصیف احساس شخصیت به نحو خوب بیان شده بود و خواننده کاملا میتوانست درک کند. توصیف حالت ها هم خوب بود. توصیف شخصیت و توصیف مکان هم به خوبی عمل کردید. تنها، توصیف زمان کمی، کمرنگ بود. و همچنین شما در توصیف چهره ضعیف عمل کردین چون هیچ تصوری از چهره آرازدریافت نکردم، نوع پوشش، خلق و خوی، علایق و سلایق، هیچ یک از این توصیفات رو درمورد آراز بیان نکردین.

فضا سازی؛ فضاسازی رمان شما به درستی و به جا بود. و کاملا در تصور خواننده می گنجید. همچنین فضاسازی در پارت اول خیلی خوب شکل گرفته به طوری که به عنوان خواننده مکانی که آراز قرار داره رو به خوبی تصور میکنم .

رمان فاقد جلد بود.

سیر رمان حالت اعتدال داره یعنی نه زیادی تند که خواننده رشته کلام از دستش در بره، و نه زیادی کند که خواننده رو خسته کنه.

هدف رمان؛ مشخص بود پسری که بر سر مشکلاتش بین دوراهی دزدی و پاکی، دزدی رو انتخاب کرده.

شخصیت پردازی : عالی پیش رفتید به طوری که تمام حالات پسرک معتاد که با لبخندش دندون های زردش پیداست و پلیس فربه که از موهای خاکستریش معلومه .سنش زیاده رو ذهنم به خوبی هک شده.

دیالوگ و مونولوگ:دیالوگ و مونولوگ در هر رمانی باید به یک اندازه باشن و وجود اون ها لازمه ی یک رمان است. گاهی هستند رمان هایی که دیالوگ در حد ملاقات با شخصی و یا صحبت با یه شخص دیگه هست. اما در چنین رمان هایی مونولوگ نقش بیشتری داره و بیشتر از بیان این رمان از شخصی نویسنده اس. در چنین رمان هایی بخش مهمی از اطلاعات رمان در مونولوگ نوشته شده در این چند پارت از رمان دیالوگ خاصی رد و بدل نشد بلکه بیشتر مونولوگ دیده میشد، خواننده بابد بخونه تا بفهمه قصیه از چه قراره، ولی اگه نویسنده ای بتونه به نحوه عالی چنین رمانی رو قلم رو قدرت جذب خواننده رو حفظ کنی شاهکار کرده. مونولوگ های استفاده شده بسیار شیرین و پر مغز بودن و این نشان دهنده قلم زیبای نویسندس. امیدوارم بتونانید این نحو رو به خوبی حفظ کنید.

باور پذیری: باور اینکه آراز به اجبار وارد عرصه دزدی شده کاملا قابل باوره چیزی که این روزها زیاد دیده میشه.

حالت کلی:دیالوگ ها کمتر بودند و رمان بیشتر با مونولوگ جلو میرفت، علایم نگارشی رعایت شده فقط چند نمونه کوچک غلط املایی مشاهده شد که ممکنه اشتباه تایپی باشه، در کل قلم نویسنده سرشار از احساس و خلاقیته که در ادامه رمان رو جذاب تر جلوه میکنه.

قلمتان مانا
باتشکر| مدیر منتقدان🌹
من و کشتی تو دختر!
ممنونم از همهچی

elh_am

رمانیکی خلاق
رمانیکی
شناسه کاربر
7
تاریخ ثبت‌نام
2020-09-25
آخرین بازدید
موضوعات
51
راه‌حل‌ها
10
پسندها
2,010
امتیازها
207

با سلام خدمت شما نویسنده‌ی عزیز؛
ابتدا بابت تاخیر نقد عذرخواهی می‌کنم⚘

مورد دیگه‌ای هم که باید بگم؛ رمان شما از لحاظ ملاک‌های عنوان، ژانر، خلاصه و مقدمه نیز نقد شده. و الان من رمان شما رو از ابتدای پارت اول تا پایان پارتی که گذاشتید نقد می کنم.

خب بریم سر نقد رمان؛

شروع رمان؛ شروع رمان کلیشه نبود، و شروع چندان جذابی هم نبود. شروع رمان شما با یک توصیفی از احوالات *شخصیت اصلی* رمان آغاز شده بود که بعد از دو پارت منِ خواننده فهمیدم که این توصیفات؛ خواب بوده... این یعنی سیر کند؛ شما آنچنان در خواب شخصیت در بیان توصیفات دقت به خرج داده بودید که خواننده بعد از فهمیدن خواب بودن این احوالات کمی گیج می‌شد. شما می تونید توصیفات رو کمی کم تر کنید و وبرای بیان احوالات شخصیت در خواب طوری عمل کنید که ابهام برانگیز باشد تا خواننده هم متوجه موضوع شود و هم برایش جذابیت داشته باشد ولی در کل خوب است اما اندکی باید در بیاناتتان دقت بیشتری داشته باشید که چگونه توصیف کنید.

سیر رمان؛ سیر رمان شما در ابتدا بسیار کند بود؛ به طوری خیلی از توصیفات که نیازی به بیان نبود، بیان شده بود و این عامل خواننده را خست می کند. اما رفته رفته سیر رمان به حالت عادی برگشت و تعادل در محتوای رمان برقرار شد. سیر رمان خوب است اما در دو پارت اول رمان اندکی از توصیفات باید کم شود تا خواننده از همان ابتدا جذب رمان شود.

توصیفات؛
احساسات؛ توصیف احساسات شخصیت اصلی و دیگر شخصیت ها بسیار عالی بود به طوری که من خواننده کاملا درک میکنم احساسات و عواطف شخصیت در ان موقعیتی که دارد را...
توصیف مکان؛ توصیف مکان نیز خوب بود ولی چون فضاسازی و توصیف مکان رمان تطابق دارد می تواند بهتر از این باشد که من خواننده تصوری بیشتر و بهتری داشته باشم.
توصیف حالت؛ توصیف احوالات شخصیت ها نیز بسیار خوب بود.
توصیف زمان؛ توصیف زمان نیز خوب بود ولی اگر بیشتر توجه شود به آن بهتر می شود.
توصیف شخصیت؛ توصیف شخصیت نیز بسیار خوب بیان شده.

دیالوگ، مونولوگ؛
دیالوگ و مونولوگ در رمان شما نیز خوب بود، مونولوگ بیشتر از دیالوگ بود، مونولوگ ها نیز جذابیت برای خواننده و معنایی بسیار خوب داشت و اطاعلات دقیقی که باید در مونولوگ بیان شود نیز داشت.
دیالوگ ها نیز کاملا به جا بودند. طولانی و حرف های اضافی نبود که خواننده خسته شود.

حالت کلی رمان؛ جدای از ملاک هایی که نقد کردم، می خوام یک توصیف و توضیح کلی از رمان شما داشته باشم؛
🎈رمان شما برگرفته از احساسات شماست و این کاملا برای من خواننده نمایان است، شما حین نوشتن این رمان، بهتر است بگویم هر پارت خالصانه دست به قلم شده اید. و این بهترین و اولی ترین موضوع برای جذب خواننده.
🎈ایده رمان شما کلیشه ای نبود و امیدوارم در ادامه نیز نباشد چرا که هنوز تا به این جا موضوع اصلی رمان مشخص نشده... .
🎈نثر رمان شما ادبی بود، جمله هایی در رمان شما دیده می شود کاملا معنای خاص و زیبایی دارد و به جا بیان شده اند. مونولوگ هایی که دلنشین هستند.
🎈زاویه دید رمان شما نیز از زبان اول شخص بود. این مورد باید بگم که اگر در پارتی زاویه دید عوض می شود یعنی ابتدا (آراز) سخن می گوید و سپس دکترخانم، در ابتدای پارت قبل از شروع بیان شود که خواننده گیج نشود.

سخن منتقد؛ شما قلم بسیار خوبی دارید و قطعا بهتر از این هم خواهید شد فقط کمی باید دقت و تمرکز بیشتری به خرج دهید و جذب کردن خواننده برای رمان یادتان نره.

قلمت مانا عزیزم
با تشکر از شما | مدیرمنتقدان♡
@Mahsa.G_M

elh_am

رمانیکی خلاق
رمانیکی
شناسه کاربر
7
تاریخ ثبت‌نام
2020-09-25
آخرین بازدید
موضوعات
51
راه‌حل‌ها
10
پسندها
2,010
امتیازها
207

با سلام خدمت شما نویسنده‌ی عزیز؛
ابتدا بابت تاخیر نقد عذرخواهی می‌کنم⚘

مورد دیگه‌ای هم که باید بگم؛ رمان شما از لحاظ ملاک‌های عنوان، ژانر، خلاصه و مقدمه نیز نقد شده. و الان من رمان شما رو از ابتدای پارت اول تا پایان پ**ا**ر**ت**ی که گذاشتید نقد می کنم.

خب بریم سر نقد رمان؛

شروع رمان؛ شروع رمان کلیشه نبود، و شروع چندان جذابی هم نبود. شروع رمان شما با یک توصیفی از احوالات *شخصیت اصلی* رمان آغاز شده بود که بعد از دو پارت منِ خواننده فهمیدم که این توصیفات؛ خواب بوده... این یعنی سیر کند؛ شما آنچنان در خواب شخصیت در بیان توصیفات دقت به خرج داده بودید که خواننده بعد از فهمیدن خواب بودن این احوالات کمی گیج می‌شد. شما می تونید توصیفات رو کمی کم تر کنید و برای بیان احوالات شخصیت در خواب طوری عمل کنید که ابهام برانگیز باشد تا خواننده هم متوجه موضوع شود و هم برایش جذابیت داشته باشد ولی در کل خوب است اما اندکی باید در بیاناتتان دقت بیشتری داشته باشید که چگونه توصیف کنید.

سیر رمان؛ سیر رمان شما در ابتدا بسیار کند بود؛ به طوری خیلی از توصیفات که نیازی به بیان نبود، بیان شده بود و این عامل خواننده را خسته می کند. اما رفته رفته سیر رمان به حالت عادی برگشت و تعادل در محتوای رمان برقرار شد. سیر رمان خوب است اما در دو پارت اول رمان اندکی از توصیفات باید کم شود تا خواننده از همان ابتدا جذب رمان شود.

توصیفات؛
احساسات؛ توصیف احساسات شخصیت اصلی و دیگر شخصیت ها بسیار عالی بود به طوری که من خواننده کاملا درک میکنم احساسات و عواطف شخصیت در ان موقعیتی که دارد را...
توصیف مکان؛ توصیف مکان نیز خوب بود ولی چون فضاسازی و توصیف مکان رمان تطابق دارد می تواند بهتر از این باشد که من خواننده تصوری بیشتر و بهتری داشته باشم.
توصیف حالت؛ توصیف احوالات شخصیت ها نیز بسیار خوب بود.
توصیف زمان؛ توصیف زمان نیز خوب بود ولی اگر بیشتر توجه شود به آن بهتر می شود.
توصیف شخصیت؛ توصیف شخصیت نیز بسیار خوب بیان شده.

دیالوگ، مونولوگ؛
دیالوگ و مونولوگ در رمان شما نیز خوب بود، مونولوگ بیشتر از دیالوگ بود، مونولوگ ها نیز جذابیت برای خواننده و معنایی بسیار خوب داشت و اطاعلات دقیقی که باید در مونولوگ بیان شود نیز داشت.
دیالوگ ها نیز کاملا به جا بودند. طولانی و حرف های اضافی نبود که خواننده خسته شود.

حالت کلی رمان؛ جدای از ملاک هایی که نقد کردم، می خوام یک توصیف و توضیح کلی از رمان شما داشته باشم؛
🎈رمان شما برگرفته از احساسات شماست و این کاملا برای من خواننده نمایان است، شما حین نوشتن این رمان، بهتر است بگویم هر پارت خالصانه دست به قلم شده اید. و این بهترین و اولی ترین موضوع برای جذب خواننده.
🎈ایده رمان شما کلیشه ای نبود و امیدوارم در ادامه نیز نباشد چرا که هنوز تا به این جا موضوع اصلی رمان مشخص نشده... .
🎈نثر رمان شما ادبی بود، جمله هایی در رمان شما دیده می شود کاملا معنای خاص و زیبایی دارد و به جا بیان شده اند. مونولوگ هایی که دلنشین هستند. ادبی بودن رمان اندکی سخت است و حتما باید به گونه ای بیان شود که انچنان گبج کننده و غیر مفهوم نباشد. در دیالوگ ها نیز حتما از نثر ساده استفاده شود تا خواننده بهتر ارتباط بگیرد با قلم شما.
🎈زاویه دید رمان شما نیز از زبان اول شخص بود. این مورد باید بگم که اگر در پ**ا**ر**ت**ی زاویه دید عوض می شود یعنی ابتدا (آراز) سخن می گوید و سپس خانم دکتر، در ابتدای پارت قبل از شروع بیان شود که خواننده گیج نشود.

سخن منتقد؛ شما قلم بسیار خوبی دارید و قطعا بهتر از این هم خواهید شد فقط کمی باید دقت و تمرکز بیشتری به خرج دهید و جذب کردن خواننده برای رمان یادتان نره.

قلمت مانا عزیزم
با تشکر از شما | مدیرمنتقدان♡
@Mahsa.G_M
چند موردی که از قلم افتاده است؛

🎈جلد رمان؛ جلد رمان هم به نوبه‌ی خورد تاثیر بسزایی در ارتباط بهتر خواننده و رمان دارد. انتخاب عکسی که متناسب با موضوع باشد و مهم تر خلاقیت به خرج رفته در شکل گیری جلد رمان. جلد رمان زیباست؛ خلاقیت به کار رفته در آن برای من خواننده و دیده کاملا زیباست.‌و همچنین تناسب بین عکس و محتوای رمان.

🎈باورپذیری؛ باور پذیری رمان تا اینجا ی موضوع کاملا مشخص است؛ * آراز* شخصیت اصلی که به اجبار وارد مسیر خلاف می شود و کمکی که به خانم دکتر می کند.

@Mahsa.G_M