. . .

آموزش آموزش گویندگی

تالار آموزش گویندگی
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

Miss Nili

مدیریت ارشد
پرسنل مدیریت
معاون
رمانیکی‌نویس
نام هنری
ماهِ نیلگون
انتشاریافته‌ها
4
شناسه کاربر
277
تاریخ ثبت‌نام
2021-01-07
آخرین بازدید
موضوعات
374
راه‌حل‌ها
74
پسندها
32,070
امتیازها
837

چه امکانات و تخصص هایی برای یک گوینده لازم است؟

من فعلا به سراغ نرم افزارهای اندرویدی نمیرم اما برای ویندوز و کامپیوتر دو نرم افزار بنام وجود داره که استودیوهای صدابرداری ازونها بهره میگیرند.

نرم افزارهای ادوب اودیشن، و کیوبس (Adobe audition, Cubase)

سازمان صدا و سیما هم از نرم افزار ادوب اودیشن استفاده میکنه اما اگر بخوام صادقانه قیاس کنم نرم افزار کیوبیس خیلی سطح بالاتری نسبت به ادوب اودیشن داره. برای ضبط صدا به صورت روتین، برای نویزگیری، برای مستر کردن ابتدایی (نه به صورت تخصصی) و ترکیب موسیقی میشه به خوبی از نرم افزار Adobe audition استفاده کرد اما نرم افزار کیوبیس امکانات بسیار زیادی داره که با تسلط به اونها میتونید کارهای خارق العاده ای با صداهای ضبط شده انجام بدید.

Miss Nili

مدیریت ارشد
پرسنل مدیریت
معاون
رمانیکی‌نویس
نام هنری
ماهِ نیلگون
انتشاریافته‌ها
4
شناسه کاربر
277
تاریخ ثبت‌نام
2021-01-07
آخرین بازدید
موضوعات
374
راه‌حل‌ها
74
پسندها
32,070
امتیازها
837

برای یک گوینده من همیشه توصیه میکنم که نرم افزار کیوبیس رو مسلط بشه، چرا که در امر گویندگی هرچه دستتون در تدوین و ویرایش صدا بازتر باشه، جلوتر خواهید بود. این رو خیلی آهسته در کنار گوش شما میگم که باتوجه به گستردگی حضور گوینده های مختلف در این عرصه، سعی بکنید خودتون رو با تسلط به نرم افزارهای مختلف گویندگی، پیش بندازید.

Miss Nili

مدیریت ارشد
پرسنل مدیریت
معاون
رمانیکی‌نویس
نام هنری
ماهِ نیلگون
انتشاریافته‌ها
4
شناسه کاربر
277
تاریخ ثبت‌نام
2021-01-07
آخرین بازدید
موضوعات
374
راه‌حل‌ها
74
پسندها
32,070
امتیازها
837

• آشنایی حداقلی با نرم افزارهای تدوین تصویر
اگر چه که کار شما مرتبط با صداست اما برای بارگذاری هرچه بهتر کارهای صوتی خودتون در شبکه های اجتماعی، بهتره که به نرم افزارهای تصویر هم مسلط باشید تا بهترین حالت نمایش رو برای کارهای خودتون گزینش کنید.

Miss Nili

مدیریت ارشد
پرسنل مدیریت
معاون
رمانیکی‌نویس
نام هنری
ماهِ نیلگون
انتشاریافته‌ها
4
شناسه کاربر
277
تاریخ ثبت‌نام
2021-01-07
آخرین بازدید
موضوعات
374
راه‌حل‌ها
74
پسندها
32,070
امتیازها
837

• بازاریابی شبکه های اجتماعی برای گویندگی
گوینده باید بتونه با برند سازی، مهارت های خودش رو به درستی در عرصه ی نمایش بگذاره. رسوخ شبکه های اجتماعی در زندگی روزمره ی همه ی افراد هم خوبی هایی رو داره و هم بدی هایی رو. خوبی ازین جهات که حالا نه به سختی گذشته بلکه به راحتی میشه هنر رو به چشم مخاطب رسوند اما خب بدی هایی رو هم در خودش داره. با کمی دور زدن قوانین قالب بر شبکه های اجتماعی و هزینه، میشه کارها به چشم مخاطب رسوند هر چند اگر این هنرها اونطور که باید ارزنده نباشه(البته که روی صحبتم با شما نیست، شما هنرتون بسیار ارزشمنده).

Miss Nili

مدیریت ارشد
پرسنل مدیریت
معاون
رمانیکی‌نویس
نام هنری
ماهِ نیلگون
انتشاریافته‌ها
4
شناسه کاربر
277
تاریخ ثبت‌نام
2021-01-07
آخرین بازدید
موضوعات
374
راه‌حل‌ها
74
پسندها
32,070
امتیازها
837

در بین انتخاب های موجود برای میکروفون گویندگی، شما بین دو حالت قرار میگیرید. میکروفون هایی که USB هستند و کارت صدا درون اونها قرار گرفته و میکروفون های دیگه که به کارت صدا هم نیاز دارند.

ببینید عزیزان شما در هر حالت به یک میکروفون یو اس بی نیاز دارید، چرا که در مسافرت های خودتون باید بتونید میکروفون رو به راحتی حمل کنید و در هر جایی با رفتن به زیر پتو برخی کارها رو که مجبورید با اون ها ضبط کنید. فارغ از این مسئله میکروفون های یو اس بی امروزه کیفیت قابل قبولی دارند و شما با خرید اونها میتونید بخش زیادی از گویندگی های خودتون رو به خوبی انجام بدید.

و اما در مورد میکروفون هایی که نیاز به کارت صدا دارند باید این نکته رو بگم که برخلاف تصور عموم که خود میکروفون رو راس کار میدونند و کیفیت رو تماما وابسته به اون، اتفاقا بخش اصلی وظیفه ی کیفیت بر عهده ی کارت صداست و بخش کوچکتر به عهده ی میکروفون قرار میگیره. شاید براتون سوال باشه که کارت صدا چه وظیفه ای رو بر عهده داره، پس بگذارید براتون توضیح بدم.

Miss Nili

مدیریت ارشد
پرسنل مدیریت
معاون
رمانیکی‌نویس
نام هنری
ماهِ نیلگون
انتشاریافته‌ها
4
شناسه کاربر
277
تاریخ ثبت‌نام
2021-01-07
آخرین بازدید
موضوعات
374
راه‌حل‌ها
74
پسندها
32,070
امتیازها
837

کارت صدا

کارت صدا وظیفه ی تبدیل صدا به اطلاعات رو برعهده داره. یعنی به هنگام ورود صدای شما به میکروفون، کارت صدا این انرژی رو به صورت اطلاعات در میاره و در خدمت سیستم قرار میده. حالا تفاوت یک کارت صدای خوب و بد چیه؟ با یک مثال توضیح میدم براتون. اگر یک کارت صدای خوب هزار واحد اطلاعاتی داره و به هر بخش صدای شما یک عدد بین صفر تا هزار رو نسبت میده و در اختیار سیستم قرار میده، کارت صدای بد، صد واحد اطلاعاتی داره و طبیعتا سیستم کیفیت متفاوتی رو با کارت صدای خوب و بد در اختیار شما قرار میده.

Miss Nili

مدیریت ارشد
پرسنل مدیریت
معاون
رمانیکی‌نویس
نام هنری
ماهِ نیلگون
انتشاریافته‌ها
4
شناسه کاربر
277
تاریخ ثبت‌نام
2021-01-07
آخرین بازدید
موضوعات
374
راه‌حل‌ها
74
پسندها
32,070
امتیازها
837

و اما میکروفون های یو اس بی خوب (USB)

در بین میکروفون های یو اس بی موجود در بازار من چند مدل رو که شناخته شده هستند و خودم هم ازون ها استفاده کردم و کیفیتشون رو تایید میکنم بهتون معرفی میکنم:

میکروفون rode nt usb

این میکروفون که در قدیم مبلغی حدودا ششصد هزار تومانی داشت(البته با دلار سه هزار تومانی)، حالا با مبلغی حدودا شش میلیون تومانی در بازار موجوده و یک مدل شناخته شده ست که در بین گوینده ها طرفدارهای خودش رو داره. یک مزیت یا شاید بدی این میکروفون اینه که صدای گوینده رو گرم تر از حالت معمولی میگیره. اینکه گرم تر یعنی چی رو واقعا در قالب نوشتار نمیتونم بهتون توضیح بدم اما همین مقوله باعث شده که خیلی ها طرفدار این میکروفون باشند اما برای من و امثال من که دوست داریم صدامون طبیعی و همونجور که هست ضبط بشه شاید این مقوله خیلی جذاب نباشه.

برای گویندگی میکروفون خوبیه ولی به ضربه حساسیت بالایی داره و باید مراقبش باشید. نویز بالایی داره متاسفانه و مکان ضبطش باید خیلی آکوستیک باشه. ظاهرش زیباست و ابعاد کوچکی داره. همراه پایه و پاپ فیلترش خریداریش میکنید اما حالت های ضبط متنوعی نداره.

Miss Nili

مدیریت ارشد
پرسنل مدیریت
معاون
رمانیکی‌نویس
نام هنری
ماهِ نیلگون
انتشاریافته‌ها
4
شناسه کاربر
277
تاریخ ثبت‌نام
2021-01-07
آخرین بازدید
موضوعات
374
راه‌حل‌ها
74
پسندها
32,070
امتیازها
837

پاپ فیلتر یا پاپ شیلد

پاپ فیلتر یا پاپ شیلد سه کار رو انجام میده:

1- از برخورد مستقیم هوای دهان شما در وقت گویندگی به میکروفون جلوگیری میکنه. چرا که اگر هوا به صورت مستقیم و ضربه مانند به میکروفون وارد بشه باعث دیستورت و خرابی ضبط ما خواهد شد(برای درک این موضوع دستتون رو مقابل دهان بگیرین و حرف پ رو با شدت بیان کنید، ضربه ی هوا رو لمس میکنید؟)

2- از ریختن آب دهان بر روی میکروفون جلوگیری میکنه.

3- در مدل های سری خودش، که در دست گزارشگر های اخبار میبینیم که معمولا آرم اون شبکه ی خبری هم بر روشون حک شده، باعث کاهش نویز جریان هوا میشند.

پاپ فیلتر پاپ شیلد

من هربار که فرصت میکنم به این مقاله سر میزنم و مطالب جدیدی رو بهش اضافه میکنم، پس این پایان ماجرای گویندگی نیست.

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.