. . .

بیوگرافی بیو گرافی محمود دولت ابادی

تالار نویسندگان و شاعران

Leilii

مدیرتالاربیوگرافی
پرسنل مدیریت
مدیر
مدیر
تالارمونوگرافی‌وبیوگرافی
شناسه کاربر
4811
تاریخ ثبت‌نام
2023-04-15
آخرین بازدید
موضوعات
168
پسندها
425
امتیازها
303

محمود دولت آبادی متولد 10 مرداد 1319 در سبزوار، نویسنده است

تحصیلات مقدماتی در مدرسه دارد، اما توانست با نوشتن خود را به شهرت برساند، مدتی زندانی بود و حالا در قامت فیلمنامه نویس، بازیگر و نویسنده شناخته شده است
خانواده و تحصیلات

در روستای دولت آباد بیهق در یک خانواده فقیر روستایی بدنیا آمد

در کودکی به علت جنگ جهانی دوم و حضور روس ها در ایران بعد از مدت کوتاهی تحصیل شروع به کارگری در مشاغلی چون پادویی کفاشی، شاگردی دوچرخه سازی و کارگری ساختمان کرد

مهاجرت و بازیگری

در 19 سالگی به آرزوی بازیگری و نویسندگی به تهران مهاجرت کرد

یکسالی در چاپخانه کار کرد و سپس در کلاس های نمایش آناهیتا شرکت و شاگرد اول شد، او با تئاتر بصورت جدی وارد بازیگری شد و کم کم در کنار بازی نوشتن را نیز آغاز کرد

چاپ داستان

اولین بار در سال 1341 نخستین داستانش بنام ته شب در مجله ای در تهران چاپ شد و از سال 1347 با چاپ پشت سر هم داستان هایش شهرت زیادی بدست آورد

زندان و نگارش کتاب

در سال 1352 به علت نامعلومی دو سال به زندان افتاد و در سال 1350 در روزهای آخر زندانش شروع به نوشتن کتاب کلیدر کرد که نگارش آن 15 سال طول کشید

کلیدر سه هزار صفحه و ده جلد روایت یک خانواده می باشد

نویسندگی فیلم های مشهور

مسعود کیمیایی در سال 1352 داستان آوسنه باباسبحان را از دولت آبادی خرید و فیلم خاک را از آن ساخت، در زمان زندانی بودن دولت آبادی نمایش نامه وی بنام تنگا بدون اجازه اش به فیلم گوزن ها تبدیل شد و بسیار درخشید

محمود دولت آبادی در سال 1357 با همسرش مهرآذر ماهر ازدواج کرد که ثمره آن دو فرزند پسر بنام های سیاوش و فرهاد و یک دختر بنام سارا می باشد

بعد از انقلاب

بعد از انقلاب او دچار محدودیت فعالیت شد و فیلمنامه هایش مجوز نگرفت و برخی نوشته هایش به سرفت ادبی رفت و تعدادی زیادی فیلم بدون اجازه وی ساخته شد

اصلاح موی سر

وقتی در آرایشگاه کار می کردم یک لحظه فکر کردم ببینم می توانم سر خودم را اصلاح کنم یا نه، شروع کردم و دیدم می توانم و حالا 50 سالی است خودم موهای سرم را اصلاح می کنم

استاد دولت آبادی در صحنه سیاسی هم فعال است، او دارای گرایشان اصلاح طلبانی می باشد، وی از جمله شرکت کنندگان کنفرانس جنجالی برلین در سال 79 بود

در انتخاب 88 از موسوی و سال 92 از روحانی حمایت کرد

خانه پدری و تمبر

خانه پدری محمود دولت آبادی در روستای دولت آباد سبزوار در 7 مرداد 1382 که قدمت ان به دوره پهلوی می رسید ثبت ملی شد، همچنین در جشن 74 سالگی اش تمبر یادبود او نیز رونمایی شد